TALİH KUŞU TOKAT’A KONDU REKOR İŞÇİ ALINACAK

Çinli elektrikli araç üreticisi

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım kapsamında, Manisa’da daha önce Volkswagen’in yatırım yapmaktan vazgeçtiği arazi üzerine bir fabrika inşa edilecek.

Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden BYD, Türkiye’de büyük bir yatırım yapma kararı aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalanan bu anlaşma, dün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde anlaşmaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu da imza attı.

MANİSA’YA 1 MİLYAR DOLARLIK DEV YATIRIM

BYD, yatırım için Manisa’da daha önce Volkswagen’in fabrika kurmayı planladığı ancak daha sonra vazgeçtiği arazide karar kıldı. Bu yatırım kapsamında 1 milyar dolar harcanarak yıllık 150 bin elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç üretecek bir tesis ile Ar-Ge merkezi kurulacak. 2026 yılı sonunda üretime başlanması planlanıyor ve bu yatırımın 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağı belirtildi.