Niksar’da “SAKİN ŞEHİR” düşüncesinin hayat bulması için çalışmalar başlatıldı.

Niksar Kaymakamlığı CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR) çalışmaları başlatıldı.

SAKİN ŞEHİR toplantısına Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar İlçe Jandarma Komutanı J. Üsteğmen Gökhan İnce ve kurum müdürleri katıldı.

SAKİN ŞEHİR çalışmaları Niksar Kaymakamlığı toplantı salonunda yapılan toplantı ile başlatıldı.

SAKİN ŞEHİR sunumunu Derya Arslan yaptı, sunumda toplantıya katılım sağlayan kurum yetkililerine sunulan bilgilerle birlikte, kısa bilgi notu verildi, uzun ve kapsamlı anlatımdan sonra Niksar’ın “SAKİN ŞEHİR” şehir olabilmesi için çalışmaların devam etmesi  istendi.

SAKİN ŞEHİR çalışmalarına katılan Kaymakam İlhami Doğan projenin hayat bulabilmesi için kısa değerlendirme konuşması yaparak yaşanan olaylardan örnekler vererek toplantıya iştirak edenlerin dikkatini çekti.

Niksar’ın SAKİN ŞEHİR ile yoluna devam edebilmesi için sunulan bilgiler;

CITTASLOW (SAKIN SEHİR)

Yavaş yaşamak, hayattan zevk alabilmek, sevdiklerimize ve kendimize zaman ayırabilmek, hız için dünyaya zarar vermemektir. Arkadaşlarımızla yürürken kahve içmek yerine oturmak ve onlara zaman ayırmaktır. Hayatın hızlı gidersek erken varacağımız bir varış noktası yoktur, önemli olan hayatımızı nasıl yaşadığımızdır, her geçen anın değerini bilmemizdir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Küçük kentlerde istihdam ve sosyal olanakların eksikliği nedeniyle özellikle gençler büyük şehirlere göç etmektedir. Ekonomik gücü olmayan kentler zamanla ölmektedir. Kentin kendi kimliğine sahip çıkarak kalkınması mümkündür. Kentin doğasına, esnafına, kültürüne, tarihine, yemeklerine, ürünlerine saygı duyarak bir kalkınma sahip çıkarak geliştirmesi sosyal ve ekonomik hayatın canlanması kentin ayakta kalması için şarttır.

KENT RUHU

Her kentin geçmişinden gelen, kentin tarihi, yerel özellikleri gibi unsurlarından oluşan bir ruhu vardır. Kent ruhu bir anda oluşturabilecek bir şey değildir ancak yanlış politikalar sonucu bu ruhunu kaybetmesi oldukça kolaydır. O topraklarda yaşayan uygarlıkların, üretilen ürünlerin, söylenen şarkıların, yazılan şiirlerin, dostlukların, yaşananların birikimi olan bu ruh bir kenti diğerlerinden ayırır. Cittaslow, kent ruhunun korunarak kalkınmasıdır.

SLOWFOOD (YAVAŞ YEMEK)

Yemek yemek kalori alımına yönelik mekanik bir eylem değil sosyal bir tercihtir. Yemek yeme tercihimiz tohumu, tarlada çalışan işçileri, mutfak endüstrisini, doğaya verilen veya verilmeyen zararı, mutfak çalışanlarını ve daha birçok unsuru etkilemektedir. Yavaş yemek iyi, temiz ve adil gıdayı tercih etmektir.

Türkiye’deki sakin kentler: Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göynük, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklı, Uzundere Vize, Yalvaç, Yenipazar, Mudurnu, Köyceğiz, Ahlat, Ankara(Güdül), Arapgir (Malatya), Foça ( izmir), iznik (Bursa) Yavaş Şehirler ağına katılmıştır.