Sağlık alanında ülkemiz mükemmel şekilde büyürken, insanlarımızın sağlığı her geçen gün bozulduğu görülüyor.

AK Parti iktidarı sağlık alanında çağlar atlayan hizmetler yaptı, her şeyden önce beş  yıldızlı oteller gibi mükemmel hizmet binaları yaparak insanlarımıza insan muamelesi yapılmasını sağladı.

Şimdi Hastaneler mükemmel, her şey tıkır tıkır işliyor, ama hastalar hastane koridorlarına sığmaz  oldu.

Hangi şehre giderseniz gidiniz, hastalar muayene kuyruğunda bu kadar büyük imkanları yakalayan insanlarımızın halen kuyruklar  oluşturması insanlarımızın her geçen gün daha fazla rahatsızlandıklarını gösteriyor.

Şöyle 10-15 sene öncesini hatırlamaya çalışıyoruz, insanlar kalorifer kazanlarının bulunduğu bölgelerde muayene olmak için sıraya girerlerdi, şimdi tertemiz pırıl pırıl alanlarda, koltuklarla donatılmış oturma alanlarında, ama yine sırada bekleyiş devam ediyor.

Hafta içinde Niksar Devlet hastanesi ziyaretinde idim, sonra Tokat Devlet Hastanesi ve sonra Üniversite Hastanelerini yakından görme imkanımız oldu, her 3 hastane pırıl pırıl ama her taraf hastalarla dolup taşıyor.

Hastanelerin pırıl pırıl, tertemiz olması hastaların sayısını düşürmemiş bilakis artış fazla, gerçekten sağlık alanında büyük atlımlar yapan AK Parti Hükümetini sayın Cumhurbaşkanımızı kutlamak gerekir, bugünkü bu hizmetler yapılmamış olsa acaba hastalar muayene olmak için bina dışına taşarak kuyrukta beklemek zorunda kalacaklardı, bu güzellikleri görmek ve anlamak ve hatta anlatmak gerekir.

Ülkemizde her şey güzel gidiyor, güzel gitmeyen en önemli noktalardan bir tanesi güzel, dürüst, mükemmel, ahlaklı, kadir kıymet bilen nesillerin yetiştirilmemesidir!.

Güzel, ahlaklı, vatan ve milletini seven insanları yetiştirmek zorundayız, bunu başardığımız zaman her şey mükemmel olacaktır.

Bugün ülkemizde milli ve manevi değerlere sahip nesillerin sayısı çok fazla değil, bu sayının artması halinde, hastanelerde uzun kuyruklar oluşmayacaktır, işini güzel yapan, Allah için görevini yapan insanların sayısal olarak artması her şeyin daha güzel olacağı kesindir.

Güzel ahlaklı, bilgili, insanları seven, işini seven insanların sayısının artması şart artık, maddiyatçı bit gençliğin yetişmesi, sevgi ve saygıdan yoksun yetişen gençliğin yetişmesi gelecek için tehlike demektir.

İnsanlarımızın hastane kapılarında sürünmesi artık son bulmuştur ama, insanlarımızın hastane polikinlikleri önünde kuyruk olması, devam etmektedir, bunun için insanlarımızın sağlıklı yaşaması için çalışmalar mutlaka yapılmalıdır.

Hastane ziyaretimizde  hasta kuyruklarını görünce şaşkınlık yaşadığımızı ifade etmek gerekir, hastaneler güzel, hizmetler aksamadan devam ediyor, lakin hasta sayısı çok fazla olduğunu görüyoruz, bunu dikkate sunmak istedim.

Ülkemizde özel hastaneler konusunu ele almak gerekir, özel hastaneler artık devlet hastaneleri ile rekabet yapıyor, özel hastaneler de ipin ucunun kaçtığını düşünüyoruz.

Aklımıza takılan şu sorunun cevabını almak isteriz.

