GOP Üniversitesi Hastanesi  bünyesinde kurulan Palyatif Bakım Merkezi ziyaretçilerine kapılarını açmaya devam ediyor.

GOP Üniversitesi Hastanesinde Onkoloji bölümü 2010 yılında faaliyete geçmiş, çalışmalar sağlıklı bir şekilde devam ederken, aynı bölüm için önemli bir çalışmaya 2014 yılın da başlanmış, bünyesinde Palyatif Bakım Merkezini kurarak önemli bir ihtiyaca cevap verilmiştir.

GOP Üniversitesi Onkoloji bölümüne bağlı Palyatif Bakı Merkezinde Salı günü önemli bir çalışma yapıldı, merkez bölüm başkanı Prof. Dr. İsmail Okan bakım merkezinde yapılan çalışmaları ziyaretçilerin bilgisine sundu.

GOP Üniversitesi Hastanesi  bünyesinde kurulan Palyatif Bakım Merkezinde gerçekleşen etkinliğe GOP Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Süren, Tokat Sağlık İl Müdürü Genel Cerrah Dr. Ahmet Sümbül, bölüm başkanları ve çok sayıda misafir ile Palyatif Bakım Merkezine gönüllü olarak çalışan, hastaalrın kısa zamanda şifa bulmasına yardımcı olan çok sayıda gönüllü insan katıldı.

GOP Üniversitesi Paylayif Bakım Merkezi  bölüm başkanı Prof. Dr. İsmail Okan, merkede yapılan çalışmaları kısa olarak davetlilere sundu, dunumda yapılan çalışmaları dile getirdi ve tedavileri devam eden hastaların merkezden beklentilerini dile getirirken, bakım merkezi olarak hastalara ve yakınlarına nasıl davranılacağı konusunda önemli bilgiler verdi.

GOP Üniversitesi Palyatif Bakım merkezi bölüm balkanı Prof. Dr. İsmail Okan şunları dile getirdi: “Palyatif Bakım Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından dördüncüsü düzenlenmekte olan Palyatif Bakım Farkındalık Haftası (29 Nisan-03 Mayıs 2019) palyatif bakımın tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.

Palyatif Bakım hizmeti üniversitemizde ilk olarak 2010 yılında bir çalışma grubu şeklinde teşekkül etmiş, 2015 yılında Merkez’in ve hastanemiz bünyesinde ünitemizin açılış ile poliklinik hizmeti vermeye başlamıştır. 2017 yılından itibaren de yataklı servis hizmeti vermektedir. Bu ana kadar yaklaşık 3744 Poliklinik hastası, 463 Servis hastasına hizmet verilmiştir.

Palyatif bakım, hayatı tehdit eden hastalıklarla karşılaşan hasta ve yakınlarının tanı aldıkları andan itibaren yanlarında olarak, fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendirmeyi ve hayat kalitesini artırmayı hedefleyen bir bakım hizmetidir. Bu amaçla Merkezimizde eğitim ve araştırma çalışmaları devam ederken, ünitemizde de hasta ve yakınlarımızın ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda ünitemizde hastalarımızın katılabileceği düzenli sanat etkinlikleri (tezhip, boyama, puzzle, çini boyama..vb) bulunmaktadır. Ayrıca zaman zaman hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarının düzenlediği sanat etkinlikleri bulunmaktadır. Hasta ve yakınları bir süreliğine de olsa sanatın iyileştirici etkisinden faydalanarak hastalıkları süresince gerekli olan sabır ve azim için sosyal ve manevi destek bulmaktadırlar.

Tüm hafta boyu devam edecek olan palyatif bakım farkındalığı çerçevesinde merkezimiz önünde kermesin yanı sıra sunumlar ve sanat etkinlikleri devam edecektir” diyerek, merkezin çalışmalarını ve halkın gönüllü insanların merkeze verdikleri destekleri dile getirdi..

Salı günü gerçekleştirlen etkinlik dolayısı ile Bakım Merkezinde gönüllü olarak hastalara hizmet veren bayanlar evlerinde yaptıkları çeşit çeşit yemekleri misafirere ikram ettiler, bakım merkezinde kalan hastalara hem moral degerlerinin yüksek olması sağlanıyor, hemde toplumsal bir çalışma el birliğiile daha sağlıklı hale getiriliyor.

Palyatif Bakım merkezi bölüm başkanı Prof. Dr. İsmail Okan, sunumu yaparken karşılıklı sohbet şeklinde gerçeklemesi dolayısı ile merkezin ihtiyaçları ve gelecekte daha sağlıklı bir yapının oluşması için Üniversite bünyesinde çeşitli çalışmaların yapılabileceğini ifade etmesi üzerine, GOP Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe; “hocamÜnivesite bünyesinde yapılası gereken her çalışmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada yapmaya g-hazırız, bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

GOP Üniversitesi Onkoloji Bölümü bünyesinde kurulan Palyatif Bakım merkezi çalışmalarını halka duyurmak için, halkın daha fazla destek  vermesi için basın mensupları konuya duyarlı olacağı da basın mensupları tarafından yetkililere ifade edildi.