Cemalettin Bilgin

ŞU MEMLEKET MESELESİ!.

Şu memleket meselesi yok mu?, her derde derman olması gerekirken, bizim başımıza türlü çorapları örüyor.

Memleket meselesi, hangisine bakalım, hangisinden başlayalım?.

Niksar’ın dertleri ile dertleniyoruz, dertlenirken, çözüm bulmaya çalışırken, bizlerin başına bir sürü çorap örmeye çalışanlar var.

Son günlerin en güncel konusu Niksar Ayvaz Suyu, artık Aralık ayına kadar bu konu gündemdeki yerini koruyacağını görüyoruz.

Niksar Ayvaz Suyunun kiraya verilmesine karşı çıkanlar bir hayli tepkili ve farklı düşünceleri ortaya koyarak tepkiler veriyorlar.

Bizler Ayvaz Suyunun  Belediye tarafından işletmesinin mantıklı olmadığını düşünenlerdeniz ama, insanlarımızın vermiş olduğu tepkileri de dikkate almak gerekir.

Niksar Belediyesi kiralama bedelini 10 milyon TL den açmış oldu, ama son günlerde artan tepkiler sonunda belediye başkanı Özdilek Özcan, yapılan çalışmanın doğru olduğunu  savunurken, fabrikanın gelecekte sağlıklı çalışması için 25 milyon TL yatırım yapması gerektiğini ifade etti, aslında basın toplantısında da bu düşüncesini ortaya atmıştı ama, bu yatırının “zaman içinde olması gerektiğini” ifade etmişti, bizlerde bu konuyu hiç gündeme getirmedik, başkanın yeni açıklamalarında bu madde herkesin dikkatini çekmeye başladı.

Ayvaz Fabrikasının 25 yıllık kiralama düşüncesi doğrudur  ama insanların kafasını karıştıracak  açıklamalardan da kaçınmak gerekli olduğuna inanıyorum.

Fabrika 25 yıl süre ile kiralanacak tamam, 10 milyon işletme parası veya başka nedenlerden dolayı ne sayarsanız sayınız, doğru bir düşünce, aylık 50 bin TL +KDV, ihaleye birden fazla kişi veya işletme girmesi halinde 50 bin TL yüksele bilir, bunlar normal çalışalar ama işletmeyi 25 yıl süre ile alacak kişi zaten kendi şartlarında makinalarda zaman içinde iyileşme yapabilir, iyi bir işletmeci zaten Fabrikanın kapasitesini artırma çalışmalarını yapma zorundadır.

Salı günü akşam saat 19 da STK ların toplantısı gerçekleşti, toplantıya, Kaymakam bey Belediye Başkanı, Oda, Vakıf ve Dernek başkan ve yöneticileri, belediye meclisi üyeleri katıldı, İl Genel Meclisi üyeleri katıldı doğru ve yanlışları ile önemli konular konuşuldu, bizler hem yazan hemde konuşan taraf olarak düşüncelerimizi ifade ettik.

STK ların toplantısında yine memleket meselelerini konuştuk, memleketin çok sayıda dertleri ile dertlendik, konu başlıkları açıldıkça düşüncelerimizi ortaya koyduk, bizler memleket meselelerini ortaya koyarken, bazen yanlın olduğumuzu gördük!.

Hani yazımızın başlığında “Şu Memleket Meselesi” dedik ya, aynen memleketin bütün meseleleri hakkında her zaman yazdık, yazıyoruz, toplantılarda mecburen konuşuyoruz!.

Bizler çok rahat insanlardan olduğumuzu düşünürdük, maalesef kalabalık gruplar karşısında ne kadar heyecanlandığımızı bugün fark ettim!, konuşmaya başladığımda çok rahat iken, bir iki sözden sonra heyecanlandığım çok açık ve net ortaya çıkıyor, memleket meselelerini konuşurken heyecanlanıyorum, ilginç!.

SYK ların toplantısı Niksar Belediyesine ait Kent Park’ta gerçekleşti, gündem birkaç başlık içinde idi, aslında bu tür toplantılarda çok başlık yorucu ve sıkıcı oluyor, dolayısı ile yapılan bu toplantıdaki çok sayıdaki konular tam hedefine gitmeden sonuç alınamıyor.

STK ların toplantısında ilk konu başlığı; Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası ve İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binaları idi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı hizmet binalarının geciken, geç kalmış hizmetlerdir, inşallah her iki önemli kuru hizmet binaları en kısa zamanda yapılır ve kurularımız sağlıklı binalarda hizmet verirler.

