BİR İŞİN KİM YAPTIĞIINDAN DAHA ÇOK, İŞİN YAPILMASI ÖNEMLİDİR.

Son 10 günlük zaman diliminde Niksar’da çiftçiler sulama kanalı konusunda sıkıntılı süreçler yaşamaya başlamıştı.

Özellikle Buz köyü çiftçileri, Direkli köyü, Tamlar tabiki Eskidir ve Günlüce köylerinin de bu bölgede arazileri bunmaktadır.

10 günlük sıkıntılı süreç nihayet son buldu.

Bizler 10 günlük sıkıntı dememizin nedeni, bizler sıkıntıyı 10 günlük zaman diliminde öğrendik, yoksa sıkıntı uzun zamandır devam ettiğini bölge çiftçisi söylemektedir.

Aslında küçük bir iş zamanında çözülmediği için ve taraflar suçlayıcı dil kullanıp gereksiz sözler ortaya çıkınca iş çözümsüzlüğe doğru gidiyor.

Bizler sahaya iner gerçekleri görür ona göre hareket ederiz.

Sıkıntı bizlere ulaştığında çok sayıda yetkili ve insanımızla görüşme imkanımız oldu.

Çok sayıda insanla yaptığımız görüşme sonunda şu kanaate vardık, insanların çoğu ön yargılı, işin detayına inmeden suçlayıcı dil kullanıyor, yaşanmaması gereken sıkıntılar yaşanıyor.

Her zaman sulama meselesi bölgemizde 1. gündemdir.

Niksar Ovasının ortasından Kelkit Irmağı akarken Ovanın belli bölgelerinde sulama yapılmaması düşündürücü olmuştur.

Niksar Ovasına ve araziye ne zaman gitme imkanımız olsa, çiftçinin ilk sözü, “Sulama yapamıyoruz, Sulama parası çok yüksek, Kanallardan sulama yapamadığımız halde bizlerden su parası alınıyor” düşünceleridir.

Bizler işin dışında olan insan olarak, bizlere iletilen her soruya samimi olarak cevap verebiliyoruz, işin dışında da olsak bölgemizdeki her konuya hakim olmak ve bilgi sahibi olmak zorunluluğumuz vardır.

Niksar Ovasını Sulayan Kanallar ve Kurutma kanalları 1960 lı yıllarda yapılmış, o tarihlerde Niksar Ovasının belli bölgesi BATAKLIK ve sazlık idi, Sulama Kanalları ile birlikte Kurutma kanalları yapılınca Ovadaki bataklık araziler verimli arazi haline geldi, dolayısıyla sağ sahil ve sol sahil Sulama kanalları o tarihteki arazi yapısına göre yapıldığı için bugün Sulama kanallarındaki sulama  suyunun yeterli olmaması normaldir.

Gerçekleri kapatarak bugünlere gelince, Niksar Ovası gibi çok değerli ovanın kıymeti bilinmeyip DSİ Niksar şubesi kapatılınca çiftçi yalnız kalmış çözülmesi gereken hizmetler çözülmemiştir.

Niksar Ovasında çiftçiler Sulama sıkıntısı yaşıyorsa bunun en büyük nedeni DSİ Niksar şubesinin kapanmasından kaynaklanmaktadır.

İnsanlarımız üretime değil, tüketime doğru yönlendirilmekte idi, bugün üreten TOPLUM DEĞİL, DE TÜKETEN TOPLUM HALİNE gelmemizin en önemli nedenleri ÜRETEN TOPLUMDAN UZAKLAŞMAMIZ, EN VERİMLİ TOPRAKLARIN SAHİPLİ GİBİ GÖZÜKSEDE SAHİPSİZLİĞE TERK EDİLMESİDİR!.

DÜNYANIN HİÇ BİR ÜLKESİNDE NİKSAR OVASI GİBİ BİR OVA, DEVLET TARAFINDAN SAHİPSİZLİĞE TERK EDLEMEZ!…..

Niksar Ovası sahipsiz olduğu için bugün Sulama konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır!.

