Temiz Şehirde yaşamak İnsanlık İster!.

İnsan olmak çok önemli.

Dünyada insan olmak ve insan gibi yaşamak çok önemli.

Geçtiğimiz gün Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesi ortaklaşa olarak Niksar merkez de, Köy ve Kasabalarda genel temizlik kampanyası düzenledi.

Bizler bu çalışmaları önemsiyoruz, yazımızın başlığında “TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER” diye başladık.

Niksar Kaymakamı sayın  İlhami Doğan bütün resmi kurum yetkilileri ile birlikte yapılacak çalışmayı değerlendirdiğinde, bu çalışmanın kıymetli olacağını düşündük, bizlerde basın mensupları olarak yapılana çalışmaya kendi şartlarımızda destek vermeye karar verdik.

Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesinin birlikte başlattığı çalışma Niksar ve çevresinde büyük ilgi gördü, yaptığımı haberlere gelen yorumlar hep olumlu ve güzeldi.

Temiz şehirde yaşamak, yaşadığın bölgenin temiz olması gerçekten çok kıymetli.

Hani halkımız arasında güzel bir söz var; “ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİDİR”, diyoruz, anlamı ve güzel sözün bazen hayat bulmadığında ifade etmek isterim.

Yaşadığımız şu günlerde sıkıntılı  süreçler yaşıyoruz.

Yaşadığımız günlerde insanlar ciddi tehlikelerle karşı karşıya. 1. ci tehlike Küresel ısınma, 2. ci tehlike Kırım Kongo kanamalı Hastalık (Kene ısırması) ve 3. cü hastalık Korona 19 Virüsü belası.

3 tehlike ile sürekli riskli ve sıkıntılı günler yaşarken bazı insan kılıklı iki ayaklı yaratıklar!, güzelim Dağları ve Ormanlık alanları, hatta yaşadıkları şehirdeki yerleşim alanlarını kirleterek hayatlarına devam etmeleri çok düşündürücüdür.

Yazımızın başlığını “TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER” diyerek özellikle bu kıymetli cümleyi kurduk.

İnsanlık her şeyin üzerinde bir yaşam tarzıdır, insanlıktan nasibini almayan insancıklar kendi hayatlarını karartırken, yanlarında masum ve suçsuz insanlarında canlarının yanmasına neden oluyorlar.

Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan temizlik kampanyasını başlatırken önemli açıklamalarda bulundu; bir kişi piknik yaptığı yerde pislik gördü ise, veya bulunduğu alanda pislik varken konuya duyarsızlık gösteriyorsa yetkililerin denetlemesi esnasında o bölgedeki çöplerin varlığından o anki kişiler sorumlu olacak” şeklindeki açıklaması, kaymakam beyin konuya olan samimiyeti ve ciddiyetini gösteriyor.

Niksar şehir merkezi ve çevresindeki Doğal güzellikleri ile harika bir şehir, lakin bu harika şehri yaşanmaz etmeye çalışanlarında olduğunu unutmuyoruz!.

Niksar Kaymakamlığının başlattı bu kıymetli çalışma Niksar Belediyemizi ciddi destek sağlamıştır, yapılan çalışmaya Belediye Başkanı sayın Özdilek Özcan’da katılarak çalışmanın tüm topluma yayılması konusunda uyarlı hareket ettiklerini görüyoruz.

Güzel bir söz var; “HERKES EVİNİN ÖNÜNÜ SÜPÜRSE ÇEVREDE PİSLİK KALMAZ”  gerçekten bu sözde kıymetli sözdür.

Bizler evimizin önünü süpürüp temiz kalmasını sağlar isek, bizler işyerimizin önünü temizler isek, cadde ve sokaklar temiz kalacak, belediye ve Özel idare personeli insanlarımızın yaşadığı bölgelerin tertemiz olması konusunda mutlu bir şekilde hizmet yapmaya gayret edecekler, aynı zamanda kurum imkanları gereksiz şekilde fazla ekonomik kayıplara uğramayacaktır.

“TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER” sözümüzün altını çiziyoruz. İnsan olan bir canlı, yaşadığı, bulunduğu ortamın temiz olmasını sağlar, tertemiz olan yerde oturmak, çalışmak, hizmet etmek insan hayatında çok kıymetlidir.

Niksar Kaymakamlığı ve Belediyemizin birlikte yürüttüğü çalışma hem ciddi bir çalışma, hemde sembolik ama geleceğe ışık tutacak bir çalışmadır.

Niksar Kaymakamlığının başlattığı çalışmaya destek veren, çalışmalara katılan insanların sorumluluk bölgesindeki yaptıkları çalışmaları büyük bir zevk ve keyifle yaptıklarını görünce çok mutlu olduk, görevli her insan işinin sorumluluğu içinde ama samimi gerçekten bu şehrin temiz şehir olarak kalması isteklerini gördük.

Temiz şehirde yaşamak her insanın hakkıdır.

Şehrimizde temizlik kurallarına uygun hareket etmeyenlere bizler vatandaş olarak karşı olmalıyız, hata yapan insanlar var ise usulü kaydesince uyarmalıyız, uyarı yaparken insani değerlerimiz içinde görevimizi yapmalıyız, şayet insanca uyarılara rağmen kişi hata yapıyorsa hiç tereddüt etmeden konuyu yetkililere iletmekten de asla vazgeçmemeliyiz.

Temiz şehirde yaşamak istiyor isek, mücadele yapmaktan asla vazgeçmemek gerekir, gerektiğinde yıl içinde bu tür etkinliklerin yapılması için yetkililerimize destek verip, yeniden yapılmasına katkı sağlamalıyız.

Halen sıkıntısını yaşadığımız Korona 19 Virüs mücadelesinde önemli mücadele desteğinden bir tanesi; TEMİZLİK olduğuna göre, temizlik yalnızca El temizliğinden ibaret değildir.

Korona19 mücadelesinde millet olarak başarılı olacak isek; MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK kurallarına uymamız gerektiğine göre, Temiz şehirde yaşamak içinde, evimizin önünü, işyerimizin önünü temiz tutmalıyız, kullandığımız eşyaları kullandıktan sonra cadde ve sokağa atmamalıyız, çöp toplama araçların geleceğini takip etmeliyiz.

Temizlik konusunda özellikle Piknik alanlarının çok kirletilmesi, 100 yıl da kaybolmayan naylon atıklarının Ormanlık ve Doğal güzelliklerin bulunduğu yerlere atılmaması en büyük dileğimizdir.

TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER sözümüzü tekrar hatırlatıyoruz.

İnsanlık; insani değerlere sahip çıkmakla oluyor.

Ben insanım, insan gibi yaşamak istiyorum” diyor isek, yaşadığımız şehrin temiz kalması için mücadele yapmalıyız, yaptığımız mücadeleden asla vazgeçmemeliyiz.

TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER düşüncesinin şehrimizde hakim kılınması için başlatılan çalışmayı ortaya koyan Kaymakam beye, Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese insanlık adına teşekkür ediyoruz.

Günün Sözü: TEMİZ ŞEHİRDE YAŞAMAK İNSANLIK İSTER.