ŞALVARI GİYDİLER, İŞE GİRİŞTİLER.

Niksar’lı bayanlar iş başa

Niksar’lı bayanlar iş başa düşünce Şalvarları giydiler, Domates Salçası yapmaya başladılar.

Niksar’da OLCA Salçanın iki yıldır Niksar’da Salça üretiminden vazgeçmesi  Niksar’lı bayanları kendi evlerinde salça yapmaya zorladı.

Niksar halkı Niksar OLCA Salçanın kalitesine alışmışlar ve dünyanın en kaliteli ve dayanıklı Domates salçası Niksar Olca salça fabrikası üretiyordu.

Sağlık Bakanlığı veya ilgili kuruluşlar Olca Salçanın yapmış olduğu çok az miktarda tuz katılarak ürettiği Domates salçanın, artık Tuz katılmadan üretim yapılması istenince salçada değişimler meydana geldi ve Olca Salça da artık Karacabey de ürettiği salçaları diğer salçalar gibi üremeye başladı. Niksar’lı ev hanımları kendi damak zevkine uymayan yeni salça üretimini kabul etmeyerek ve aynı zamanda Niksar’da üretimi yapılmayan OLCA Salça yerine Domatesleri toptan alarak kendi kurdukları Bakır Kazanlarda yaparak Kışlık Salça üretimi yapıyorlar.

Niksar’lı bayanlara Salça yapımın da en önemli destek ise, Domates ezme makinası ile sağlanıyor, Hacılı köyünden Olcay Salça ismi ile küçük bir makine ile bayanlara önemli katlı sağlayan Olcay isimli genç, şunları ifade etti, 1 kova salçayı 5 TL den eziyoruz, Domates Biber ezmesi yanında Şeker pancarı, Erik, Şeftali ve Kuşburnu ezmesi de yapıyoruz, Kuşburnu, Biber ezmesi 8 TL den diğer ezmeler 5 TL den yapıyoruz” dedi, Olcay Salça ezme makinasına ulaşmak için 0545 930 43 99, 0533 427 5035 nolu telden ulaşabilecekleri ifade edildi.

Niksar’lı Bayanlar artık kendi dayanıklı salçasını kendisi üretmeye başladı, Sağlık bakanlığının veya ilgili kuruluşların yeni Salça üretiminde tuzsuz Salça üretiminin yapılmasını istemesi, mevcut üretilen salçaların uzun zaman dayanma süresini kısıtlıyor, daha önce OLCA fabrikası  Domates Salça üretiminde çok az miktarda Tuz katarak özel formül uygulayarak aylarca dayanan salça üretimi yaparak ev hanımlarının beğenisini kazanan salça üretiliyordu,  artık bayanlar aldıkları salçalar kapağı açıldıktan kısa süre sonra bozulmaya başlayan salça tüketmekle baş başalar.

Memlekette “vur, deyince Öldür”, anlamı taşıdığı için, çok sağlıklı, uzun ömürlü ve hiçbir kimyasal katkı olmadan uzun raf ömrü olan salça üretimi tarihe karışmış oluyor, Sağlık bakanlığının az miktarda Tuz ile yapılan salçayı Fabrikaya yasak koyunca Niksar’lı bayanlar yine çok az miktarda tuz katkılı salçayı evlerinde yaparak uzun zaman dayanacak salça üretimine devam ediyorlar.

Niksar’lı bayanlar yanlışları dayatan yetkililere karşı dayanıklı, doğal üretilen salçaları kendi bahçelerinde kaynatarak salça üretmeye başladılar.

Niksar’lı bayanlar; Giydiler Şalvarları, taktılar başlarına yazmaları, en kaliteli ve raf ömrü uzun salça üretmeye devam ediyorlar, Salça ile birlikte, Kuş Burnu Marmelatı Niksar’lı ailelerin vazgeçilmezleri arasında.