Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Tokat’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Dr. Ozan Balcı ve Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ile Tokat’ın tarihi, kültürel ve turistik mekanlarında incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Ali Paşa Camii, Ulu Cami, Yazmacılar Sitesi, Halit Sokak, Ulu Camii, Sıkdişini Helası, Sulu Han, Arkeoloji Müzesi, Takyeciler Camii, Mustafa Ağa Hamamı, Hisariye Medresesi, Deveciler Hanı, Yağıbasan Medresesi, Tokat Şehir Müzesi, Atatürk Evi, Gaziosmanpaşa Müzesi, Halit Sokak ve Beysokağı’nda yapılan “Kültür Sokağı” ve “Sokak Sağlıklaştırma” projesi çalışmalarını yerinde görerek bilgi aldı. Bakan Yardımcısı Demircan, ilimizin tarihi yapılarından olan Yazmacılar Hanı, Yüksek Kahvehane ve Demokrasi Müzesi, Mevlevihane, Hıdırlık Köprüsü ve Kanal Tokat, Meydan (Hatuniye) Camii, Garipler Cami,Taşhan ve  Gökmedrese’yi de gezdi.

Tokat’ın Geleceğine Katkılarda Bulunmayı Hedefledik
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Tokat’ın geleceğini, kültürel mirasını daha da zenginleştirip turizme açarak parlayan sürecine yeni katkılarda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

Tokat’ın kültür şehri, sanat şehri, vakıf şehri olduğunu belirten Bakan Yardımcısı şunları söyledi. “ Tokat ile İstanbul’un birbirine yakın bir şehir. Tokat ile İstanbul’u uzak zannederdim ama Tokat İstanbul’a çok yakın. Tarihi ilişkiler içerisinde inanılmaz benzerlikleri ve ilişkileri olduğunu da burada müşahede etmiş olmaktan çok mutlu oldum. Kültür ve Turizm Bakanlığının, Vakıflar Genel Müdürlüğünün burada yürüttüğü bir çok iş var. O bir çok işin hangi aşamada olduğunu yakından görmek ve özellikle şehrimizde kültürel altyapıyla ilgili yapılabilecek bazı projeleri Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve Milletvekilimizle istişare etmek ve zaten sürüp giden projelere yeni ivmeler katmak için buradayım. Yapılan çalışmalardan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile buranın yerel yöneticileri Tokat’ın geleceğini, kültürel mirasını daha da zenginleştirerek, turizme açarak parlayan sürecini ve yeni katkılarda bulunmak hedefimiz. Emeği geçen herkese  teşekkür ederiz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ziyaretleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünü de ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Bakan Yardımcısı Demircan, gezi ve incelemelerinin ardından, Kültür Bakanlığının AVM’lerde kütüphane projesi kapsamında Novada AVM’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Ziyaret ve incelemelere Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Belediye Başkan Vekili Abdullah Karataş  ile il protokolü eşlik etti.