Seçim bitti önümüzdeki 4 yıl içinde siyasi partiler kendilerini derleyip toparlayacak döneme girdiler.

31 Mart seçimi ülkemiz siyasetinde önemli mesajlar verdi, verilen bu mesajları alamayan siyasetçiler 2023 hedeflerine ulaşamayacaktır.

31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı yine başarılı oldu, oy oyanlarında düşme olmadı ama beklediği oyu alamadığı gibi Ankara ve İstanbul Belediye seçimlerini kaybederek halkın önemli uyarsına muhatap oldu.

AK parti 31 Mart seçiminde kaybeden tarafta yer almasa da, seçmenin verdiği mesajı iyi anlaması gerekir, Cumhurbaşkanımız ve AK Parti genel başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan  gerçekleşen seçim sonuçlarını iyi değerlendirdiğini düşünüyorum, sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra Milletvekillerini kademeli olarak çağırıp toplantı yapması, sonra İl ve İlçe başkanlarını davet ederek istişare yapması seçimlerin sorgulanmasıdır.

Kim ne derse desin bugün ülkemizde siyasi liderler içinde en başarılı ve güçlü, halkın desteğini alan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır, seçimlerden sonra ülkemizde siyaseten yeni siyasi oluşumlara kalkışanlar asla başarılı olamayacaklardır, çünkü bugünkü görüntüler yeni bir siyasi partinin hamle yapıp iktidar olması söz konusu değildir.

Siyasetin içinde olanlar sanırım yeni Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin ne anlama geldiğini anlamaktan uzaktalar.

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde seçim kazanmak için mutlaka %0+1 oy almak zorundadır, bunun anlamı açık ve nettir, ülkemizde %50+1 oyu alabilecek siyasi hareket halen AK Parti ve MHP oluşturduğu Cumhur İttifakıdır, Millet İttifakının böyle bir oy alması söz konusu değildir.

2023 seçimlerine giderken yine iki taraflı seçimler yapılacaktır, Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti ve MHP, buraya yine BBP de katılabilir bugün olduğu gibi, bu partilerin birlikte oluşları ve halen birlikte ülkeye hizmet yapma konularında anlaşmalarının en büyük özelliği 3 partiye de oy veren seçmenlerin tabanları aynı olmasıdır, bu partilere RP ve Yeniden Refah partisi de eklenebilir, RP genel başkanı Temel Karamollaoğlu geçtiğimiz seçimlerde Millet İttifakına oy verilmesi için çalışması ve seçmenlerin CHP adaylarına destek vermesi, bundan sonraki seçimlerde bunun böyle olmayacağını da gösteriyor, çünkü Yeniden refah Partisi genel başkanı Sayın Fatih Erbakan RP nin tabanından ciddi oy alacaktır, bundan dolayı 2023 seçimlerinin favorisi yine Cumhur İttifakıdır, ancak AK Parti kendisine verilen mesajları iyi okumalıdır, Sayın Erdoğan’ın seçim sonuçlarını iyi okuduğundan  hiç şüphemiz yoktur.

AK Partinin oy kaybı veya belediye başkanlıklarını kaybetmensin pek çok nedeni vardır ama halkın büyük çoğunluğunun şu 3 sorunun cevabını almak istediğinden eminiz. 1. Husus AK parti teşkilatları her geçen gün halkta kopmuş, gerçek AK Partili insanlara sırt çevirmiş teşkilatlara sahip oluşudur, insanlar 17 yıldır AK Partiye oy verdiği halde son belediye seçimlerinde; “hayır kardeşim bu seçimde AK Parti belediye başkan adayına oy vermeyeceğim” diyorsa ve oy vermiyorsa bunun nedeni teşkilatların AK parti seçmenine sırt çevirmesidir!. 2. Husus AK Parti teşkilatları Suriye meselesini iyi anlayamadığı için kendi teşkilat mensuplarına gerçekleri anlatamayınca, teşkilatlar halkada anlatma şansı olmamıştır, Sosyal medyada yalan haberler milyonlarca insan ulaşmış AK Parti sosyal medyayı iyi kullanamadığı için Suriyeliler meselesi yüzünden halkın tepkisi ile karşılaşmıştır, sonuç bellidir seçmenler AK Partiye tepki olarak oy  vermemiştir. 3. Husus 3. Yılını dolduran 15 Temmuz ihanet girişimini halkımız bizzat yaşadığı halde yine AK Parti teşkilatları içinde oluşan ve FETÖ ihanet  şebekesine dâhil olan kişilere sahip çıkması, AK partiye gönül vermiş oy vermiş olan insanların suçsuz olarak FETÖ ihanet damgası yiyip, gerçekten FETÖ ihanet şebekesine destek verenlerin halen makamlarda oluşu, samimi AK partililerin tepkisine neden olmuş ve çok değer verdikleri sayın recep Erdoğan’a seslerini duyurabilmek için seçimlerde AK Partiye oy vermeyerek; “duy sesimizi” diyerek sonuçlanan seçimlerdir.

