EDİTÖR

ŞEKER FABRİKASI SATIŞINI İHANETLE SUÇLAYANLAR!.

Perşembe günü güzel bir toplantıya iştirak ettik.

Bilindiği gibi ülke genelinde satışa sunulan Şeker Fabrikaları konusunda halkımız çok duyarlı hareket ediyor, halkın duyarlılığını bazı siyasetçiler farklı amaçlarla da kullandığını görünce şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi bir hayli muamma haline gelmişti.

Ülkemizdeki Şeker Fabrikalarının satışları geçen yıl gündeme geldiğinde en büyük tepki Turhal Şeker Fabrikasında yaşandı.

Turhal Şeker Fabrikası ve diğer bölgelerde özelleştirme kapsamına alınan işletmelerin özel sektöre devrinin yapılmaması için CHP Tokat Milletvekili sayın Kadim Durmaz başta Turhal şeker fabrikasını dikkate sunarak Şeker Fabrikalarının satışına karşı çıkmaya başladı ve Turhal başta olmak üzere eylemlere başladılar, bu kısa hatırlatmadan sonra, bugün Turhal şeker Fabrikasının geldiği noktaya bakalım.

Şunu ifade etmekte de fayda vardır, ülkemizde Şeker politikası yeniden düzenlenmeli ve doğru olan hayat gerçekleri halkımızın bilgisine doğru olarak anlatılmalıdır.

CHP başta olmak üzere şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı gelmek nasıl ki hata ise, İktidarın  doğal şeker üretimini sıkıntıya sokak ve insan sağlığına zararlı olan tatlandırıcılar konusunda da kesin çözümler bulunmalı, yeni nesillerin daha fazla zehirlenmesi önlenmelidir!.

Mademki her iş insanımızı ilgilendiriyor o zaman muhalefet partilerinin hatalarını söylemek kadar, iktidarın yaptığı hataları da ortaya koymak gerekiyor.

Turhal şeker fabrikasını  Kayseri Pancar Kooperatifi alarak kayseri şeker fabrikası ile birlikte çalışmaya başlamıştır.

Niksar’da 24 Ocak 2019 tarihinde yapılan toplantıyı Turhal şeker fabrikası yetkilileri düzenledi, yani Turhal Şeker fabrikasını alan Kayseri Pancar Kooperatifi yetkilileri Niksar’da ve bölgede bir dizi toplantılar düzenlemiş bu toplantılar içinde Niksar’da bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

24 Ocak tarihinde yapılan bilgilendirme toplantısına davet edildik ve toplantıya iştirak ettik, toplantı öncesinde salona gelen bazı pancar ekicilerimiz ile kısa sohbet yapma imkanımız oldu, aldığımız notları yetkililere soracağımızı ifade ettik, vatandaşların kafasında oluşan bazı soruları notlarımıza aldık.

Her ne toplantısı olursa olsun bizler yapılacak toplantıya mutlaka saatinden önce gideriz, bu mesleğimizin vermiş olduğu alışkanlık ve aynı zamanda toplantıyı tertip edenlere karşıda hem sorumluluk hem de saygımızdandır!…

Toplantılara davet edildiğinizde ve toplantı daveti bir kaç gün önce ve ya saatlerde ise mutlaka gitmek gereken toplantı saatinden önce toplantı alanına iştirak etmek gerekiyor, maalesef bu yapılan toplantılara çoğu zaman yetkililerde uymuyor, halkımızda uymuyor, bu konuda ayrı bir başlıkla yaz yazmak gerekir.

Turhal Şeker Fabrikasının toplantısına iştirak ettik, toplantı yine verilen saatten biraz geç başladı ama önemli değil, önemli olan yapılan toplantının amacına ulaşıp ulaşmamasıdır.

Turhal Şeker Fabrikasının Niksar’da yaptığı toplantıya Kayseri Pancar Kooperatifi Yön. Kur. Başkanı sayın Hüseyin Akay başta olmak üzere çok sayıda kayseri Şeker fabrikası, Turhal Şeker fabrikası yetkilileri ve Niksar Şeker Pancarı bölge müdürü Niyazi Kaya  beyler, 300 civarında pancar ekicileri çiftçiler, AK Parti ilçe başkanı Kemal Yılmaz, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan da katıldı, toplantı güzel bir sunum ile başladı, özellikle Niksar Pancar bölge şefi Niyazi Kaya beyi kutlamak isteriz, sunumuna başlarken Niksar hakkın da söylediği güzel sözleri ifade ederken dersine çok güzel çalışan bir yetkili olarak gördük.

