SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR. Çok anlamlı ve güzel söz.

Sağlıklı nesillerin yetişmesi için Annenin mutlaka sağlıklı olması gerekiyor.

Çarşamba günü önemli bir toplantı gerçekleşti, Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı kuruların daha sağlıklı ve aktif çalışmasını sağlayan önemli projeler ortaya koyarak insanlara hizmeti sağlayan çalışmalar kapsamında “Sağlık Tokat” projesi içinde yer alan; “SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR” düşüncesinin hayat bulması çalışmasına katıldık.

Gerçektende Sağlıklı Nesillerin yetişmesi için Annelere çok iş düşmektedir, Sağlıklı Nesillerin yetişmesi için yalnızca Annelere görev düşmüyor tabi ki, Annelerin sağlıklı olması içinde onlara katkı sağlamak gerekiyor.

“SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR” sözleri çok hoşuma gitti, yapılan toplantıya  katıldım, sunumu ve konuşmalar dikkatlice izledim, dinlerken tabi ki notlar tutmak zorunda kaldık.

Niksar’da 21 bin Kadının yaşadığını öğrendik, salonun toplam kapasitesi sanırım 250 falan olması gerekiyor, toplantıya katılan kadın sayısının düşük olması dikkatimizi çekti. Kadınlarımız hayati önem taşıyan bir toplantıya neden iştirak etmedi?, bu sorunun cevabını bulmak gerekiyor ama bunu bir başka zamana bırakmak istiyorum.

“SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR” sözü çok önemli ve anlamlı, bu sözlerin altı mutlaka doldurulmalıdır, Tokat Valiliği ve Tokat İl Sağlık Müdürlüğü bu sözlerin altını doldurmak için yoğun bir çalışma içine girdiklerini görüyoruz, ancak yapılan çalışmaya kadınlarımızın mutlaka ilgi göstermesi ilk önce kendi sağlıklarını düşünerek çalışmalara destek vermeleri gerekiyor.

Tokat Valimiz tarafından yapılması istenen çalışmanın ana hedefi kadınlarımızın Sağlıklı olması isteniyor, Kadınlarımız sağlıklı olurlar ise, yetiştireceği nesiller Sağlıklı olacaktır, o zaman kadınlarımız kendi sağlıkları için kendilerine sunulan bu imkanı iyi değerlendirmelidir.

Çarşamba günü yapılan toplantıdaki konuşmalar ve sunumlar çok güzel idi, ama yapılan toplantının sonuca gitmediğini düşünerek bu toplantının bir kez daha ve kapsamlı bir çalışma yapılarak kadınlarımızın mutlaka bu toplantıya katılmaları sağlanmalıdır.

Tokat sağlık İl Müdürü Op. Dr. Sayın Ahmet Sümbül konuşmasında çok önemli noktalara temas etti çok çarpıcı örnekler vererek konuşmasını sürdürdü, çok çarpıcı ve insanların hafızasında kalacak örneklerin insanlar üzerinde etkisinin olacağını düşünüyorum Sağlık İl Müdürümüze teşekkür ediyorum.

“SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR” müthiş bir söz ve hayat tarzı olmalıdır. İnsanlar neden sakat kalır, neden engelli insanların sayısı artış göstermektedir?, işte bu soruların cevabı Kadınlarımızın sağlıklı olmasına bağlı, kadınlarımızın sağlıklı olması içinde sağlık alanında çalışan Kadınların ve erkeklerin sağlıklı olması, yaptıkları hizmeti sağlıklı hale gelmesi için sağlıklı hizmetler vermeleri gerekiyor, yani kadınların sağlıklı olması istenirken, sağlıklı insanların olması için görev başında olan her insanın sağlıklı hizmet yapması gerekiyor!.

Sağlıklı Ailenin devamı, Sağlıklı Kadından geçmektedir.

Duyarlılığı artırmak, Sağlıklı nesillerin olması için duyarlı toplum olmak gerekiyor.

İl Müdürü sayın Ahmet Sümbül; “Kadınların olduğu her yere ulaşmak gerekiyor” diyor ve şu çarpıcı sözleri dile getiriyor; “KANSERDEN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK” yani demek oluyor ki, çağımızın insanlar üzerinde kabus haline gelen “Kanser Hastalığının çaresi bulunmuştur” erken teşhis kanser Hastalığını yendiğinin altı çiziliyor ve ekliyor. “Dünyada Mide Kanserinin en yoğun olduğu ülke Japonya’dır, böyle olmasına rağmen Japonya’da Mide kanserinden ölenlerin sayısı diğer hastalıklardan daha azdır” diyerek sözlerini sürdürdü.

Dünyada “Mide Kanserinin en çok  olduğu ülke Japonya, ama Mide Kanserinden ölen sayının en az olduğu ülke yine Japonya” bu sözler Sağlıklı kadınların var olması için çok kıymetlidir.

Yine şu sözlerin altı çizilerek ifade ediliyor. “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR” özellikle kanser hastalıklarında, diğer hastalıklar içinde erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmamak gerekir.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. sayın Ahmet Sümbül konuşmasında bayanların mutlaka HPV testini yaptırmalarının önemli olduğunun altını çizdi ve şunları ifade etti; eskiden HPV testi ücretini insanlarımız öderdi, artık bu test devlet tarafından karşılanmaktadır eskiden bunun bedeli 500 TL idi” diyerek yine önemli bir hastalıkla mücadele yöntemine dikkat çekti.

Kadınlarımızın yapması gereken basit katkılar ile hem kendilerinin sağlıklı bir hayat sürmeleri, hem de sağlıklı bir neslin ve ailenin devamı için önemli olduğu ifade edildi.

Yapılan toplantıda Aile Hekimlerinin çalışmaları sırasında ailelerden hastalıkların önlenmesi için yapılması gereken testlere yeterli desteğin verilmediğinin de altı çizildi ve kadınların mutlaka aile hekimlerine testler konusunda yardımcı olunması istendi.

İl Sağlık Müdürü Ahmet bey konuşmasında Sezeryanla Doğum yönteminin mecbur kalınmadıkça yapılmamasının altını çizerken, sağlıklı  anne ve sağlıklı çocukların olması için mutlaka normal doğum yönteminin doğru olduğunun altı çizildi.

“Sağlıklı kadınlar, Sağlıklı Nesiller Yetiştirir”, çalışmaları kapsamında yapılan toplantıda Niksar kaymakamı sayın İlhami Doğan’da bir değerlendirme konuşması yaparak Kadın kavramının önemli olduğuna dikkat çekerek “aile içi şiddet  toplumda büyük tranvaların yaşanmasına neden oluyor,  özellikle bayanların evlenmeyip dul hayatı yaşamaları erkeklerin tepkisini çekerek bizlere her ziyaretimizde şikayette bulunarak; Kaymakam bey sizler bayanlara fazla destek verdiğiniz için bayanlar evlenmiyor, diyerek bizlere dert yanıyorlar, sağlıklı ailelerin varlığı sağlıklı kadınlarımızdan geçmektedir” diyerek kadınlarımızın yapılan çalışmalar katkı sağlamasını istedi.

SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR projesi tanıtımı  slayt destekli gerçekleşti, Dr. Ayşenur Erbin hazırlanan slayt çalışmasını anlattı, önemli noktaların altını çizerek; MUTLU ANNE, MUTLU ÇOCUK. ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR. KAPALI ALANLARDA SİGARA İÇMEK VE ORADA OTURANLARIN SAĞLIK BAKIINDAN DAHA ÇOK RİSK TAŞIDIĞI İFADE EDİLDİ.

Niksar’da 21 bin  bayan yaşadığını, hastalıkların önlenmesi bakından bayanların çalışmalara mutlaka destek vermesi gerektiğinin altı çizildi.

Sunumda özellikle kapalı alanlarda içilen sigaranın daha büyük tehlike olduğunu, kapalı alanda içilen sigaranın insan sağlı bakımından daha tehlikeli olduğu dile getirildi.

Halen kapalı alanlarda sigaranın içildiğini düşünmek ve varlığını görmek ise düşündürücüdür.

Günün Sözü: SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR.