Niksar’da bir türlü çözülmeyen üretici Pazar yerlerine, yeni çözümsüzlükler baş gösterdi.

Niksar Tarım ve Hayvancılıkla geçimini sağlayan bir şehir, Tarım ve Hayvancılı ne kadar sağlıklı yapılırsa Niksar ekonomisi de o derece güçlü olur, insanlar hayatlarını mutlu ve huzurlu yaşarlar.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde ve şehrimizde Kovit19 hastalığı can almaya devam ederken, hastalığın baş göstermesi ile birlikte Niksar’da kurulan Pazartesi ve Cuma günleri kurulan Sebze, Meyve, Aşlık Bulgur, Ceviz, Yaprak, Kuru Bakliyat, Elbise Pazarı bölgeleri değiştirildi, uzun zaman haftada 2 gün olan Pazar sayısı haftada 1 güne indirildi, Tarımla meşgul  olan insanlar uzun aylar mağdur oldu, Niksar’da pazarı kapalı oluşundan dolayı çok sayıda üretici ve satıcı mağdur oldu, satış yapmak için ürettikleri ürünleri çevre ilçelerde götürerek satış yaptıkları görüldü.

Uzun zaman haftan 1 günü açılan pazar tezgahlarının, çeşitli şikayetler yetkililere iletilmesi sonucu, yetkililer aldıkları kararları yeniden gözden geçirerek, Pazar satış günün yine haftanın iki gününe çıkarttılar, Kuru Bakliyat satış yasağını kaldırarak üreticinin ve pazarcı esnafın elinde olan ürünlerin satışı serbest olarak satılmaya başlatıldı.

Pazartesi pazarının Seymenli Köprü, eski PTT binası arka kısmına isabet eden büyük alan bölgesinde kurulması, satış yapan esnaflar içinde, alış veriş yapan insanlarında daha rahat olmalarını sağlıyordu, ayrıca Belediyenin kapalı Pazar yeri yaparak sebze ve meyve satışı yapan insanların kapalı alana yerleştirilmesi doğru bir karar olarak halkın beğenisini kazanmıştı.

Pazartesi ve Cuma Pazar yerinin pandemi dolayısı ile yapılan yer değişikliği Niksar’da bütün ticari dengeleri bozmuş, Pazartesi ve Cuma pazarı bölgesi olarak Saat Kulesi, Jandarma hizmet binası karşısındaki yolda Pazar açılması sağlanınca Niksar’da araç Trafiği de ciddi sıkıntıya düşmüştü.

Geçen hafta yeni bir değişiklik yapılarak Cuma pazarının yine eski Pazar yerine taşınması ilçedeki 3 yol güzergahındaki rahatlamayı sağlamış, satış yapan esnafta yetkililere teşekkür etmişlerdir.

Cuma pazarının doğru bölgede yeniden açılmasından dolayı satış yapan insanlar ve alış veriş yapan insanlar memnun olurken, pazartesi pazarının açılacağı bölgenin yanlış bölgeye kaydırılması üretim yapan ve satış yapan pazarcıların tepkisini çekmiş, yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanması beklenirken, tarafların  anlaşamamaları sonucu 80 civarındaki pazarcının protestosuna neden olmuştur.

Dünya ekonomik krizden dolayı yanarken, insanlar her gün ölürken, ekonomik krizin atlatılması için Hükümet gerekli her türlü tedbirleri alırken, Niksar’da üzerine düşen görevi yapması bekleniyor.

Pandemi sona erdiğinde yine Niksar Belediyesine ait kapalı Pazar yerinin yeniden Pazar yeri olarak kullanılmaya devam edeceği, Pandemi kurallarına en uygun alanın, sağlıklı olması için MASKE+MESAFE+TEMİZLİK kuralların en doğru uygulanacağı alanların, yeni kurulması sağlanan Cuma pazarı alanının ve, Pazartesi Pazar yerinin Seymenli Köprü, Buğday pazarı bölgesinin çok uygun olduğu üretim yapan ve satış yapan esnafların en büyük tercihi olarak görülüyor.

Sıkıntının giderilmesi için Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve AK Parti ilçe Başkanı Semih Tepebaşı’nın birlikte, üretici ve pazarcılar ile çözüm bulması bekleniyor.