Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tokatlıları Sazan Sarmalı Yöntemiyle Dolandıranlar Mersin’de Yakalandı 

Tokatlıların da mağdur olduğu bir sazan sarmalı dolandırıcılık çetesine, Mersin polisi büyük darbe vurdu.

Tokatlıları Sazan Sarmalı Yöntemiyle Dolandıranlar Mersin’de Yakalandı 

Tokatlıların da mağdur olduğu bir sazan sarmalı dolandırıcılık çetesine, Mersin polisi büyük darbe vurdu.

Tokat’ın Turhal ilçesinde uzun süredir sazan sarmalı adı verilen dolandırıcılık yöntemiyle yüzlerce kişiyi mağdur eden 5 kişilik çete, Mersin polisinin yaptığı çalışma sonucu çökertildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre,  dolandırıcılar Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan vatandaşları “sazan sarmalı” tekniğiyle binlerce lira dolandırdı. Tokat’ta meydana gelen dolandırıcılık olayının ardından başlatılan soruşturma kapsamında 5 şüphelinin Mersin’de yaşadığı belirlendi. Bunun üzerine Mersin Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı.Emniyet Müdürlüğü dolandırıcıların, elde ettikleri haksız kazancı, kuyumcularda akladığını açıklandı. 

Operasyon kapsamında M.N.K, İ.Ç, M.E.A, A.K. ve A.Ç. isimli 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından M.E.A. ve A.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, M.N.K, İ.Ç. ve A.Ç. tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada “Tokat ili Turhal İlçesinde meydana gelen nitelikli dolandırıcılık (Sazan Sarmalı) olayının şüphelilerinin ilimizde ikamet ettikleri tespit edilerek, alınan talimatlar doğrultusunda şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan  çalışmalarda; şüpheli şahısların dolandırıcılıktan elde ettikleri parayı bir kuyumcu dükkanının iban numarasına göndererek Fiziki olarak Altına çevirdikleri ve sürekli dolandırıcılıktan elde ettikleri paraları altına çevirdiklerinin öğrenilmesi üzerine yapılan çalışmalarda; Dolandırıcılık yaptığı tespit edilen; (M.N.K), (İ.Ç), (M.E.A.), (A.K.) ve (A.Ç.) isimli şahıslar yapılan çalışmalarda yakalanarak Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınmış, yakalan 5 şahıs ifadeleri alınmak üzere Mevcutlu olarak Adliyeye sevk edilmiş olup (A.K.) ve (M.E.A.) adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, (İ.Ç), (A.Ç.) ve  (M.N.K) ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştır. Mersin Polis Teşkilatı olarak halkımızın huzur ve güveni, asayişin temini için kararlı bir şekilde çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.” denildi.

Soruşturma süreci devam ediyor. Vatandaşlar dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarılıyor. 

Kaynak: Mersin Emniyet Müdülüğü

Sazan Sarmalı Dolandırıcılık Yöntemi Nedir?

Sazan sarmalı dolandırıcılık, son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve birden fazla kişinin aynı anda farklı yöntemlerle dolandırıldığı bir dolandırıcılık türüdür.

Sazan sarmalı dolandırıcılıkta, dolandırıcı hem satıcı hem de alıcı kimliğine bürünür. Bir taraftan gerçek bir satıcı gibi davranarak malını satmak istediğini söyler. Diğer taraftan da potansiyel bir alıcı kimliğiyle yaklaşır.

Böylece hem potansiyel alıcıyı kandırıp parasını almakta, hem de gerçek satıcıyı oyalayarak ondan da hileli yollardan para veya mal elde etmeyi amaçlar.

Dolandırıcı, böylece hem alıcıyı kandırarak parasını alıp ortadan kaybolmakta, hem de satıcıyı oyalayarak ondan da haksız kazanç sağlamaktadır. Özellikle internet üzerinden yapılan ilanlarda sıklıkla rastlanan bu yöntemde, mağdurlardan biri suçun aracı olarak kullanılmaktadır.

Dolayısıyla sazan sarmalı dolandırıcılık, birden fazla kişiyi aynı anda fakat farklı yöntemlerle tuzağa düşürüp dolandıran bir dolandırıcılık türüdür.