PEŞ PEŞE DEPREMLER SALLIYOR TOKAT’A FELAKET GELİYOR

Yüksek inşaat mühendisi, mimar

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, dikkat çeken deprem uyarısında bulunarak “33 yıldır ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum” dedi.

Son bir haftada Türkiye’nin farklı bölgelerinde deprem haberleri art arda gelmekte. Tokat, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Bingöl ve Ankara gibi illerde depremler yaşandı. Deprem bilimciler ise düzenli olarak deprem risk haritasıyla ilgili uyarılarını dile getirmekteler. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, son günlerde meydana gelen depremleri değerlendirdi.   Moriwaki, “Türkiye’de depremler üst üste yaşanmaya başladı. Açıkçası şunu ifade etmek istiyorum ki ben 33 yıldır Türkiye’de yaşıyorum ancak ilk defa bu kadar sıklıkla depremin yaşandığını görüyorum” dedi. Moriwaki’nin açıklamalarının devamında şu uyarılarda bulunuldu:

“BU KADAR ÜST ÜSTE DEPREM YAŞANDIĞINI İLK DEFA GÖRÜYORUM”

“Türkiye depremle yaşamayı öğrenmeli ve önlemlerini almalı. Belediyeler kentsel dönüşümlere hız vermeli. Vatandaşlar da bunun bir gelecek konusu olduğunu anlamalıdır. Eski ve depreme dayanıklı olmayan yapıların acilen yenilenmesi gerekmektedir. Son zamanlarda yaşanan üst üste depremlerin büyük depremin habercisidir diyemem ancak bu kadar üst üste deprem yaşandığını ilk defa görüyorum.”

RİSKLİ İLLERİ SIRALAYARAK UYARDI

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin fay hattı haritasıyla ilgili çarpıcı uyarılarda bulunmuştu. Moriwaki, Doğu Anadolu Fay hattına dikkat çeken Moriwaki, Tokat, Elazığ, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana’yı işaret etmişti,. Söz konusu fay hattının bu illere uzandığını belirten Moriwaki, Kıbrıs için de 7 büyüklüğünde deprem uyarısında bulunmuştu.

NACİ GÖRÜR ELEŞTİRMİŞTİ

Prof. Dr. Naci Görür, deprem uyarılarıyla gündeme gelen Yoshinori Moriwaki’ye isim vermeden tepki göstermişti. Moriwaki’nin yer bilimci olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Görür, “Adam inşaatçı, inşaatla ilgili konuşsa konuşsun yani, ama depremle ilgili konuşuyor” demişti.