Niksar’da geçtiğimiz günlerde STK lar toplandı.

Niksar’da STK lar zaman toplanarak Niksar’daki gündemi konuşmaya çalışıyor.

STK lar önemli kuruluşlar, görevlerini layıkıyla yaparsa çözülmeyecek, yapılmayacak hiçbir iş yoktur.

Niksar’da pek çok çözüm bekleyen mesele var, bunları zaman içinde yazmaya çalışıyoruz.

Son yapılan STK ların toplantısında Ceviz konusu daha çok tartışıldı, aslında bir önceki toplantıda,  tartışılacak, konuşulup çözüm bulunacak konu Tarım ve Hayvancılık üzerine olacaktı ancak konunun muhatabı arkadaşlar toplantının konusunu “Ceviz” ile ilgili çalışmışlar.

Ceviz deninle akla mutlaka Niksar geliyor.

Niksar Cevizi ile meşhur olan bir şehir olmasına rağmen hak ettiği konumda değil.

Gerçekleşen toplantıda Ceviz konusu enine boyuna konuşuldu, tarihin derinliklerinden bugüne Duran Kaya kardeşimiz Ceviz konusunu anlattı, yapılan sunumda Ceviz ürününün bütün detayları dile getirildi ve “NİKSAR’DA CEVİZ RAPORU” başlığı altında yapılan sunum sonunda şunu anladık; neden yerli Niksar Cevizi dikilmiyor?” dendi ve Niksar Cevizinin dikilmesi istedi.

Yapılan sunumu dikkatlice dinledim, mutlaka konu üzerinde çok çalışılmış emek verilmiş ve 6 sayfalık bir rapor sunulmuş oldu.

Sunumun genel yapısında kişi ve kurumlara teşekkür ağırlıklı idi, “Yerli Niksar Cevizinin mutlaka dikimi sağlanmalı” sözleri ağırlık kazanırken, sunun son parafında; “tekrar ediyoruz ki TARIMA DAYALI SANAYİ NİKSAR’IN GELECEĞİDİR, KURTULUŞUDUR” dendi.

Yapılan 1. ve ikinci sunumu dikkatlice dinledim, bir şehirde yeni bir çalışma yapılacak ise sunumlar gayet güzel ama, Niksar’a “ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞ”, yani Niksar’da Ceviz dikimi bütün hızı ile devam ediyor, şu güne kadar 36 bin Ceviz fidanı son 1 ay içinde toprakla buluştu.

Emeğe saygı duyarız ama, yapılan toplantılarda gerçekler konulmayıp gerçekleşmesi zor olan bir çalışma yapılır ise, bundan sonra yapılacak olan toplantılara katılım her geçen toplantıda zayıflayarak sonunda toplantılar birkaç kişi ile yapılmaya başlanır ki Niksar’ın en büyük sıkıntıları içinde “bir araya gelip hangi iş olursa olsun çözüm bulmak gerekirken, kahve köşelerinde dedikodu üretilmeye devam etmesi olur” ki Niksar hep hatalı tespitler sonunda kaybeden ligde olmuştur.

Yapılan toplantıdaki sunumların ikincisini İlçe Tarım Müdürü Namık Düzgün kardeşiz yaptı, Ceviz konusunda “neler yapıldı, neler yapılmalı” konusunu işledi, sunumlar tamamlandıktan sonra Kaymakam bey duru değerlendirmesi yaptı, Kaymakam beyin durum değerlendirmesi çok isabetli idi, henüz ortada olmayan “bir ürünü” dikelim demenin bir anlamı olmadığını ifade ederken; “arkadaşlar Vali beyde Niksar Cevizinin mutlaka dikilmesini istedi, bizlerde yaptığımız çalışmalarda Niksar Cevizinin dikimini  istiyoruz ama yeterli sayıda Niksar Cevizi bulunmamaktadır, bunun için alternatif fidanları temin ederek çalışmalar yapıyoruz inşallah Niksar Cevizinin hızla yaygınlaşmasına çalışacağız” dedi.