Turhal Şeker Fabrikasını devralan Kayseri Pancar Kooperatifi yetkilileri olarak Niksar’da düzenledikleri toplantının bilgilendirme bölümünü bölge şefi Niyazi bey yaptı, verilen bilgilerden bizler çok faydalandığımızı ve verilen bilgiler ışığında yapılacak her çalışmanın mutlaka sonuçta etkili olacağını gördük.

Turhal Şeker fabrikası bu sene Pancar ekicilerine  vermiş oldukları taahhütlerini yerine getirdiğini gördük, yüzlerce insanın huzurunda verilen bilgilendirme toplantısında bütün ayrıntılar ortaya kondu, hem bilgilendirme yapan Niyazi bey ve sonrasında konuşan Kooperatif başkanı sayın Hüseyin Akay toplantı öncesinde ve ekim yapılmadan önce ekicilerle yapılan sohbetlerdeki düşüncelerin hayat bulduğunu gördük.

Bizler toplantı öncesinde aldığımız notlar içinde, Niksar’daki arazilerin Toprak tahlillerinin mutlaka yapılması gerektiğini, Gübre ve mazot girdilerinin yüksek oluşu, çiftçilerin ekim ve söküm zamanında mazot almakta sıkıntı yaşadıklarını, aylar süren ekim ve söküm zamanında harcanan yakıtın ödemeler konusunda sıkıntı yarattığı bilgileri geldi, Tohum kalitesinin mutlaka bölge şartlarına uygun ve kaliteli tohum olması çiftçilerin en büyük arzusu olarak dikkatimizi çekti bu notlarımızı bölge şefi Niyazi beyin ve Kooperatif başkanı sayın Hüseyin Akay’ın konuşmasından sonra yetkililere sorma gereğini duyduk.

Şeker fabrikalarının bölgemiz ve ülkemiz açısından stratejik fabrikalar ve Şeker ürününün de stratejik ürün olduğunu ifade etmek isteriz.

Tokat bölgesi şayet yoluna tarım ve Hayvancılık alanında devam edecekse Turhal şeker fabrikasının ne kadar önemli olduğunu bir defa değil bin defa yazmak gerekir.

2018 yılında Niksar çiftçisi Şeker fabrikasına 33.500 ton taahhüt de bulunmuşlar, fabrikaya teslim edilen ürün ise 27 bin ton, aradaki üretilmeyen ürünün nedeni fabrikanın özelleştirilmesi zamanının tam ekim zamanına denk gelmesi üreticinin siyasetçilerin sözlerinden etkilendiğini gösteriyor.

Şeker fabrikasının bilgilendirme toplantısı üreticilerin tüm sıkıntılarını girecek şekilde sunuldu, bölge şefi Niyazi bey kısa ve öz sunum yaparken siyasetçilerin devreye girip; “işimiz var siyasi çalışma yapmak üzere toplantıdan ayrılmak istiyoruz” sözleri üzerine çiftçilere yapılan sunuma sanki bomba düşmüş gibi oldu, gereksiz anlamsız bir şekilde güzel başlayan toplantı,  belediye başkanının sıradan, kendi kişisel  düşüncelerini paylaşan konuşma yapması herkes gibi bizleri de yordu.

Kayseri Pancar Kooperatifi başkanı sayın Hüseyin Akay konuşmasını tamamladıktan sonra soru cevaplara geçildi, çiftçiler karşılaştıkları ve yaşadıkları sıkıntıları ortaya koydular soru sordular, sayın Akay sorulara çok açık ve net cevap verdi, bizlerde çiftçiler adına aldığımız notları sorduk. “Niksar’da mutlaka Toprak Tahlili yapılmalı, Niksar Ovasında Kavak Ormanı olmaktan kurtulmalı, çiftçiye kaliteli Tohum ve destekler verilmelidir” dedik, verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ettik, toplantı verilen bilgilendirme den sonra son buldu.

Yazmaya devam edeceğiz.

Günün Sözü: TOPRAK ANADIR, SAHİP ÇIKILMALIDIR.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.