TOKAT’TA SIFIR BEDAVADAN UCUZ OLDU FİYATLAR ÇAKILDI

7 Temmuz 2024 tarihinde

7 Temmuz 2024 tarihinde otomobil piyasasında olacak olan değişiklikler öncesinde otomobil fiyatlarında beklenen oldu ve fiyatlar dibe çekildi.

7 Temmuz’da Türkiye’de yürürlüğe girecek olan GSR2 güncellemesi, Avrupa Birliği’nin (AB) araç güvenliği ve standart donanımlarıyla ilgili düzenlemeleri kapsamaktadır.

YÜZDE 20 İNDİRİM

Araç piyasasında yapılacak olan bu güncelleme ile birlikte, satıcılar uyumsuz stoklarını eritmek ve cezadan kaçınmak için yüzde 20’ye varan indirim kampanyaları düzenlemeye başladı.

ARAÇ BAŞINA CEZA ÖDEMEK ZORUNDA KALACAKLAR

GSR2 standartlarına uymayan araçları satan üretici ve distribütörler ceza riskiyle karşı karşıya kaldı. 7 Temmuz’dan sonra uyumsuz araçları satmak isteyen firmalar, araç başına vergisiz fiyat üzerinden yüzde 1 ceza ödemek zorunda kalacaklar.

STOKLARI ERİTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Geçen yıl tescilli yüzde 10’a kadar stok yapabilen firmalar, ortalama yüzde 10 civarındaki aylık stoklarını eritmeye çalışıyorlar. AB’den ithal edilen otomobillerin birçok modeli GSR2’ye uyum sağlarken, bazı eski modellerde uyumsuzluk sorunu yaşanıyor. Minimum stok bulunduran markalar, ellerindeki araçları eritemezlerse ceza ödemek zorunda kalacak. GSR2’nin etkisi ve indirim fırsatlarını değerlendirmek isteyen vatandaşların alımlarıyla birlikte, haziran ayında 100 bin adetlik bir pazar oluşabileceği belirtiliyor. Ayrıca, Çin menşeli motorlara uygulanacak ve 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 40 ek ÖTV’nin de etkisiyle, haziran ayında sıfır otomobil satışlarının hareketli geçmesi bekleniyor.

GSR2 KAPSAMINDA ZORUNLU HALE GELECEK DONANIMLAR:

Akıllı hız yardımı

Şerit takip asistanı

Alkol kilidi hazırlığı

Kaza veri kaydedici

Kör nokta belirleme

Yaya koruyan ön cam sistemi

Acil durum fren asistanı

Yorgunluk algılama sistemi

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASI İSE HAREKETSİZ

İkinci el otomobil piyasasında ise hareketlilik gözlenmiyor. İkinci el satıcıları fiyatları düşürmesine rağmen, çarpık ekspertiz sistemi ve güvensizlik nedeniyle satış yapamıyor.  İkinci el ve sıfır araçlar arasındaki fiyat farkının daralması ve yüksek taşıt kredisi faizleri de satışları olumsuz etkiliyor. Galericiler, çözümü senet yaparak bulmaya çalışıyor. Bankadan daha yüksek faizli senet imkanı sunan galericiler, bir miktar peşinatla araç satmaya çalışıyor.