Savaş Uçağı Savaşlarımı Başladı?

ABD Türkiye’nin F-35 Uçakları parası ödediği halde, uçakları ve parayı geri vermemesi, F16 ların yenilenmesi için mazeretleri sürekli üretmesi Türkiye ABD nin ilişkilerine gölge düşmesine neden olmaya başlamıştır.

ABD Türkiye'nin F-35 Uçakları

Türkiye NATO’nun en güçlü ordularından bir tanesi olduğu halde ABD Türkiye’yi kendi baskıları ile kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak için Ambargo baskısına devam ederken, Türkiye’nin ihtiyacı olan F-35 leri vermemesi ve yenilenmesi gereken F-16 ları da yenileme imkanı dahi vermemesi Türkiye’ye olan hasım halini gözler önüne sermektedir.

ABD nin Uçak ambargosunu kırması için Türkiye çeşitli ülkelerle görüşmeler yaparak NATO ülkeleri içinde Almanya ile Uçak konusunda görüşmeler yapma isteğine belli aşamalarda ambargo benzeri düşüncelerin ortaya çıkması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisine neden olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz. Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna gelmiştir.” dedi ve ABD gibi Almanya’nın da ambargo benzeri mazeretler üretmesine   tepki gösterdi.

Yaşanan sıkıntılar karşısında Türk halkı “DÜNYADA Türkiye’ye karşı Savaş Uçağı Savaşlarımı yaşanıyor? sorularının sorulmasına neden oluğu görülüyor.