Bizler STK ları önemsiyoruz.

STK lar kendi sorumluluklarını bilirler ise, yaşadığımız şehir her zaman sağlıklı yönetilir, insanlar daha mutlu ve huzurlu olur.

Cumartesi günü Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri yapılacak.

Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine 3 aday arkadaşımız katılacak. 3 arkadaştan hangisi kazanırsa kazansın ona hep birlikte hayırlı olsun diyeceğiz, kazanamayan arkadaşları da tebrik edip, “seçim yarışında bir grup kazanıyor ama sizlerde Esnafın dertleri ile dertlendiğiniz için tebrik ediyoruz” diyeceğiz.

3 aday arkadaştan bir tanesi kazanacak ama, temennimiz esnafların kazanmasıdır.

Yazımızın başında ifade ettik, “STK LAR ÖNEMLİDİR” diye.

STK ları temsil edenler insanlar güçlü, dirayetli kendisini toplum yararına yetiştirmiş, yapacağı hizmetleri bilen insanlar olması gerekir.

STK ların gücü kendi bünyesinde bulunan  insanlardan almış olsa da, STK başkanının kişisel gücü ve yöneticilerin aktifliği söz konusu STK ların gücüne güç katacaktır.

Niksar’da bulunan STK ların çoğunluğunu temsil eden insanlar, STK lara kendi güçlerini, kendi temsil kabiliyetlerini katmaları yerine, STK ların isminden faydalanarak kişisel imkanlar sağlamaya yönelik olduğu için Niksar’da pek çok problem çözüm bulamıyor.

Toplumda yaşanan sıkıntıları çözecek en önemli kuruluşların başında STK lar gelir. Lakin dediğimiz gibi STK ları temsil eden insanlar kişisel güçlerini STK larla birleştirdiklerinde sıkıntıları çözmek mümkündür.

Niksar’da STK lar güç birliği yaptıklarında mutlaka sonuç alırlar, ama STK lar “KÖRLER SAĞIRLAR BİR BİRİNİ AĞIRLAR” düşüncesinden hareket edildiğinde sıkıntılar bir Kar yumağı gibi büyürde büyür.

Aslında eleştirmek ve eleştirilen kişi veya kuruluş yetkilileri yapılan eleştiriyi hoş görü ile karşılar iseler, o şehirde insanlar mutlu ve huzurlu yaşarlar.

Eleştiriye tahammülü olmayan sıkıntıların KÂR topu gibi büyümesini sağlarlar sonuçta halk kaybeden olur.

Güçlü STK ların başarısı her zaman ortadadır, bir örenek vermek gerekirse.

Bizler Niksar Vakfı Başkanlığı yaptığımız dönemde, Niksar için önemli hizmetler yaptık, yaptığımız hizmetleri belki bugün birileri küçümseyip dikkate almamış olsa da, yaptığımız çalışmalar ve mücadele tarihe altın harflerle yazılmıştır.

Bizler Niksar Vakfı başkanlığı yaptığımız zamanda bugün Niksar’da Maden arama çalışmalarına örnek teşkil edecek önemli bir mücadeleyi, ERBAA HES mücadelesini başlatarak ve en sağlıklı sonucu ERBAA HES Projesini iptal ettirerek başarı sağladık.

Bir başka örnek daha  vereyim.

Yine bizler Niksar Vakfı Başkanlığı yaptığımız dönemde bugün Köklüce Komando Taburu olarak bilinen, Tokat Komando Taburunun Niksar’da konuçlanması için yer temini ve bölgemizde kalması için yaptığımız hizmetler Niksar için ve hatta ülkemizin güvenliği bakından hayati önem taşıyan devletimizin önemli bir kuruluşunun Niksar bölgesinde hizmet vermesini sağlayan destekler verdik.

Buna benzer pek çok çalışmayı yazmak, tarihe not düşmek mümkündür.

Bunları neden yazıyoruz?.

STK ların güçlü yapısını birilerine anlatmak, yeniden akıllarına STK gücünü nakşetmek içindir!.

Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine 3 adayın çıkması oda seçimlerini renklendirdi, üyelerin kendi odalarına daha çok sahip çıkmasını sağladı ve aday arkadaşların üyelerimizi ziyaretlerinde vaatleri oldu, mutlaka seçimi kazanacak arkadaş üyelere ne vaat ettiler ise, mutlaka seçimden sonra gerekli çalışmaları yapacaktır.

Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri üyelerin çoğunluğunun katılımı ile imzalar atıldıktan sonra genel kurul divanı oluşturuluyor, daha sonra  Odanın mevcut yönetimi 4 yıllık faaliyet raporu denetleme kurulu raporları ve tahmini bütçe açıklamasından sonda seçimlere geçilmiş olacak.

Seçimler öncesinde aday arkadaşlar her üyeye ulaşma imkanları olduğu için, kendilerini anlatma imkanı buldular.

Basın mensubu olarak bizlerde aday arkadaşlarımıza gerekli katkıyı sağladığımıza inanıyorum, Facebook sayfamdan yaptığımız canlı yayında kendilerini anlatma imkanı buldular, yaptığımız canlı yayınların  her 3 adaya da faydalı olduğuna inanıyorum.

Seçimleri kim kazanır?, diye soran arkadaşlara, bizler her aday arkadaşa aynı mesafedeyiz, bir oyumuz var onu da kendi tercihimiz içinde değerlendireceğiz.

Niksar Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine 3 aday arkadaşın girmesi heyecan yaratmıştır, genel kurulun olduğu zamanda 3 aday arkadaş genel kurulda konuşma yapmaması olumlu bir düşüncedir.

Sanırım genel kurul öncesinde aday arkadaşlar kendi aralarında  yaptıkları anlaşma sonunda genel kurulda konuşmama kararı almış olmalılar ki, okunan Faaliyet raporu ve Denetleme kurulu raporlarına itiraz olmadan hepsi kabul edildi, aday arkadaşlar yapılan çalışmalar konusunda bir düşünce ortaya koymadılar ve seçimler başlamış oldu.

STK ların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim.

Sabah saat 10 civarında oda üyelerinin ne kadar duyarlı olduklarını, seçime çok önem verdiklerini gördüm, bunun anlamı şudur; biz odamıza sahip çıkıyoruz, sizde bizlere sahip çıkın manası taşır.

Oda üyeleri çok sabırlı bir şekilde sıraya girerek imzalarını attılar uzun bir bekleyişten sonra genel kurul açıldı ve salona girme imkanı buldular.

Oylama öncesinde imzaların alınması sırasında hatalar yaşandı, iyi organize olunamadığını gördük, bizim gibi seçimlerde tecrübeli olanlar yaşanan aksaklıkları görerek düzeltme girişimleri olumlu sonuç verdi ve güzel bir seçim başlayıp son bulacaktır.

Bizler kim seçilirse seçilsin her arkadaşımıza destek vermeye devam edeceğiz.

Günün Sözü: “Kaderini gönül rahatlığıyla kabul et, çünkü Allah bilir, sen bilmezsin.”