Patates ve Soğan pahalı diyerek Hükümeti protesto edip devirmeye kalkanlar, bugün farklı senaryolar peşindeler.

Yine Patates ve Soğana takıldılar!.

Kendilerini Vatansever ve de Atatürkçü gören bir avuç azınlık, her fırsatta kendilerini farklı göstererek taraftar toplamaya çalışıyorlar!.

Patates ve Soğan gıda bakımından önemli ürünler içinde, her evde her gün olmasa bile mutlaka Soğan mutlaka haftanın 3-4 günü kullanılan insan sağlığına faydalı ürünler içindedir.

Patates ürünü de insanın beslenmesinde önemli gıdalar içindedir, her ne kadar birileri zaman içinde “yemeyin” dese de ülkemizde Patates tüketimi bir hayli fazladır ve Niksar bölgesinde Patates’in önemi de büyüktür.

Niksar ekonomisinde Patates ve Soğanın önemli bir hayli yüksektir, üretilen Patates zamanında üretildiğinde şehrimize ciddi ekonomik katkılar sağlar.

Soğan deyince aklıma yıllar öncesi geldi, ilçemize zamanında ANAP döneminde Tarım Bakanı gelmişti, sohbet esnasında zamanın ilçe Ziraat Odası başkanı rahmetli Mehmet amcada vardı, bakan bey “burada hangi tür Soğan yetişiyor”  dediğinde rahmetli Mehmet amca;  “sayın bakanım buradaki Soğan yumruğum şeklindedir onu üretiyoruz” demişti güzel bir anı olmuş herkes gülmeye başlamıştı. Bu küçük notu düştükten sonra gelelim işin başına.

Geçen yıl Patates ve Soğan ciddi fiyat artışı sağladı, bu artışın nedeni ülkemizde Patates üretiminin az oluşu değil, üretilen Patates ve Soğanı toplayan komisyoncuların depolarında saklayıp piyasaya fazla ürün sürmemelerinden kaynaklı olduğu görüldü, sonrası malum Hükümet her iki üründeki yüksek fiyat artışı karşısında gerekli tedbirleri aldı, ithal ürünleri ülkemize girişini sağladı, saklanan depolara müdahale yapıldı, sonra fiyatlar zorda olsa düşmeye başladı.

Patates ve Soğanın pahalı oluşunu bahane ederek Hükümeti devirmeye kalkan bir avuç azınlık  amaçlarına Hükümeti devirmek için ulaşamadılar ama, Hükümetin yıpranmasında başarılı olmaya çalıştılar.

Bu sene Patates ve Soğan üretimi yine ülke şartları içinde normal idi, hatta her iki ürünün İhracatına kısıtlama getirilince, aracı komisyoncular geçen yıllarda yapmak istedikleri fahiş fiyat artışlarını yapamadılar, tüketim normal olduğu içinde ellerindeki Soğan ve Patatesleri satamayıp çürümeye doğru giderken, yine Hükümet “vatandaşım ezilmesin, mağdur olmasın” düşüncesinden hareketle depolarda bulunan Patates ve Soğanların devlet tarafından alınacağı  müjdesini verdi ve vatandaşın elinde bulunan Patates ve Soğanları alarak ülkemiz genelindeki fakir fukara ailelere dağıtmaya başladı.

Patates ve Soğan üreticisini destekleyen Hükümete yine saldırılar başladı, “vay sen nasıl bu Patates ve Soğanları alırsın da vatandaşa dağıtırsın?”,  diyerek feryatlar başladı ve notlar içinde şu sözlerde yer aldı; “Kürsüdeki hanımefendi İstanbul Vali Yardımcısı

Birazdan ilk Türk uzay mekiğinin fırlatıldığını ve başarıyla yörüngeye oturduğunu açıklayacak;

Fakat siz yine de öyle sanmayın…

Soğan ve patates yardımı açıklayacağı için bu kadar gururlu ve kendinden emin.

Tanri sizleri bildiği gibi yapsın.” diyen mesajlar yayılmaya başlandı, bu mesaj onlarca yazılanlardan bir tanesi.

