Tokat’ın tarım potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri temsilcileri tarafından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye iletildi.
Tokat Milletvekili Yücel Bulut, MHP Tokat İl Başkanı Mustafa İpek, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı İlhan Köten, Erbaa Ziraat Odası Başkanı Arif Köksal, Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu, Reşadiye Ziraat Odası Başkanı Enver Aygün ve Erbaa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Alper Bingöl, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. Ziyarette sektör temsilcileri alanda karşılaştıkları sıkıntıları Bakan Kirişçi’ye aktardılar.


ÜRETİCİLERİ MEMNUN EDECEĞİZ
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi “Cumhuriyet’in 2023’ten sonra başlayacak ikinci 100 yılında da yeni tarımsal politikalarla yola devam edeceğiz. Yerli ve yerinde bir üretime yer vereceğiz ve bunu öne çıkaracağız. Yani ithalat yoluyla tedarik etmeye çalıştığımız, bulunurluğunu sağladığımız ürünleri de ülkemizin tarımsal alt ve üst yapısını kullanarak üretmeyi sağlayacağız. Elbette her ülke, belirli ürünleri ithal eder, belirli ürünlerde de ihracatta bulunur. Burada altını çizmemiz gereken husus, stratejik ürünlerdir. Stratejik ürünlerden de kastımız ‘un, yağ ve şeker’ diyoruz, bitkisel üretim tarafında. Bunların tarımsal, temel ürünler olarak, hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve şeker pancarı olduğunu belirtmiş olalım. Tarımsal desteklerimiz gerçekten sayıca ve başlık olarak çok ve kompleks durumda. Buralarda da bir sadeleştirmeye giderek netice itibarıyla üreticileri memnun edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
TOKAT’IN POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRMELİYİZ
MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ziyaretle ilgili olarak, “Sayın Bakanımıza hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Ziyaretimizde Tokat’ın tarım ve hayvancılık potansiyeli hakkında bilgi verdik. Hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini bizzat oda ve birlik başkanlarımız aktardı. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi’ye kabulünden ve önerilerimize göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” sözlerine yer verdi.
Ziyarete katılan oda ve birlik başkanlarına da teşekkür eden Yücel Bulut, “Tokat için varız, Türkiye için varız. Sektör temsilcilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyoruz. Tokat’ın potansiyelini harekete geçirmeliyiz” diyerek açıklamasını tamamladı.