Gerçekleşen toplantıdaki  konuşmalar ve sunulan bilgilerden sonra bizlerde söz alarak şunları ifade ettik; “Kaymakam bey tespitlerinize katlıyoruz, olmayan bir ürün için “dikilsin” demek, yapılan önemli çalışmaların aksamasına neden olur, Üniversitemizde yapılan Niksar cevizi 1-2  isimli çalışma ile Ticaret ve Sanayi Odasının Niksar cevizi Coğrafi işareti Türk Patent Enstitüsünden alınması önemli olmuştur ancak her iki çalışmada Buz Dolabına konmuş beklemektedir, bekleyen hiç bir çalışmanın anlamı yoktur, Niksar üretecekse her iki önemli çalışma hayat bulmalıdır, bu toplantıdan mutlaka çözüm bulunmuş olarak ayrılmamız toplantıya iştirak eden arkadaşla bakımından önemli olacaktır, ayrıca bu toplantının amacı Tarı ve Hayvancılık konusu idi, tek başına Cevizle başlayıp bitirmek hata olur” dedim.

Bizler toplantılarda keşke hiç konuşma ihtiyacı duymasak!, toplantılar da ana başlıklar söylenince ve toplantıyı yöneten Kaymakam,  Belediye başkanı veya STK yetkilisi “arkadaşlar konu hakkında düşüncelerini söyleyecek arkadaş var mı?” dendiğinde, konular hakkında düşüncelerini söylemeyen arkadaşlar olunca bizlerde konulara hakim olan insan olarak mecburen söz alıyor ve düşüncelerimizi ifade ediyoruz.

Dedik ya; keşke Niksar meselesi hakkında yapılan toplantılarda bizler hiç söz hakkı almasak başka insanlarımız konulara vakıf olsalar başkaları konuşsa bizlerde rahat rahat notlarımız alarak haber yapsak!.

Ve keşke bu memleketi çok sevmesek, hiç kimse ile tartışmaya girmesek!.

Yapılan güzel bir toplantı var, sıkıntılar belli ama konuşmalar sonunda çözüm bulunarak toplantı son bulması gerekiyor, yapılan toplantıların çoğunda çözüm odaklı olmuyor.

Bizler yalnızca habercilik yapmıyoruz, memleket meselesinde elimizi taşın altına koymanın ötesinde vücudumuzu taşın altına atıyoruz.

Toplantılarda konuşulup şayet çözümlerle toplantı sonuçlanmadığında söz alıp konuşmayan arkadaşlar; “ne oldu insanlar konuştu çözüm bunmadan dağıldık, bir daha neden toplantıya katılayım” diyerek eleştiriler gerçekleşiyor.

Peki bizler masa başında oturarak yapılan hataları yazdığımızda gerçekleri ortaya koyuyoruz, yapılan haberi veya yazımızı okuyan sayısının ne kadar olduğunu bilmiyoruz, ayrıca toplantıya iştirak eden insanların içinde yaptığımız haberleri okuyanlar olduğunu biliyoruz, konular açıldığında bizlerde doğru bilgilerimizi ortaya koymadığımızda şu sözlerle eleştiri alıyoruz; “klavye başında yazıyor ama muhataplarının bulunduğu toplantılarda sensi çıkartmıyor” deniyor.

Dedik ya; bizlerin söz alması hiç önemli değil, önemli olan var olan sıkıntıların çözüm bulmasıdır, bizler her şeyde çözüm odaklıyız.

Hangi konu olursa olsun mutlaka konuşulmalı çözüm odaklı toplantılar hayat bulmalıdır.

Ceviz konusu tüm detayları ile konuşuldu sonuç?, sonuç alınarak toplantı son bulmadı, toplantıda yaptığımız samimi ve gerçek konuşma bazı insanları rahatsız etmiş olabilir ama, bizler bu şehirde yaşayan her insanın mutlu olmasını ve bizlere emanet edilen bu mükemmel şehirdeki; Toprak, Su ve her güzelliğine sahip çıkıp huzurlu bir şehirde yaşamanın tadına varmak istiyoruz.

Önümüzdeki ay yapılacak toplantının konusunu bilmiyoruz, hiç önemli değil nasılsa haberimiz olacak, önemli olan yapılan toplantıdaki konunun kısa vadede çözüm bulunacak konuların görüşülmesidir.

Bizler şu konuda çok rahatız ve mutluyuz, Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı ve Niksar Kaymakamı  sayın İlhami Doğan bu şehirde  kaldıkları sürece her konunun çözüleceğine inanıyorum, konuların toplantılar dışında konuşulduğunu da hatırlatmak isterim.

Günün Sözü: TAHT VE TARİH ŞEHRİ NİKSAR’A SAHİP ÇIKALIM