TOKAT’TAN VALİZİNİ KAPAN ZAMANI DURDURAN KÖYE KAÇIYOR

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Doğanbey köyü; temiz havası ve geçmişin izlerini taşıyan görüntüsüyle yeni Şirince olmaya talip. Peki, Doğanbey köyüne nasıl gidilir? Doğanbey köyünün tarihi ne?

Kurtuluş Savaşı sırasında mübadele sonucunda Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalma bir köy olan Aydın’ın Doğanbey köyü, yeni Şirince olmaya talip. Eski adı Domatia olan Doğanbey köyünün geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşam alanı olan bu köy, daha sonraki halkı olan Türklerin burayı terk ederek, 2 kilometre aşağıdaki bölgeye taşınmasıyla “Eski” ve “Yeni” olarak iki isimle anılmaya başladı.

Doğanbey Köyü Müzesi hangi günler açık?

Doğanbey’de bulunan müze köyün çevresinde yaşayan hayvanları ve köyün tarihini anlatıyor. Dondurulmuş hayvan figürleri ziyaretçilerin ilgilini çekiyor. Her gün açık olan müze ziyaretçiler tarafından ücretsiz olarak gezilebiliyor.  Dilek Yarımadası’nın güney ucunda yer alan bu köy, bugün Türk ve Rum mimarisinin örneklerinin sergilendiği bir açık hava müzesi gibi. Doğanbey Köyü, tarihi zenginlikleri ile geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli bir köydür. Rumlar döneminden kalan tarihi taş evler, dar sokakları ve surlar, köyün kendine özgü atmosferini yansıtmaktadır. Ayrıca köyün yakınlarında yer alan ve antik dönemlere ait kalıntılar da tarih severlerin ilgisini çekmektedir.

Geleneksel Rum Mimarisi

Doğanbey, geleneksel Rum mimarisi ile öne çıkıyor. Tarihi taş evler, çatılarındaki kiremitler ve ahşap pencereler, köyün estetik görüntüsünü oluşturuyor. Köyde geleneksek yaşam tarzını sürdüren haneler varlığını sürdürüyor. Ziyaretçiler, köyün sakinliği içinde dolaşarak keyifli bir gün geçiriyor.  Özellikle İstanbulluların yerleştiği köyde sadece 8 hane sürekli bir yaşam sürüyor. Yazları 25 haneye kadar ulaşabilen bu köyde yaşanılabilir durumda ise 100 hane bulunuyor. Havasının temiz, ortamının huzurlu olması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Doğanbey Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Doğanbey köyüne özel aracınızla gitmek isterseniz Söke’nin çıkışında Didim-Milas/Bodrum karayolunda ilerlerken Priene ve Eski Doğanbey’i gösteren tabelaları takip etmeniz gerekiyor. Güllübahçe’den yola devam edince gördüğünüz Priene Antik Kenti yol ayrımından Atburgazı ve Tuzburgazı’nı geçtikten sonra Eski Doğanbey tabelasını görebilirsiniz.

Doğanbey Köyü tatillerde ziyaretçi akınına uğruyor

2024 yılı Ramazan Bayramı’nda köyü günlük ortalama 5 bin kişi ziyaret etti. Tatilcilerin akın ettiği köyden herkes memnun ayrılıyor.