Niksar’da Hükümet Konağı meselesi aslında belli noktaya gelmiş, ama işin yapılmasında halkın tepkisi olacağını düşünenler, işin sıkıntılı kısmını STK lara bırakarak çözüm bekleniyor. Niksar’da Hükümet binasına acilen ihtiyaç varmıdır?, bizce acil ihtiyaç yoktur, ilerleyen zaman içinde de çok acil bir ihtiyaç değildir, ama biz Niksar’da yaşayanlardan çok, başka insanların bu konuyu özel ve gizliden gündeme alması düşündürücüdür!…

Konu başlığı Hükümet Konağının yapılması için Niksar halkına 3 gün yer tahsisi için gün verilmiş, Belediye başkanı Özdilek Özcan konu hakkında uzun uzun konuşma yaptı, konuşma sonrasında kimse söz almak istemedi, MHP  İl Genel Üyesi Atalay Karahan söz aldı “yeni yapılmak istenen Hükümet Konağı yerine itiraz ediyorum” dedi, sonra ben söz aldım.

Niksar’ın hayati meselesinde STK temsilcileri veya çeşitli kurum temsilcilerinin, siyasi kimlikleri taşıyan arkadaşların konu hakkında söz almamaları , düşüncelerini olumlu veya olumsuz belirtmemeleri düşündürücüdür.

Bizler söz aldık, daha önce STK lar toplantısında alınan kararın neden uygulanmadığını ifade ettik; “burada STK ların düşünceleri soruluyor ve STK ların aldıkları bir kararın uygulanmaması doğru değil, mademki STK ların düşüncesine önem verildiği ifade ediliyorsa buna uymak gerekir, ayrıca her iş yapılmış STK ların onaylanması isteniyor, ülkemizde hiçbir şehirde 3 gün içerisinde Hükümet Konağı yer tahsisi yapılamaz ama Niksar2da 1 günde Hükümet Konağı yer tahsisi isteniyor, istimlak parası olmayacak, bina yıkım işi olmayacak, problemsiz yer olacak, bu nasıl bir düşüncedir ki Niksar’dan böyle bir talep isteniyor, eski Hastane yeri oldu bittiye getirilip 10-15 kişinin çalışacağı sağlık Grup Başkanlığı binası yapılıyor, 11 dönüm alana yazık değimli?, Niksar arsa konusunda en sıkıntı şehirlerden bir tanesidir dayatma yapılmaması gerekirdi, yanlış vardır, ayrıca bu Hükümet Konağından daha önemli, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma hizmet binası yapılmalıdır, Hükümet Konağı yani şehrin geleceği oldu bittiye getirilmemeli bu binanın 2020 yılı  bütçesine alınacağını sanmıyoruz, devletin daha önemli işleri varken acil ihtiyaç olmayan bir binanın apar topar yapılmasını uygun bulmuyoruz” dedim.

Bizler vicdanen rahatız, Orman Yangınına Su taşımak isteyen Karınca misali, Yangına gücüm yetmese de hiç değilse memleket meselelerinde doğruları ifade edip memleket ve milletim için mücadele yapmış oluyorum.

İlerleyen saatlerde Ayvaz Suyu konusu gündeme geldi başkan gerekli bilgileri verdi, kimse itiraz etmedi, Kaymakam bey yapılan çalışmalar hakkında düşüncelerini ifade etti, Köy ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini, Sulugöl Göletinin sağlıklı hale gelmesi için çalışmalar yaptıklarını, Niksar’da Ceviz ürününden sonra Lavanta, Lavantar ve Papatya ürünleri konularında çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Evet yine memleket meseleleri ile yoğrulduk, yorulduk, düşüncelerimizi toplantıya iştirak eden insanlarımızla paylaştık, her konu kendi içinde can alıcı idi ama bizler Kaynar Hes veya Kaynar Regülatör başlığı açıldığında her zaman olduğu gibi çok açık ve net düşüncelerimi ifade ettim; “Kaynar Hes veya Regülatör ismi her ne ise bu ismi duyduğumda; İSRAİL’İN FİLİSTİN TOPRAKLARINI İŞGAL EDİYOR OLARAK ANLIYORUM, bu çalışma Niksar2da en büyük kötülüktür, bu konuda belediye başkanı bizleri uyarması gerekirken işin yapılmasını istemesi yanlıştır, doğru değildir, ömrüm yettiği ölçüde bu projeye karşı çıkacağım, asla yapılmasına fırsat vermeyeceğim” dedim.

Yazmaya devam edeceğiz.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.