AK Parti hükümeti sağlık alanının daha verimli olması için bir dizi çalışmalar yaptı, yapılan çalışmalar içinde en dikkat çekeni sanırım “özel hastanelerin” kurulması oldu, gerçi eskiden beri özel hastaneler vardı, Doktorların özel muayene haneleri kapatılınca yerine özel hastaneler  ortaya çıktı, Hükümet devlet hastanelerinin yeterli olmaması sonucu özel hastanelerin önünü açtı ama burada ipin ucunu kaçırdı sanırım!.

Çok net rakamlar vermeye gerek yok ama Devlet Hastanesinde çalışan bir doktor 10 bin TL ücret alırken, özel hastanede çalışan bir doktorun 15-20 bin TL maaş almasını hiç anlamış değilim!.

Devlet bütün imkanlara sahipken, devletin hastanesinde çalışan Doktorlar 10 bin TL alabiliyor?. Ayrıca özel hastanelerde doktor açığı yokken, devlet hastanelerinde sürekli doktor açığının olması da ilginç.

Koskoca devlet kendi yetiştirdiği doktorlara sahip çıkamayıp elinden kaçırırken, özel sektör devletten ayrılan doktorlarına sahip çıkıyor ve yüksek maaşlar veriyor?, bunu anlamak mümkün değil!…

Bu soruyu sorunca aklıma yıllar öncesi geldi.

Niksar PTT müdürlüğü hizmet binası yeni yapılmaya başlandı, tarih 1985-90 yılları arası, PTT binasının yapımı bir müteahhit tarafından başlandı, yapılan bina karşısında da bir değirmenci vardı, PTT binası Kablumbağ  misali yürürken, garibim Un Değirmeni olan vatandaş binasını PTT binasından önce yaparak binasına göçme başarısını elde etmişti, bu ilginç süreci rahmetli babam haber yapması sonucu Niksar PPTT müdürlüğü binası da hızlanarak inşaat fazla gecikmeden tamamlanmıştı!. İlginç değimli tarihin derinliklerinden önemli bir örneği anlatmak, geçmişi yad etmek güzel. Yine aynı iki bina ayrıntısı verelim, eski PTT binası, şimdi Telekom binası oldu, PTT nin T kısmı özelleşince koskoca bina Telekoma verildi şimdi bomboş nerede ise çürümeye terk edildi, PTT binası yeterli olmadığı için, yenisi yapılıyor, Değirmenci abimizin binasında insanlar duruyor, hayat buluyor!…

Koskoca Niksar’lı yetkililer bir araya gelip Niksar’ın doğru ve yanlışlarını konuşup çözüm bulamazken, başka şehirlerin yöneticileri, çağ atlayacak hizmetleri yaparak halkına önemli katkılar sağlıyor.

Bazen “Niksar sahipsiz” diyoruz, bu sözümüze alınganlık yapanlar var, alınganlık yapmaya gerek yok, yanlışlar yapılmasın, yapılması gereken işler yapılsın Niksar ihya olur ama, Niksar’ın ileri gitmesi için değil, sanki inadına geri gitmesi için gayret sarf ediliyor, neden?.

Yazdıkça beyinler tazeleniyor, tazelenen beyinlerde, hataların çok olduğu ortaya çıkıyor.

Bir şehrin ileri hamleler yapması için, geleceği gören, planlayan insanlara ihtiyaç var.

Başka şehirler kağıt üzerinde plan proje yaparak kendilerini avutmuyor, iş yapıyor, hizmet alıyor, bizim şehrimizde, kağıt üzerinde her şey yazılır, çizilir hayat bulmaz, dolayısı ile geri adım atmakta ısrar eder!.

Hz Musa, Allahu Teâlâ ya;  “Senin kullarının  dan en zengin olan kimdir?” diye sorar,  “Allah (cc)  teala şöyle buyurdu: “Kendisine verilene razı olandır”,  Hz Musa: “”Senin kullarından en fakir olan kimdir?” diye sorunca, Rabbi şöyle buyurdu:  “Kendisine verileni sürekli eksik ve az görendir”. Şeyh Edibali.

Günün Sözü: Yanlışları arada  bir yazmakta fayda var. 1 yanlış, 5 doğruyu götürür.