TALİMAT ŞİMDİ GELDİ TOKAT’TA KREDİ BORÇLULARI YANDI

Yüksek enflasyonun alım gücünü

Yüksek enflasyonun alım gücünü giderek düşürmesi, borçlarını ödeyemeyen ve takibe düşen kişi sayısında ciddi bir artışa neden oldu. Birçok insan, geçimlerini kredi kartları ve kredilerle sağlamaya çalışırken, ödeme yapamayanlar yasal takibe alınma süreciyle karşı karşıya kalıyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) verilerine göre, bu yılın Ocak-Nisan ayları arasında kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı 429 bine ulaştı.
Bireysel kredi borçları nedeniyle aynı dönem içinde takibe düşen vatandaşların sayısı 355 bine çıktı.
2024’ün ilk dört ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yasal takibe alınan kişi sayısında ciddi bir artış yaşandı.,
Bu yılın ilk 3 ayında, takibe alınan kişi sayısı yüzde 42 oranında artarak 602 bine çıktı.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Nisan 2024 verilerine göre, kredi ve kredi kartı borçlarının tasfiye edilecek tutarları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79 artışla 66 milyar liraya yükselerek tedirgin etti.
Bu veriler, borçlarını ödeyemeyen kişi sayısının ve borç miktarının hızla arttığını ortaya koyuyor

Borç durumunuzu TBB Risk Merkezi üzerinden sorgulamak oldukça basit bir işlemdir. E-Devlet platformuna giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Türkiye Bankalar Birliği” yazarak çıkan sonuçlara tıklayın. Bu sayfada, özel şifrenizle erişim sağlayarak borç durumunuzu kontrol edebilir ve ilgili dosyayı indirerek borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz