TOKAT’A BÜYÜK GÖÇ BAŞLADI; ÇANTASINI KAPAN GELİYOR

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle pek çok kişi ekonomik açıdan daha küçük olan ve yaşam maliyeti bakımından avantajlı yerlere göç etmeye başladı. Yapıla göçler içerisinde ise en çok tercih edilen illerden biri de Tokat oldu.

İstanbul ve Ankara gibi

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yaşanan ekonomik sorunlar ve şehri kalabalık karmaşası pek çok kişiyi yaşam maliyeti ucuz olan ve keyifli yaşam alanları arayışına yöneltiyor. İstanbul’dan Anadolu şehirlerine yapılan göçte ilk sırayı emekliler alıyor. Emekliler İstanbul’u yavaş yavaş terk ediyor. Başta Antalya olmak üzere bazı şehirlere resmen akın başladı. Bu göç sırasında en çok tercih edilen iller arasında ise Tokat geliyor. Tokat doğal güzellikleri ve sosyal olanaklarıyla emeklilerin gözdesi haline geldi. Doğa ile iç içe yaşamak, güzel hava koşullarının tadını çıkarmak ve turistik aktivitelere kolayca erişim sağlamak, Tokat’ı emekliler için cazip kılıyor. Ayrıca yaşam maliyetinin diğer şehirlere göre ucuz oluşu ve sosyal olanaklara erişimin daha kolay olması bu yaşanan göçte Tokat’ı ilk sıralara yerleştirdi.

İstanbul’dan en çok göç alan iller ise sırasıyla Antalya, Mersin, Ankara, Eskişehir, Kayseri, Samsun, Ordu, Tekirdağ, Tokat ve Trabzon şeklinde… Tokat ise en çok İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’nden göç alıyor.