Geçen hafta Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı sayın Adil Karaismailoğlu Tokat’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu, sayın Bakanın ziyareti Tokat için önemlidir, inşallah ziyaretin karşılığını alırız.

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu’nun ziyaretinde TOKAT-TURHAL arasındaki raylı Tren yolunun yapılması hiç gündeme geldi mi?, meslektaşlarımızı takip ettiği kadarı ile TOKAT-TURHAL Tren yolunun günde gelmediğini görüyoruz.

Tokat halkı olarak HIZLI TREN isteniyor, bu haklı istek ne kadar karşılık buluyor?,  bu isteğin karşılık bulmadığı bulmasının da mümkün olmadığını görüyoruz.

Tokat halkı olarak Hızlı Tren talebi olduğunda yetkililer; Hızlı Tren Sivas’tan geçiyor, Tokat halkı olarak bu istasyonu kullanabilirsiniz” diyorlar, bu cevap doğrumudur?, sanırım istek karşısında haklılık gösteriyor!..

Şu anlamakta zorluk çekiyoruz, bir talepte bulunurken, çeşitli alternatifler getirmek gerektiğine inanıyoruz, Tokat iki büyük il arasında kalması pek çok kayıpların meydana gelmesine neden oluyor ama, yinede haklı olacağımız taraflarımız var onları kullanmak gerekir.

Daha önceki birkaç yazımda Tokat-Turhal arasındaki Raylı sistem hakkında bir iki not yazmış idim, yazdığımız yazıları sanırım siyasetçiler veya yetkililer okumadığı için ne olumlu, nede olumsuz cevaplar geldi.

Şunu anlamak istiyorum, “Tokat Hızlı Tren istiyoruz” yerine “Tokat-Turhal arasında raylı sistemin kurulmasını istiyoruz” desek ve bu güzel hizmet Tokat’a gelmiş olsa idi ve yapılan hizmet bugünkü son teknoloji sistem ile Raylı sistem yapılacak olması, Tokat’ın Hızlı Tren isteğinin alt yapısının kurulmasına neden olacaktı, zaman geçti mi?, tabi ki geçmedi, bunsan sonra Tokat daha hızlı büyümek, ekonomik kalkınmasını sağlamak istiyor ise,  Tokat halkının Hükümetimizden iki isteği olmalı, 1. önceliği TOKAT-ORDU yolu, 2. isteği TOKAT-TURHHAL Raylı Tren yolunun yapılması yani Tokat merkeze Tren hizmetinin gelmesidir.

Bizler Niksar olarak 8 sene önce şehrimizi ziyarete gelen zamanın Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı, eski TBMM Başkanı sayın Binali Yıldırımdan isteğimiz şu oldu; “sayın bakanım siz bizim kapı komşumuz il olan Erzincanlı hemşerimizsiniz, Kelkit Vadisinde milyonların yaşadığını hesap edince bu bölgedeki KATI atıkların bir bölgede, Raylı Sistem ile bir merkezde toplanması ekonomik bakımdan çok yararlı olacaktır, bu sistemin AB fonların dan yapılması uygun olabilir, aynı zamanda sizlerin bu bölgeye önemli bir hizmeti olacaktır, aynı zamanda Kelkit Vadisindeki Kelkit Irmağının kirlenmesi önlenecektir, bu hizmeti sizlerden bekliyoruz” demiştim!. Sayın Binali Yıldırım beyde; güzel bir düşünce ama AB Fonlarından bunu yaptıramayız kendi imkanlarımız ile yaptırmaya çalışalım böyle bir proje üzerinde çalışalım” demişti.

Yıl 2012 ve 2020 yılı Erzincan-Amasya arasındaki Raylı sistem bizim dışımızda ne yazan  oldu nede konuşan, konuşulmuş olsa da bizlerin haberi olmadı.

Erzincan-Amasya arasındaki Raylı sistem yapılmış olsa çok iddialı konuşuyoruz, Kelkit Vadisindeki Doğal yapı bozulmayacak, Kelkit  Irmağı tertemiz sular içinde yerini alacaktır, ama bugün Kelkit Irmağı her geçen gün KİRLİ Sular içinde yerini almaya devam ediyor?.

Bu iktidarın en büyük özelliği DOĞANIN Korunması noktasında duyarlı olmasıdır ama, Kelkit Vadisi konusunda sesimizi pek dinletemedik!.

Şimdi yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızdan Tokat-Turhal arasına Raylı sistemin yapılma talebimiz var, bu sistem kurulduğunda Tokat-Turhal ve Zile ilçelerinin KATI Atıkları bir merkezde toplanarak geri dönüşüm daha sağlıklı yapılır DOĞA kirlenmekten kurtulur.

