Reşadiye İlçesinde Üreticilere Tohumluk Patates Dağıtımı Gerçekleştirildi

Üreticilere Tohumluk Patates Dağıtımı Gerçekleştirildi. Reşadiye İlçesi “ÜRETİMDE BİZDE VARIZ” dedi.

Üreticilere Tohumluk Patates Dağıtımı

TOGÜ önemli bir çalışmaya destek verdi.

Tokat Valiliği İl Özel İdaresi destekli projeler TOGÜ tarafından “Tohumluk Patates Dağıtımı” töreni gerçekleştirildi. Reşadiye Meslek Yüksekokulunda düzenlenen törene Reşadiye Kaymakamı Ahmet TAN, Belediye Başkanı Mustafa YILMAZ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem CANGİ, Tarım İl Müdürü Orhan ŞAHİN, Reşadiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Dr. Oğuzhan SÖNMEZ ve üreticiler katıldı.


Proje yürütücüsü Doç. Dr. Yasin Bedrettin KARAN yapmış olduğu konuşmada proje ile ilgili bilgiler aktardı. KARAN, patatesin ana vatanı ve tarihçesinden bahsederek patatesin insan sağlığı için önemine değindi. Patates yetiştiriciliğinde tohumluk üretiminin önemine değinen KARAN dağıtılan tohumluk çeşidinin milli ve yerli çeşit olduğunu ifade etti. KARAN, projenin desteklenmesine katkı sağlayanlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.


İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fazlı ÖZKAN yapmış olduğu konuşmada ilçede ekilebilir alanlar ve patates ekim alanları hakkında bilgi verdi. Proje hakkında da bilgi veren ÖZKAN dağıtılacak patates tohumu projesinin ilçe tarımına hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT yapmış olduğu konuşmada Üniversite olarak Tokat tarımına önemli katkılar sağlandığını ifade ederek onlarca projenin devam ettiğini söyledi. TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih YILMAZ’ın tarımsal üretime ve üreticiye dokunan projelerin desteklenmesine vermiş olduğu önemden bahseden KOÇYİĞİT, bu anlamda birçok projenin desteklendiğini belirtti. KOÇYİĞİT, projelerin desteklenmesinde Tokat Valiliği, Belediye ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarına değinerek teşekkür etti. Tarımsal üretim ve gıda güvenliğinin önemine de değinen KOÇYİĞİT kaliteli tohum üretiminin kaliteli ürünün yetişmesini sağlayacağını söyledi. KOÇYİĞİT, proje ile yerli ve milli bir çeşidin gelişmesine katkı sağlayan tüm Öğretim görevlilerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Reşadiye Kaymakamı Ahmet TAN yapmış olduğu konuşmada, Reşadiye ilçesinin coğrafi konumunun tarım için önemine değindi. Projeye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kaymakam TAN, projeye destek verenlere teşekkürlerini iletti. Patatesin önemine de değinen Kaymakam TAN projenin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.
Açılış konuşmaları sonrasında üreticilere tohumluk patates dağıtımı gerçekleştirildi.