Yukarıdaki notun aslı nedir, güya devletin üretici ve tüccardan aldığı Patates ve Soğanları alıp İstanbul bölgesinde dağıtımının yapılacağı ve kimlere verilmesi gerekli bilginin basın mensuplarına karşı yapılan açıklama zamanını yansıtan basın açıklamasındaki görüntülere yönelik yapılan bir yorum, yapılan hizmeti küçümseyerek, vatandaşa bedava verilen ürünlere karşı alaylı yorumlar, yani yine Hükümete karşı vatandaşı kışkırtmak!.

İstanbul vali yardımcısı hanımefendi yapılacak hizmeti anlatırken basın mensuplarının bulunduğu mikrafonların görüntüsüne yapılan bu yorum yalnızca bir tanesi, yorumda yapılan hizmeti eleştirmek yanında birde ülkemizin başka değerleri ile alay geçilmeye çalışılıyor!.

Halkına hizmet yapan Hükümete fakir fukaraya gıda desteği veriyor, yapılan hizmete karşılık Hükümet aleyhtarları tarafından insafsızca eleştiriliyor, yetmedi dalga geçerek ülkemiz ve milletimiz için çok kıymetli olan savunma ve uzay teknolojileri çalışmalarını basite alarak dalga geçmeye çalışıyorlar bu nasıl bir duygudur anlamak mümkün değil.

Çok şey yazmak mümkün, şu mübarek günlerde ipin ucunu kaçırmak istemiyorum, ağzımızın tadıyla şu Mübarek Ramazan ayını geçirmek istiyorum.

Şu rezalete bakın; “Kürsüdeki hanımefendi İstanbul Vali Yardımcısı

Birazdan ilk Türk uzay mekiğinin fırlatıldığını ve başarıyla yörüngeye oturduğunu açıklayacak; Fakat siz yine de öyle sanmayın…” diyor, güya Hükümetin Patates ve Soğan dağıtımını eleştirmek istiyor!.

Ne diyelim yazıklar olsun demekten başka söz bulamıyorum, candan dost bildiğimiz, vatan severliğinden emin olduğumuzu düşündüğümüz insanlar böyle basit ve vatan savunması için, ülkemiz için kıymetli olan Uzay çağını yakalamak için yapılan çalışmaları bu kadar basite almak Vallahide Billahi de memleket seven insanlara yakışmıyor!.

Bu ülkenin HÜR VE BAĞIMSIZ olması için, Savunma Sanayisinin ne kadar önemli olduğunu, devletin resmi kurumları olan, Savunma sanayi sitelerine girdiklerinde halkın bilgisine sunulan çalışmaları bir insan siyasi körlük uğruna inkar ediyorsa, artık bu inkarcılara söylenen söz ; “ALLAH SİZLERİ ISLAH ETSİN” demekten başka sözümüz yoktur.

Eleştir kardeşim iktidarı ama, bu millet için yapılan çalışmaları da gör!.

Terörle mücadelede başarılı olan Hükümeti görmezden gelirseniz, ülkemizin Hür ve Bağımsızlığı için yapılan savunma ve saldırı silahlarını görmezden gelirseniz.

Bölgemizde ve dünyada güçlü Türkiye olma yolunda emin adımlarla yürüyen çalışmaları görmez iseniz, siz neyin nesisiniz?.

Yıllarca bizlere husumet besleyen Yunanlılar bile ülkemizin savunma ve saldırı silahları karşısında gıpta edip sürekli ülkemizin önünü kesmeye çalışırken, bu ülkede yaşamış devletin verdiği nimetlerle saltanat sürenler inkarcı olunca, söylenecek söz bulamıyoruz!.

Aslında söylenecek çok sözler varda, dostluk, arkadaşlık, insanlık adına susmayı tercih ediyoruz.

Kişisel olarak bana her şeyi söyleyin hiç önemli değil, vızırtı gelirsiniz, lakin ülkemin değerleri ile alay edilmesine tahammül edemiyoruz, bunun bilinmesini isteriz.

Günün Sözü; GAVURUN EKMEĞİNİ YİYEN, KILICINI SALLARMIŞ, SİZ NE AYAKSINIZ?.