Dün Doğa’nın kirlenmesine aldırış etmeyenlerin sayesinde Dünya’da Küresel Isınma başlamış ilerleyen süreçlerde  insan oğlu tedbir almaz ise nasıl bir felaketlerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz!.

TOKAT-ORDU yolu isteğimizi yeniliyoruz, bu konuda Hükümet daha duyarlı çalışma yapmalıdır, işin uzamaması gerekir Hükümet konuyu uzattıkça, Muhalefet sürekli günde taşıyor ve; TOKAT HALKI İKTİDARA DESTEK VERDİKÇE AK PARTİ İKTİDARI TOKAT HALKINA HİZMET YAPMIYOR, HER SEÇİM DÖNEMLİ TOKAT-ORDU YOLU GÜNDEME GELİYOR HALK BU KONUDA KANDIRILIYOR” şeklindeki sözlerle karşılaşıyoruz.

TOKAT-ORDU yolu Tokat ve ilçeleri için çok önemli, Tokat bölgesinde üretilen ürünlerin Denizlere kısa zamanda ulaşması TOKAT-ORDU yoluna bağlıdır.

Dünyada Küresel Isınma başladığına göre, bundan sonraki iklim değişikliği yaşanacağına göre Tarımsal ürünlerin ok değerli olacağı ve bölgemizde yetişen ürünlerin sınır bölgelerindeki ülkelere İhracatı bakımından bu yolun kısa zamanda yapılması ülke ekonomisi bakımından da önemlidir.

Doğa’nın daha fazla kirlenmemesi bakımından Tokat-Turhal arasında yapılacak olan Raylı sistem o bölgenin Doğa tahribatını önleyecektir, tabi ki dileğimiz Erzincan Amasya arasında yapılacak raylı sistem yapılırsa daha da mutlu olacağız, bugünkü önceliğimiz Erzincan-Amasya raylı sistemi değil, Tokat-Turhal arasında  Tren yolunun yapılması ve Tokat-Ordu yolunun biran önce hizmete girmesidir.

Tokat kalkınmasını bu dönemde tamamlamalıdır.

Hükümetin ülke genelinde yaptığı hizmetleri biliyoruz, asla kıyaslamıyoruz, Hükümette yer alan bakanların şehirlerine yapılan hizmetleri görünce ve seçimlerde  aldıkları  oyları görünce alınan oy ile, hizmetler ters orantılı oluyor, ama Tokat Halkı Hükümete seçimlerde çok ciddi destek vermesine rağmen Bakanlık koltuğunda oturan Bakanların şehirlerine yapılan hizmetlerin yarısını dahi hizmet olarak alamıyoruz!.

AK Parti Tokat Milletvekillerimiz, seçimlerde aldığı oy ile, yapılan hizmeti halka anlatamıyorlar!.

Tokat halkı sayın vekillere şunu söylüyor; “Tokat halkı olarak sürekli AK Partiye oy veriyoruz ama verdiğimiz desteğin karşılığında hizmet alamıyoruz, neden böyle oluyor?” sorusu karşılığında iktidar partisinin Milletvekilleri verecek cevap bulamıyor.

Tokat Halkı haklı. Milletvekillerimiz seçim bölgelerinde gezerken en çok karşılaştıkları sorular; “neden Tokat-Ordu halen tamamlanmadı?” diyor.

AK Parti iktidarı, iktidara geldiği günden bugüne kadar yaptığı yollar ile  haklı olarak öğünüyor, ama bizler yapılmayan yolların halen çilesini çekiyoruz!.

Seçimlerin şakası olmuyor, İstanbul halkı seçimler öncesinde çok sinyal verdi, “seçimde AK Partiye oy vermeyeceğiz kendinizi düzeltin” dedi, ama bu sözler tepeye ulaşamayınca, seçmen sert tepki verdi ve mahalli seçimlerde AK Partiye oy vermedi!. Kim kaybetti?, herkes, AK Parti İstanbul’a yaptığı hizmetlerin karşılığını sandıkta  alamadı, halkta kızgınlıkla sandığa gidip oy vermemesi gereken tarafa oy verdi, kaybeden herkes, kazanan kişisel menfaat peşinde olanlar!.

Siyasetçi hiçbir seçimi küçümsememelidir, kaybedince geri dönüşü olmuyor.

Günün Sözü: YOL MEDENİYETTİR, MEDENİYET HİZMETLERİNDEN TOKAT NASİBİNE DÜŞENİ ALMALIDIR.