Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tokat, Samsun, Amasya ve Ordu Dikkat! Afrika Tozu Geliyor

Güvenilir meteoroloji kaynakları, 15 Eylül Cuma günü ülkemize giriş yapması beklenen bir hava olayı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Tokat, Samsun, Amasya ve Ordu Dikkat! Afrika Tozu Geliyor

Güvenilir meteoroloji kaynakları, 15 Eylül Cuma günü ülkemize giriş yapması beklenen bir hava olayı konusunda uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar, bu durumda kapıların ve pencerelerin kapatılması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Hava Forum adlı Meteoroloji sayfası, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, “15 Eylül Cuma günü Balkanlar’dan Afrika tozunun ülkemize giriş yapması tahmin ediliyor” ifadelerine yer verdi. Sosyal medyada, ‘’Neden Balkanlardan giriş yapıyor, aktarmalı mı geliyor’’ yorumları öne çıkıyor.

Afrika Tozu Nedir?

Afrika tozu, Sahra Çölü’nden gelen hava kütlelerindeki kum ve toz parçacıklarını ifade ediyor. Bu toz parçacıkları, güçlü rüzgarlar tarafından havaya karışır ve atmosferde uzun mesafeler kat ederek taşınabiliyor. Afrika tozu çoğunlukla rüzgarlarla taşındığı için farklı bölgelere ulaşabiliyor.

Bu durumda, bazı bölgelerde güneşin doğuşu veya batışında etkileyici görüntüler oluşturabiliyor. Ancak, Afrika tozu nadir bir doğa olayı değildir ve yüzyıllardır gerçekleşiyor.

Afrika tozu, bazı sağlık riskleri taşıyabilir. İnce kum ve toz parçacıkları, solunum yollarında tahrişe neden olabiliyor. Özellikle astım, bronşit, alerji veya solunum yolu hastalıkları olan kişilerde semptomlara yol açabiliyor.. Göz tahrişi de görülebiliyor. Bu nedenle, Afrika tozu yoğun olduğunda, solunum yollarınızı korumak için önlemler almanız önemli olduğu dile getiriliyor.

Afrika tozu, geçici bir olaydır ve etkileri genellikle kısa süreli olan bir doğa olayı olarak biliniyor.