24 Haziran seçimlerine karar veren AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli seçim startını verdiğine her partinin seçime girebilmesi için sıfır baraj sistemini getirince,  muhalefet partileri yeni sistemin ne getireceğini bilmeden kora halinde; “baskın seçim nereden çıktı” diyerek feryat etmeye başladılar.

Muhalefetin “baskın seçim” feryadı son buldu, sonra “seçimde bizleri baraja takacaklar, MHP baraja takılmaması için ittifak yaptı” diyerek tekrar feryat etmeye başladılar, bizler bile Anadolu’nun bir köşesinde yaşayan insanlar olarak; “seçim barajı kalktı her parti bu sistemi kullanmalı” dedik muhalefet parti liderleri ne yazık ki yine geç fark ettiler.

Ana muhalefet partisini anlamakta gerçekten zorluk çekiyoruz, yeni seçimde seçim barajı sıfır noktaya geldiğini neden geç anladılar?, seçim barajı düşünce neden uzun süre partiler kendi aralarında bocaladılar?, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

MHP genel başkanı Dr. sayın Devlet Bahçeli kendisine sorulan sorulara karşılık bakınız neler söyledi; “Birçok çevreler bu ittifak kavramına karşı bir alerji ortaya koymuşlardı. Ama zaman içerisinde kendileri de ittifak yapma konumuna gelmişlerdir. (Dört partinin ittifak kararı) Hayırlı uğurlu olsun, dört, beş partinin bir araya gelmesi, seçimlerin de böyle bir güçlü yapıyla, bir yarış içerisinde olması ülkemiz için de faydalı olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Gerçekten de bu seçimde seçim barajı sıfırlandığı halde MHP ve AK Partiyi diğer partiler eleştirmekten vazgeçmediler, teşekkür etmeleri gerekirken.

MHP genel başkanı yapılan her çalışmanın şeffaflık içinde olduğunu ifade ettiği halde, sağlıklı bir seçimin yapılması  için çalışalar yapıldığını ifade ettiği halde, CHP ve ittifak yaptığı partiler ne yazık ki sürekli iktidar partisinin yaptıklarını eleştirmeye devam ediyorlar.

MHP genel başkanı sayın bahçeli sözlerine şu şekilde devam etmiştir; “İttifakın yasal zeminde yapılmasının demokrasimiz için çok hayırlara vesile olacağını söylemiştik. Birçok çevreler bu ittifak kavramına karşı bir alerji ortaya koymuşlardı. Ama zaman içerisinde kendileri de ittifak yapma konumuna gelmişlerdir. Hayırlı uğurlu olsun, dört, beş partinin bir araya gelmesi, seçimlerin de böyle bir güçlü yapıyla bir yarış içerisinde olması ülkemiz için de faydalı olacak diye düşünüyoruz. İttifak kavramını ortaya attığımız zaman baraj meselesinden dolayı, Hazine yardımı almak için buna tevessül ettiğimizi söyleyen köşe yazarları ve baş yazarlar gelişmeleri yakinen takip etsinler. Sıfır barajla bu seçim nasıl oluyor, bir görsünler bakalım.” Diyerek dedikodunun ötesine gidemeyen sözleri yazanları ve sarf edenlerin dikkatini çekti.

MHP genel başkanı sayın Bahçeli Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi içinde gerçekleşecek olan çalışmalar hakkında da şunları ifade etti; “Meclis Grubumuz bugün öğleden sonra bir araya gelecek ve grup kararı alacak. Adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ayrıca ‘Cumhur İttifakı’ konusunda da çalışmaları gözden geçireceğiz. Cumhur İttifakı bugün için iki partiden oluşmaktadır. Muhatabı olan AK Parti, bugün veya yarın bir grup kararı alırsa o zaman seçim takviminde cumhurbaşkanlığına müracaatın süresi içerisinde zannediyorum müracaat gerçekleşmiş olur. Bu muhtemelen cuma günü, hayırlı bir günde gerçekleşir diye düşünüyorum.” diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili düşüncelerini ifade etti.

MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli basın mensuplarının seçim çalışmaları hakkında sordukları sorulara cevap verdikten sonra ilginç bir soruyu gazetecilere yönetti, 100 seçmenin oyu ile Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan adaylar için şu ifadeleri kullandı; “100 bin kişinin içerisinde eğer  FETO PKK desteğiyle veya buna benzer imkanlarla bir aday taraması yapılacaksa o zaman FETO nun seçmendeki siyasi ayağının hangi aday etrafında toplandığı bir kanaat oluşabilir” dedi ve devamında; “ ne kadar Bylokçu var, ne kadar görevden alınmış olan var?, ne kadar uzaklaştırılmış var?, bunların ne kadar yakını var?, bunların hepsi hangi aday etrafında düğümlenip 100 bini tamamlayacaksa o zaman Türkiye açısından önemli bir sonuç elde edilmiş olabilir” dedi.

MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçelinin bu sözleri mutlaka değerlendirilmelidir, sayın Bahçelinin; “bu düşüncemi paylaşmak istedim” diyerek siyaseti sarsacak soruyu sorması devlet yetkililerine ve basın mensuplarına konuyu araştırılması noktasında düşüncelerini paylaşması hayati önem taşımaktadır.

“Bir musibet bin nasihatten iyidir” sözü bir kez daha hayat bulacaktır. Öyle ya mademki 100 bin  oyu veren seçmenler var ise bu seçmenlerin kime ne için oy verdikleri de ortaya çıksın,  olur ya siyasete yeni adım atanlarda daha rahat ederler, belli olmaz Milletvekilliği için aday adayı olanların içinden de yapılacak araştırma sonucu bir şeyler çıkabilir.

100 bin  seçmen tarafından baskı olmadan seçim kurullarına gitmek özveri işi, şayet seçmenlere şu veya bu örgüt baskı yaptı ise, bu baskının devam edebileceğinden hareket ederek, geleceğe yönelik sağlıklı çalışmalar yapılması uygun olacaktır, hem ülkemiz için, hem de baskı altında seçim kurullarına giden insanlar için!…

Yapılacak olan milletvekili seçimlerinin farklı olacağını hep ifade etmeye çalıştık, seçimlere giren partilerin bazıları girdikleri seçimde nelerle karşılaşacaklarını bilmeyince karşı tarafı suçlayarak seçmenleri etkilemeye çalışıyorlar.

100 bin seçmenin seçim kurullarına gitmesi ilginç, bizim bölgemizde seçmenlerin seçim kurullarına gitmediklerini öğrenmiş idik, hangi bölgelerde ki seçmenin bizzat seçim kurullarına gittiklerini inşallah öğreniriz, bakalım hangi bölgeler seçmen olarak partilere destek vermiş bizlerde halkımızda bu konuyu merak ediyorlar.

100 bin seçmenin kısa zamanda seçim kurullarına gitmesi anlamlı, kendi hür iradeleri ile kuyruklara giren seçmenlerin hangi bölgede olduğunu basın kuruluşlarının haber yapmaması da ilginç!…

Önemli bir seçime giderken 100 bin seçmenin seçim kurullarında oluşturdukları kuyruğun haber değeri her zaman varken bugüne kadar neden bir haber yapılmadı, nasıl bir sistem uygulandı da 100 bin insan seçim kurullarına giderek dilekçe verdi?, bu sorunun cevabı da bulunmalıdır.

MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli konu hakkında açıklama yapana kadar benimde aklımda hep soru işaretleri var idi, bizler  konu hakkında düşüncelerimizi ifade etmiş olsa idik pek dikkat çekmeyebilirdi, sayın bahçeli konuya parmak basınca bu işler mutlaka araştırılacaktır.

Seçimlere start veren AK Parti ve MHP yi kutlamak gerekir, seçimlerde hile hurda yaygarası yapan partilere aydınlık ve şeffaf bir seçim sundu, muhalefet partilerinin halen sızlanmasının bir karşılığı olmayacaktır.

Günün Sözü: ŞAPKA DÜŞTÜ KEL GÖZÜKTÜ