EDİTÖR

SEÇMENİN İRADESİNE SAYGI!.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli seçimler yapıldı ve bitti, vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.

31 Mart seçimleri çok şükür kazasız belasız sonuçlandı, seçim bitti geçim işleri başladı.

Dün Pazar günü idi, milyonlarca insanımız sandık başına  gitti, hür iradesi ile oylarını kullandı, hür iradesi derken şunu da ifade etmek gerekir bazı seçmenler hür iradesi ile sandıkta oy kullanamadı, baskılar yapılarak; kullandığın oyun resmini çekeceksin şuna göndereceksin” denmesi çok yanlış bir baskı idi.

Şu veya bu şekilde, her ne ise seçmenler olarak her şeyden önce kendimize saygılı olmalıyız, baskı ile de olsa, hür irademizle de olsa seçimler yapıldı, artık herkes çıkan sonuçlara saygılı olmalıdır.

İnsan kendisine saygısı var ise, karşısındaki insana da saygılı olur, seçim bitti geçim başladı.

Dün Pazar idi, hiçbir esnaf para kazanamadı, dün ay sonu idi, tatil olduğu için ödemeler 1 Nisan Pazar gününe ertelendi, yani hayat hızla devam ediyor.

Dün seçim kazananlar, bugün hiç bir kimseye para dağıtmayacak, o zaman herkes seçim sonrasında hayatın hızla devam ettiğini, hayatın tek gerçeği seçim olmadığını bilerek yaşamanın tadına varmalıdır.

1 Nisan şakasını yaşayanlar yok.

Bugün kazananlar ve kaybedenler var, kazananlar neden ve ne için kazandıklarının hesabını yapmalı, kaybedenlerde neden ve niçin kaybettiklerinin hesabını yapmalıdır.

Kazanan inşallah milletimiz olur. 31 mart seçimlerinin milletimiz kazanmış olursa yaşadığımız şehirlere hizmet gelir, iş gelir aş gelir, aksi olursa, seçimleri kişiler kazanmış olursa, işte o zaman o şehir yaşanmaz hale gelir.

Seçmen  kendi iradesi ile, her şeyden önce kendi elleri ile evet mührünü tercih ettiği partiye kullandı, sonuçlar belli.

Bizler Niksar’da yapılan seçimlere hiç müdahil olmadık, hiçbir oluşumun içinde yer almadık, kendi hür irademizle  bir oyumuz vardı, oyumuzu kullandık, hayırlı olsun dedik ve sonucu bekledik.

Şimdi seçimler yapıldı, ama sonuçlardan rant elde etmek isteyenler var!.

Her seçimde ifade ediyoruz, bu seçimde de ifade ettik yine ediyoruz, kimse bizlerin ismini kullanarak bir yerlere gelme gayretinde olmasın, tarafları ayrıştırarak, “şu şunu dedi, bu bunu” dedi diyerek çirkin hareketlerden uzak durmak gerekir.

2014 seçimlerini hatırlayanlar şunu ifade eder; ya daha dün gibi seçimleri yaptık, şunları yaptık nasıl geçti 5 yıl” dedi ve bir sonraki 5 yılın seçimini yaptık, yarında yine seçimleri tamamladıktan sonra, ömrümüz olur ise; vay be 5 yıl nasıl geçti” denecek, önemli olan oy verende oy vermeyende bu şehirlerde yaşıyor, huzurlu ve mutluluk içinde yaşanan şehirlerin olması gerekir.

Kim kime oy verdi, kimler neden ve nasıl oy kullandı, bunların mutlaka analizleri yapılacaktır, TV lerde bunlar Pazar akşamından itibaren yapılmaya başladı, bizlerde bu analizleri kendi çapımızda yapacağız, kırmadan, dökmeden, yıkmadan.

Seçim öncesi yaptığımız analizlerin hayat bulduğunu görüyoruz, daha ayrıntılı analizler yaparak bir sonraki seçimlere ışık tutmaya çalışacağız.

