TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: “5500 YILLIK TARİHE VE HÜSEYİN GAZİ’NİN MEZARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, Niksar ilçesine bağlı Hüseyin Gazi Köyünde bulunan doğaya, tarihe ve tarım alanlarına zarar veren taş ocağıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.
Durmaz önergesinde şu ifadelere yer verdi;
Tokat ili Niksar ilçesine bağlı Hüseyin Gazi köyünde yol yapımı için dolgu malzemesi kullanmak üzere açılan taş ocağı köylüler tarafından istenmemektedir. Köylüler, yola karşı olmadıklarını ancak doğanın katledildiğini, tarım alanlarının ve tarihi değerlerin zarar gördüğünü ifade etmektedirler.


Taş ocağı için açılan ve açılmakta olan alanlarda, taşların ve kayaların üzerinde oluşmuş bir çam ormanı bulunmaktadır. Bunların yok edildiğinde yerlerine yeni ağaçlar yetiştirilmesi neredeyse olanaksızdır. Doğanın yüzlerce yıllık oluşumu yok edilmektedir.
Taş Ocağının olduğu bölgenin hemen üst kısmında Danişmend Gazi’nin silah arkadaşı ve bayraktarı Hüseyin Gazi’nin türbesi vardır.
Ayrıca Hüseyin Gazi tepesinde ilk tunç çağına ait eserler de bulunmuştur (toprak, seramik vb.)
Ayrıca bölge sit alanıdır.
5500 yıllık tarihe sahip bir bölgeyi kazarak yok etmek, tarihimizi yok etmektir.
Hüseyin Gazi Türbesine zarar vermek, Anadolu’yu bize vatan yapan kahramanların tarihini yok etmektir.