PAHALILIĞA DUR! DE

HOBİ BAHÇESİ AİLE BÜTÇESİNE

HOBİ BAHÇESİ AİLE BÜTÇESİNE KATKI YAPARKEN, TOPRAKLARIN BOŞ KALMAMASI İÇİN İNSANLAR GAYRET EDİYOR.

Ramazan ayının girmesi ile birlikte sebze fiyatlarındaki artışa vatandaşın tepkisi devam ederken, vatandaş mecbur kalmadıkça ürün almamaya gayret ediyor ve Marul ürünün 15-20 TL den  satışına tepki olması bakımından artık insanlar Marul fidesini balkonlara saksılar içinde dikerek fiyatlara tepki vermeye başladı.

Niksar’da örnek çiftçilik yapan Medet Doğan saksılarda Domates, Biber, Salatalık fidesi yetiştirerek vatandaşların balkonlarında veya uygun alanlarda evlerine küçük bir katkı olması bakımından ve yüksek fiyatlarla satış yapanlara tepki olması bakımından çalışma başlatmıştır.

Saksıda sebze yetiştirmek yanında evlerinin etrafında veya başka alanlarda küçük büyük toprak parçası olan insanlar artık her alanı değerlendirerek başta Marul olmak üzere, Domates, Biber, Salatalık ürünlerini yetiştirmek üzere çalışma başlattıkları görüldü.

YEŞİL NİKSAR GAZETESİ VE YÖRENİN SESİ CANİK GAZETELERİ sahibi Cemalettin Bilgin’de ev bahçesini düzenleyerek Marul fidesi dikerek bahar günlerine hazırlandığını, ayrıca boş alanlarda, Domates, Biber, Salatalık, Maydanoz, Yeşil Soğan, Tere, salatalık ürünlerini dikerek, bahçede bulundurduğu Yağmur Suyu sulamaya başladığını ifade etti.

Bilgin; ayrıca bahçelerinde gıda artıklarının değerlendirilmesi bakımından Tavuk besleyerek hem hobi hem de taze Yumurta yemek bakımından kümes hayvanı beslediğini, her gün yemek artıklarından kalan ve bahçede yetişen yeşilliklerin değerlendirilmesi, sıcak havaların başlaması ile KENE haşerelerinin bahçelerde olmaması için kanatlı hayvan beslemenin faydalı olduğunu dile getirdi.

Yağmur Sularının değerlendirilmesi bakımından her bahçeye ve yeni yapılan konutlara Yağmur Suyu biriktirmek için çeşitli tedbirlerin alınması bekleniyor.

 

ÖZELLİKLE YENİ YAPILAN KONUTLARDA MUTLAKA YAĞMUR SULARININ DEĞERLENDİRİLMESİ KURAKLIĞA KARŞI ÖNEMLİ TEDBİR OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR.