Bir şehri Rüyanıza girecek kadar seviyorsanız, burada mutlaka bir gerçeğin yansıması olmalı.

Niksar’ın ve bölgemizin, daha sonrada ülkemizin meseleleri ile ilgilenmeye çalışıyoruz.

Niksar aşkımız, Tokat sevdamız, Türkiye Baş tacımızdır.

Niksar’ın her meselesini kendi meselemiz gibi görmenin pek çok sıkıntısını yaşadık, her meselesi ile ilgilendiğiz halde ne hikmet ise, yaptığımız mücadeleler rüyalarımıza da girmeye başladı, burada bir anormallik olmalı!.

Birkaç gün önce bizlerin eski Erbaa yolu diyerek başladığımız ve Niksar Petrol mevkiinden başlayıp, Fatih mahallesi Orman İşletmesi, 1. TOKİ Çimenözü, Direkli, Buz Köyü ve Talazan istikameti olarak ifade ettiğimiz, Karayolları ağı içinde eski Amasya-Erzincan yolu olarak bilinen yol ile ilgili haber yapmış idim.

Gazete haberinde; “AMASYA-ERZİNCAN YOLU KAPANMAK ÜZERE” diye başladık ve Talazan Köprüsünden Niksar istikametine gelen ana yolun her geçen gün bazı aç gözlü tarla sahipleri tarafından işgal edildiğini, hatta tecavüz edildiğini yazdık, yaptığımız haber de halkımız tarafından taktirle karşılandı bölge insanları yapılan habere destek verdi.

Haber yaptıktan sonra konuyu Kaymakam beyle görüştük; “kaymakam bey yol kenarında kesilmiş bulunan ağaçlar acilen kaldırılmalı, yolun işgali de mutlaka önlenmeli, aksi taktirde bir kaza ölümle sonuçlanabilir” dediğimde Kaymakam bey şunları ifade etti; “Cemalettin bey gereken çalışma en kısa zamanda yapılacaktır, ilgili arkadaşları yönlendiriyorum, yolun durumunu incelemek için Tapu kadastro yetkililerinin incelemesi sonunda yolun nasıl olacağına karar vereceğim, Jandarmaya gerekli talimatı veriyorum yolun güvenliğini sağlayalım devamında yol çalışması yapılır” dedi.

Niksar Kaymakamı sayın İlhami doğan’a teşekkür ediyorum, kendisine iletilen her konuya duyarlılık gösteriyor, inşallah bölge halkı için sıkıntı yaratan yolun en kısa zamanda sağlıklı olmasını bekliyoruz.

Memleket meselesinde bu kadar duyarlı hareket ettiğimiz halde, söz konusu yolun rüyama girmesine şaşırdım,  gece uyandığımda Direkli köyü bölgesinde ki rüyam aklıma geldi. Niksar’dan Talazan Köprüsü bölgesine doğru bir arkadaşla yola çıkmışım, Direkli köyü sınırına geldiğimde yanımdaki arkadaş diğer yola gidiyor, bende köyün giriş tarafına geldiğimde yolun kenarındaki ağaçların  yola doğru yattığını yolda devrileceğini düşündüğüm için yolda beklerken ağaçların aniden yola devrilerek kapattığına şahit oldum, bir süre sonra insanların gelerek yolun açıldığını ve yolun üzerinde yeşil yapraklı ağaçların olduğunu, yolun temizlenmesi için çalışalar devam ederken uyandım!. Bu rüyayı yorumlayacak varsa bana bilgi vermesinde fayda var.

Ne ilginç değimli, insanların sıkıntıya düşmemesi için yaptığımız çalışmalar yetmiyormuş gibi birde rüyamıza giriyor, şaşırmamak elde değil.

Her şeyin hayırlısı olsun. Allah kimseye sıkıntı  vermesin.

Bizler bu düşüncelerimizi yazıya dökerken bir dostum sabahın erken saatlerinde bana önemli bir mesaj attı, atılan mesaj çok önemli ve çarpıcı idi.

Bana ulaşan mesaj çok çarpıcı idi; “abi bizim vekiller uyuyor mu?, Erbaa Fakülteye kavuştu Fakülteye o kadar önemli ve ciddi bölümler açılmış ki şaşırdım” dedi ve ekledi; Erbaa Heyeti Ankara’ya giderek hemşerimiz Yekta Saraç beyi; Kaymakam, Belediye Başkanı, GOP Üniversitesi Rektörü, AK Parti ilçe başkanı TSO başkanı heyet halinde ziyaret etmişler ve Erbaa için önemli bölümlerin açılmasını sağlamışlar, Niksar neden yine sahipsiz kaldı” dedi.

GOP Üniversitesi Erbaa ilçemizde Fakülte açılması çalışması 2019 yılında gerçekleşmiş ve YÖK Fakülte açılışını Resmi gazetede yayınlayarak eğitime başlamış oldu, Niksar’da Fakülte açılması için bir çalışmanın olmadığını görüyoruz inşallah Niksar 2020 yılı içinde bir heyet çalışması yaparak Niksar’a Fakültenin kazanılması için başarılı olunur, bu konularda fazla bir şey yazmak istemiyorum, yazınca ipin ucu kaçıyor.

Bizler Niksar’ın sınav bölgesi olması için yaptığımız çalışmaların nasıl gerçekleştiğini seneler önce bilgi notu olarak yazmıştık, hiçbir hizmet emek vermeyince gerçekleşmiyor, emek vereceksiniz ki, yemek yeme şansınız olsun.

2020 yılında Niksar’da önemli bölümlerin açılacağı Fakülte çalışmaları zaman geçirilmeden yapılmalıdır, ağlamayan çocuğa meme vermiyorlar.

Her gün istisnasız olarak zamanımızın çoğunu memleket meselelerini konuşarak geçiriyoruz, bizlere iletilen her konuyu haber yapmadan muhatapları olan kurum yetkililerine veya sorumlu olan insanlarımıza   iletiyoruz, hizmet yapılmadığında haber yapıyoruz, yapıldığında teşekkür ederek haber yapıyoruz.

Ülkemiz hem fırsatlar ülkesi, hem de değil, zamanı ve şartların uygun olduğu dönemler iyi takip edildiğinde alınmayacak hiçbir hizmet yoktur, yeter ki yapılacak iş takip edilsin, iyi bir ekip çalışması ile her şeyin çözümünü bulmak kolay.

Niksar’da STK lar zaman zaman toplanıyor, STK lar toplanıyor ama çözümden çok konuşmalarla zaman doluyor, pek çok konu gündeme gelmesine rağmen toplantılar çözüm bulunmadan bitiyor.

Günümüzde STK lar önemli ama, STK yetkilileri çözüm odaklı çalışması halinde anlam kazanıyor.

Bizler Niksar odaklı meselelerimizi yazarken tabi ki, bir taraftan da  ABD ve İran arasındaki sıcak gelişmeleri dinliyoruz.

ABD  geçtiğimiz günlerde İran’lı bir komutana suikast yaparak çok sayıda yetkilinin ölümüne neden olmuştu, İran devleti tarafından önemli komutanlar arasında olduğu iddia edilen Kasım Süleymani isimli komutanın öldürülmesi İran yönetimin tepkisini çekmiştir, İran cenazelerin defnedilmesi sonrasında ABD ye ilk misillemeyi yaptığını Irak devletinin sınırları içinde bulunan bazı ABD üstlerini Füzelerle vurarak ölümlere karşılık verdiğini ilan etti.

İran  ABD üstlerine karşı yaptığı saldırı dünya gündemini değiştirdi, gece saatlerinden başlayan saldırı ve karmaşa gün boyunca devlet adalarının çeşitli açıklamaları ile devam ediyor.

2020 yılı Kan ve Gözyaşları ile başladı Allah korusun daha büyük felaketlerle karşılaşmayalım.

Bölgemizde olan her olumsuzluk ülkemizi ilgilendirmektedir. İran komşumuz, ABD müttefikimiz ve sözde Stratejik ortağımız, bakalım süreçler nerde ve nasıl sonuçlanacaktır.

Günün Sözü: ARTIK KAN VE GÖZ YAŞLARI DURMALIDIR.