Tokat tarihinin en güzel eserlerinden birine kavuşuyor.

Tokat Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulma çalışmaları hızla devam eden SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ yapıldığında ülke genelinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan en muhteşem eser Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermiş olacak.

Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde inşaatı hızla devam eden TOKAT SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ çalışmaları inşaatı  yerinde inceleyen İl Müdürü Mahmut Özdemir, kendisini ziyaret eden Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’e çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi.

Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Özdemir;  “İl Müdürlüğümüze bağlı engelli vatandaşlarımıza hizmet veren Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzün mevcut binasının deprem yönetmeliğine uygun olmadığı,  fiziksel koşullarının engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantılarına karşılık vermediği, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğümüzün kiralık binada şehir merkezine uzak bir bölgede yer alması, bölgede oyun parklarının ve çocuklarımızın sportif faaliyetlerini gerçekleştirecekleri tesislerin olmaması nedeniyle bir kampüsün yapılması fikri oluşmuştur” diyerek sürecin başladığını dile getiren Özdemir,  sözlerine devamla.

Önemli bir hizmetin Tokat’a kazanmasına vesile oldu.

İl Müdürü Özdemir; “İlimiz için çok önemli bir eserin Tokat’a kazandırmak bizleri mutlu etmektedir. Bu çalışmalarımız  “SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ PROJESİ olarak hayata geçti.

“SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ PROJESİ;

Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü;

Doğal güzelliklerin, hobi bahçelerinin, Suya nazır seyir teraslarının içinde yer aldığı erişebilir 9 yaşam evi ile 100 Engellimize hizmet verecektir.

Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü;  Spor alanlarının hobi bahçelerinin kuş barınaklarının, sosyal tesis ve donatılarının yer aldığı 5 yaşam evinde 50 çocuğumuza hizmet verecektir.

Gündüzlü Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü,

Sosyal servis birimleri,  idari hizmet odaları, bakım hizmetleri birimleri, 170 kişilik sinema, tiyatro gibi etkinliklerinin yapıldığı salon, bireysel görüşme odaları, grup çalışma birimleri, kütüphanesi, bilgisayar sınıfı, yapma yaşama ve öğrenme sınıfı, örnek uygulama otel odası, müzik sınıfı, resim sınıfı, güzel sanatlar odası, Psikolog odaları, öfke kontrol odaları, Çocuklar için uyku odaları, Çocuklar ve yetişkinler için dinlenme odaları, oyun salonlarının,  uygulama sınıflarının, atölyelerin, fizik tedavi odalarının, Aile Danışma odaları, spor salonu, yemekhane, Revir gibi çok sayıda birimlerin yer aldığı aynı zamanda rehberlik ve destek hizmeti ile gündüz bakım hizmeti için ilçelerimizden ve bölge illerimizden gelecek engelli ve yaşlı bireyler ile aileleri için 21 kişilik misafirhanesi bulunmaktadır.

Sosyal Donatı Alanları; Engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyonu ve çocuklarımızın gelişimi için Kapalı Yüzme Havuzu, Kapalı Spor Salonu,  Suni Çim Saha, Basketbol ve Voleybol Sahaları, Tenis Kortu, Açık Hava Satranç Alanı, Açık Hava Spor Aletleri, Çocuk Oyun Parkları, Engelliler ve Çocuklarımız İçin Hobi Bahçeleri, Su Üzeri Seyir Oturma Terasları, Ahşap Deck Gezinti Yolları, Kümes Hayvanları ve Yüzen Kuş Barınakları, personellerimiz ve hizmet alan vatandaşlarımızın kullanması için bir Cami yer almaktadır” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin yapılan çalışmaları görünce; Müdürüm bu çalışmaların temeli yağışlı bir günde atılmıştı, temel atma çalışmasından sonra siz ciddi bir rahatsızlık geçirdiniz, tekrardan geçmiş olsun, bu çalışma Tokat için çok kıymetli bir çalışmadır, çalışmalar hakkında daha önce kısa bir sohbet yaptığımızda düşüncelerini ifade etmiştin, yer başka bir kurumun bünyesinde idi, böyle muhteşem bir projesinin Tokat’a kazanılmasında emeğin çok fazla tebrikler, böyle bir eseri Tokat’a kazandıran, emek veren herkese teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Özdemir; “Cemalettin abi düşüncemizi önceki valimiz sayın Ozan Balcıya söylediğimde sayın valimiz; “Mahmut bey derhal çalışmalara başlayalım, kıymetli bir düşünce mutlaka bu hizmeti Tokat’a kazandıralım” dedi ve süreç böyle başladı, yapılan çalışmaları sayın Valimiz Ozan Balcı üstlendi, sayın Bakanımızı temel atma töreni için davet etti, sayın Milletvekillerimiz projeye sahip çıktı ve destek verdiler, çok şükür çalışmalar bu seviyeye geldi” dedi.

SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ PROJESİ

Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Özdemir; Kmapüsün yaklaşık Maliyeti 100.100.000 TL olan projenin temeli, 28.11.2021 tarihinde Bakanımız Sayın Derya YANIK Hanımefendinin katıldığı törenle atılarak yapım çalışmaları başlatılmıştır.  Projenin Sözleşme Bedeli; 78.000.000 TL.

Toplam Proje Bedeli: 100.100.00 TL dir.” dedi.

Bilgin; Müdürüm bu Kampüs ne zaman hizmete açılacak; “abi Allah nasip ederse Eylül-Ekim ayları içinde inşaatlar tamamlanmış olur, çevre düzenlemeleri 12 aya kadar bitirme imkanımız olursa açılışını sayın Valimiz Numan Hatipoğlu’nun taktir edeceği bir zamanda açılacaktır, çalışmalarımızı sayın valimiz sürekli takip ediyor, ödemelerde sıkıntımızda yoktur, inşaatı yapan şirket çalışmaları kısa zamanda tamamlayacağını ifade etti, inşallah 2023 yılında hizmete sunulacaktır” dedi.

Tokat için önemli bir hizmet binasının yapılması,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki kurumların daha sağlıklı hizmetlerin verilmesine vesile olacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Tokat”ta yaptığı anlamlı hizmete ek olarak Niksar’da bulunan, daha önce Köklüce HES işletmesinin sosyal tesisi olarak kullanılan alanın, binaları ve sosyal donatılarının hazır olan bölgesinin UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KÖYÜ olarak hizmet vermesi, pek çok önemli hizmetin gerçekleşmesi sağlanacaktır.