AK Parti teşkilatları 31 Mart seçimlerinde samimi çalışmamıştır, “nasılsa bir 4 yıl iktidarız, halk yine bize oy verecek” düşüncesinden hareket ederek halktan kopuk çalışan, AK Partinin seçim çalışmalarında; ev ev, kapı kapı dolaşıp oy iste çalışmasından vazgeçen, çalınmadık kapı, sıkılmadık el kalmayacak” düşüncelerini bırakıp halka tepeden bakmaya başlanması AK Partinin seçim kaybetmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesidir.

AK Parti genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 1 yılık süreci çok iyi değerlendirip teşkilatlarda yenilenme, eski AK Parti ruhunu taşıyacak teşkilatların oluşmasını sağlayacak, teşkilatların canlı ve diri olmasını sağlayıp halkla bütünleşmesine sağlayacak teşkilatlar, 2023 yılı seçimlerine adıma adım ilerleyecektir.

Yukarıdaki gerçeklere birkaç madde daha eklemek mümkündür, ama ana gerçeklerin bunlar olduğunu düşünüyorum.

AK Parti teşkilatları bizlerin bu tespitlerine itiraz edebilir, ama gerçekler asla yok edilemez, bizler gerçekleri ifade ediyoruz.

Bizler teşkilatlar bazında şu teşkilat şunu yaptı, bu şunu söyledi demeyeceğiz. Niksar teşkilatı içinde bir şeyler söylemek istemeyiz ama bu gerçekler Niksar’da, Tokat ve ilçelerinde yaşandı.

AK Partinin çalışmasında  şu vardı, ev ev, kapı kapı dolaşır seçmenlerden oy isterlerdi, sıkılmadık el bırakmazlardı, meyhanelerden, kerhanelerde olan insanlardan oy isterlerdi, 31 Mart seçimine gelirken kendisine oy vermiş insanlara selam vermekten aciz oldular, koltukların ihtişamı, insanlardan uzak kalmalarına neden oldu; “ne oldum delisi”  oldular, seçimlerde alınan sonuçları çalışmadan yani sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde aldıklarını unutup kendilerini dev aynasında gördüler, seçimlerde aday tespitlerinin çoğunu yanlış yaptılar, tüm olumsuzluklar seçmen üzerinde ciddi tepkiye neden oldu, 31 Mart seçimlerinde kaçınılmaz son ortaya çıktı.

31 Mart seçimlerin sinyali 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde vermeye başlamıştı, seçimlerin arka arkaya ve yakın oluşu teşkilatlara hâkimiyet sağlanamadı, kimisi sağa çekti kimisi sola çekti ve gelinen nokta bellidir.

Seçimlere daha 4 yıl var, bu süreç her parti için önemlidir. MHP de teşkilatlar bazında yenilenmelidir, yeni bir enerji yeni bir soluk MHP de canlılığı sağlayacaktır.

MHP 24 Haziran 2018 seçimlerine girerken “var olma” mücadelesi yaptı, 31 Mart seçimlerinde ayaklarının üzerinde dik durmayı sağladı, 2023 seçimlerinde hedefe kilitlenmek için teşkilatlar bazında canlılık kazanacak çalışmalar yapmalıdır.

Seçimlere uzun zaman var, zaman zaman yine yazacağız, gerçekler acı olunca bu reçeteyi herkes kabul etmeyecektir ama gerçekleri kabul etmeyenler sandıkta kilitli kalmaya mahkûm olacaktır.

Günün Sözü: Güneş Balçıkla Sıvanmaz.