ŞARKILAR BİZİ SÖYLER BİZ DE ŞARKI SÖYLERİZ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk müziği eğitiminin yaygınlaşması amacıyla “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” isimli proje hayata geçirildi.

Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, Türkiye’nin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” projesi kapsamında, 81 ildeki Halk Eğitim Türk Müziği koroları kuruldu.

Bu vesileyle Niksar’da Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziği korosu kursu açıldı. 150 saatlik bir programın uygulandı.

Niksar’da “Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz” projesi kapsamında oluşturulan koro konser verdi. Niksar Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen konserde, koro şefi Dr. Cevahir Korhan Işıldak ve 29 kişiden oluşan koro, farklı bölgelerden türküler seslendirdi. Davetliler koronun seslendirdiği türkülere eşlik etti.

Niksar kaymakamı İlhami Doğan “emeği geçen tüm arkadaşların ağzına sağlık diyorum. İyiki geldiniz iyi ki bu programı yaptınız iyi ki bizi eğlendirdiniz. Bu işin aşaması kademe kademe ankara’ya kadar varan bir süreci var. İnşallah bu süreci arkadaşlarımızla birlikte daha profesyonel yürütme imkanımız olur. Buradaki alan kısıtlı, bundan sonraki programı kültür merkezinde stüdyo ortamında bu programı tekrar yaparız. Kültür merkezi 5-6 ay sonunda vatandaşlarımıza kavuşturulacak. Tekrar buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.” Sözlerine yer verdi.

Proje kapsamında Niksar Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde oluşturulan koro ilk konserine Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Jandarma Komutanı Üsteğmen Gökhan İnce, İlçe Mili Eğitim Müdürü Hasan Şerifler, Belediye Başkan vekili Metin Kayayurt, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

FOTOĞRAF / HABER SEVGİ ÇETİN