Bu seçimde hiçbir siyasi hareketin içinde yer almadık, hiçbir siyasi çalışmaya müdahil olmadık, Niksar’da seçimlere katılan 5 siyasi parti ve 1 bağımsız adayın yanında yer almadık, adaylar bizleri ziyaret ettiklerinde kendi düşüncemizi ifade etik.

Seçimlere hiçbir katkımız veya olumsuzluk tarafımız olmadı, yazmak gereken çok şeyler vardı yazmadık, yazmış olsa idik ne olurdu?, bilmeyiz ama, yazmamak adına aldığımız karara uygun hareket ettik.

Seçimlerle ilgili düşüncemizi soruldukça cevap verdik, kesin olarak şu düşüncemizi açık ve net ifade ettik; “Niksar’da 24 bin oy var bu oyun 20 i kullanılır 20 bin oyun dağılımı ise 3 aday 5 er bin oy alır (AK Parti+MHP+İyi Parti) 15 bin oy eder, 4. 5 bin oyun fazlasını alan belediye başkanlığını kazanır” dedik, sonuçlarda böyle çıktı.

Seçimler öncesinde partili pek çok arkadaşım ipe sapa gelmeyen oy alacaklarını ifade ettiler, toplam 24 bin oyu olan bir şehirde bir adayın “10 bin oy alacak” sözleri gerçekçi değildi, gerçek olmadığı ortada.

Bundan sonra boş durmayanlar, birilerinin sırtına basarak rant ve kişisel çıkar elde etmek isteyenler gaza basacaktır, bunlara bizler fırsat vermeyeceğiz ama fırsat evrenlerde olursa yapacak bir şey yok.

Niksar’da Belediye başkanlığı seçimini AK Parti adayı olarak Özdilek Özcan kazandı hayırlı olsun diyoruz, seçimler gelip geçiyor, insanlık baki kalıyor.

Niksar’a İl Genel Meclisi seçimi;  AK Parti 2, MHP 1, CHP 1 İl genel Meclisi üyesi seçildi, seçimin başlangıcında bu tablonun çıkacağını her fırsatta ifade ettik, bu seçim sonuçlarından da insanları karalamak isteyeler ve rant elde etmek isteyenler çıkacaktır, ama şunu hep hatırlatacağız, seçmenin iradesine saygılı olun, analiz yapın ama kişilere çıkar sağlayacak yanlışlar yapmayın.

Seçim sonuçlarını gazetemizde ayrıntılı olarak vereceğiz, sonra alınan oylara göre, kırmadan dökmeden analiz yapacağız, tarihe not düşeceğiz.

Kimse kendisini dev aynasında görmesin, Niksar’da seçim sonuçları sürpriz değil, ortaya konan tablodan ancak böyle bir sonuç çıkabilirdi.

Niksar’da seçim sonuçlarını sağlıklı değerlendirmek gerekecek, bu saatten sonra yapılan her yanlış 5 yılın başlangıcı ve sonu olacaktır.

Bugün kazanan adaylar ellerini kafalarının yanlarına koyup, bu saatten sonra ne yapmam gerekir, büyük sorumluluk aldık, borçlar var, yapılacak çok işler var, nasıl bu milleti mutlu ve huzurlu bir şekilde yönetirim” demeli, borçlar kısa zamanda nasıl ödenir?, beklentiye insanları kırmadan, yıkmadan nasıl bir çözüm bulurum” denmelidir.

Seçim sonuçları her şey değil, daha yapılacak çok işler var, seçim kazanan pek çok belediye başkanı ateşten gömlek giydiğini unutmamalı,  ayrışma, ötekileştirme yapmadan hizmete odaklanmalıdır, kavgayı ileri hedef seçenler her zaman kaybedecektir.

 

Günün Sözü: SEÇİMLER MİLLETİMİZE HAYIRLAR GETİRSİN.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.