Tapu müdür yardımcısı Mustafa Gerdan, Tabu müdürü Sabri Şahin, kadastro birim müdürü Oğuzhan Kayalaçin Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik Gazetelerini ziyaret ettiler.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetelerini ziyaret eden Mustafa Gerdan, Sabri Şahin ve Oğuzhan Kayalaçin’i gazete sahibi Cemalettin Bilgin karşıladı. Bilgin “Tapu ve Kadastro genel müdürlüğünün 175. yılını kutluyorum” ifadelerini yer verdi. Gerdan, Şahin, Kayalaçin ve Bilgin Niksar’daki konutlaşma üzerine sohbet edip, fikir alış verişinde bulundular.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 175. yılına dair mesaj yayınladılar.

TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜGÜ  “İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı olan Genel Müdürlüğümüz, 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü  ve 81 Kadastro  Müdürlüğü  ile ülkemizin  tüm il ve ilçelerinde yılda 15 milyon civarında işlem hacmi ile 25-30 milyon kişinin doğrudan yada dolaylı olarak işlem yaptığı (Devletin vatandaşa bakan yüzü olarak tanımlayabileceğimiz 175. Kuruluş yıl dönümünü  kutlayan) köklü bir  kurumdur.

Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla tam 175 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam  ediyoruz.

Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip  Genel  Müdürlüğümüz,  Webtapu, Tapu Takas, E-Haciz, E-terkin, Parsel Sorgulama, E-Randevu, Türkiye Tapu, 3 Boyutlu Kadastro, MEGSİS, Yetki Alanı Dışı Tapu İşlemi gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi  şekilde  hizmet  sunmak için altyapısını  geliştirmeye devam  etmektedir.

Son olarak İlham Veren Kamu, Yönetimi Proje Ödülüne, Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, teknolojik gelişmelerde en önlerde yer alan Devlet Kurumlarından biridir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak tüm  imkanlarımızla, hem  çalışanlarımızın  isteklerini hem de vatandaşımızın işlemlerini en kısa sürede tamamlamaları  için  yoğun  çaba  harcamaktayız. Bu yoğunluğun  yansıması  olarak saniyede ortalama bir işlem gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemler neticesinde “Türkiye’de 2021 yılında yapılan işlemler ile Devletimize 24 milyar 319 milyon  lira harç geliri aktarılmıştır.

2021 yılında fedakarca çalışan mesai arkadaşlarımız sayesinde önemli projeler hayata geçti. Bunlardan  bazılarını sıralarsak;

Tapu Başvuru Sorgulama ile Tapu Müdürlüğüne gitmeden, yapılan başvuruya bağlı işleminizin aşamalarının durumu İnternet  üzerinden görülebilmekte,

Güvenilir Hesap; Alım satım işlemlerinde Takasbank ve diğer bankalar aracılığı ile para transferi güvenli  bir şekilde yapılabilmekte,

Sanal Müze; (Kültür Hazinelerimiz bir tık ötede.) Yüzlerce  yıllık  arşivimiz,  oluşturduğumuz  “Sanal Müze”de  halkımız  ile paylaşılmakta,

3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi ile vatandaşlarımız gayrimenkul alım satım süreçlerinde gayrimenkulün alan büyüklüğü, cephesi, oda sayısı gibi yapı ve bağımsız  bölümlere web ve mobil uygulamalar üzerinden  ulaşabilmektedir.

Değer Bilgi Bankası ve Toplu Değerleme Sistemi sayesinde Uluslararası standartlara ve bilimsel normlara uygun bir şekilde, taşınmazların değerleri toplu değerleme yöntemleriyle  belirlenerek,  çeşitli ölçeklerde değer haritaları üretilip güncelliğinin korunması   sağlanacaktır.

(Hizmetin Ortak Noktası) Türkiye Tapu; Mekana ve kişiye bağlı kalmadan personelimizin bilgisinden etkin biçimde faydalanarak, minimum zamanda maksimum verimlilikle işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

(Tek Sistem Tek Koordinat) Tüm Türkiye’de tek koordinat sistemine geçmekteyiz.

TKGM Kalite Yönetim Sistemi ile TS EN ISO 9001:2015 Kalite Belgesi alarak kamu kurumları içerisinde tüm birimleri ile kalite yönetim sistemine geçen “İlk Yaygın Kamu Kurumu” olma unvanına eriştik.

Tusaga-Aktif (CORS) Projesi ile Harita ve Kadastro çalışmalarında Coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve K.K.T.C. genelinde 24 saat gerçek zamanda Coğrafi Konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyon ile 1O binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir.

Kurumumuz bünyesinde son teknoloji ile donatılmış Dijital Hava Kamerası olan iki adet uçağımız ile fotogrametrik haritalar üretilmektedir.

Ayrıca Ortofoto haritalar coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, afet yönetimi, kent bilgi sistemleri gibi mühendislik projeleri için önemli bir altlık oluşturmaktadır.

Harita Bilgi Bankası Sistemi sayesinde, meta verilere, ilgili kurumlarca İnternet üzerinden erişim sağlanarak, mükerrer harita üretiminin önüne geçilmektedir.

Tarbis Projesi ile; Kurumumuz arşivinde bulunan tarihi değere sahip olan belgelerin mikrofilm ve dijital kopyaları alınarak asırlarca yaşatılması  amaçlanmaktadır.

Belgelerin asılları yerine dijital kopyaları üzerinde çalışmak mümkün hale gelmiş, yıpranmaların önüne geçilmiş, bilgiye erişim hızlanmış ve kolaylaşmıştır.

Diğer kurumlarla yapılan bilgi ve belge paylaşımı sayısal ortamda sağlanmakta, raporlama fonksiyonları sayesinde istatistiki bilgilere daha kolay ulaşılmaktadır.

Bugün, kuruluşunun 175. Yıl dönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.” ifadelerini kullandılar.