Bir Ovada 2 değil 3 ürün alacak özelliğe sahip topraklara sahip olan bir bölgede yeterli üretim yapılmıyorsa,  Topraklar daha verimli kullanılmıyorsa, araziler kağıt üzerinde her şey mükemmel!..ama sahada sıkıntılar devam ediyorsa, o bölge ve araziler sahipsizdir!…

Her yetkili ile karşılaştığımızda, her fırsatta NİKSAR OVASINA SAHİP ÇIKILSIN” sözlerimiz ne yazık ki çoğu zaman havada asılı kalıyor!.

Niksar Ovası gibi Ovaya sahip olan bölgede halen VAHŞİ SULAMA yapılıyorsa bu Ovanın sahipsizliğini gösterir!.

Niksar Ovasında yeterli büyüklükte Sulama kanalları yoktur, Ovanın belli bölgelerine Sulama kanalları olmadığı için vatandaşlar kendi imkanları ile Sulama suyu ihtiyacını karşılıyor!.

Şunu hatırlatmak isteriz.

Bazı yetkililer; “SU AKAR TÜRK BAKAR” diyerek Türk çiftçisinin beceriksiz!!!!  olduğunu ima etmiş olsa da, aslında koltuklarda oturan, makamları işgal edenlerin beceriksizliği, akan suyun boşa gitmesine neden oluyor.

Sular konusunda ahkam kesmeyeceğiz ama, bende belli bölgelerde sularımız değerlendirilemiyor, kısır çekişmeler sonunda sıkıntılar yaşanıyor.

Niksar Ovasında, ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI YAPILDI.

Niksar Ovasında ARAZİ TOPLUŞALTIRMASI MÜKEMMEL GİBİ GÖZÜKSEDE, SAHADA YAŞANAN SIKINTILAR VATANDAŞLARIN HER ŞEY BİTTİKTEN SONRA MAHKEME KAPILARINA GİTMESİ HEM ÜLKE EKONOMSİNE HEMDE DEVLETİN EMEKLERİNİN BOŞA GİTTİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR.

Ön yargılar pek çok alanda olduğu gibi, Niksar Ovası konusunda da ön yargılar sağlıklı bir Ovanın kullanılmasına manidir!….

Topraklarımız büyümüyor, küçülürken. Niksar Ovasına sahip çıkmamak düşündürücüdür.

Niksar bölgesinde ve Ovasında bundan sonra daha büyük sıkıntıların yaşanmaması için Niksar’dan ALAVERE, DALA VERELERLE  kapatılan DSİ Niksar şubesi tekrardan açılmalı Niksar bölgesi DSİ hizmetlerinden tam olarak faydalanmalıdır.

Dünyada GIDA ZİNCİRİNDE BÜYÜK SIKINTILARIN YAŞANMASI İHTİMALLARI VE GERÇEĞİ VARKEN, NİKSAR OVASININ SAHİPSİZLİĞE TERK EDİLMESİNE BUNDAN SONRADA GÖZ YUMMAYACAĞIZ.

Dünyada var olan Gıda sıkıntılarına Niksar Ovası bir nebzede olsa katı sağlayacaktır.

Niksar Ovası kağıt üzerinde BÜYÜK OVA KAPSAMINDADIR, yani her önüne gelen Niksar Ovasında istediği gibi “at koşturamaz!” .

Bugüne kadar yaşananlar, bundan sonra yaşanacaklar için ders alınmalı, bu Ovada daha çok ürün, daha çok verim alınması için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Niksar Ovasına kimin hizmet yaptığı, son günlerde yaşanan sulama suyu meselesini kimin çözdüğü hiç önemli değildir, önemli olan bundan sonra sıkıntıların yaşanmaması için çalışma yapmak gerekir.

İnsanları suçlamak en kolay yoldur, önemli olan suçlayarak hayatı zehir etmek değil, çözümler bularak çiftçinin mutlu olmasını sağlamak dolayısıyla bölge halkının Gıda konusunda Gıda zincirinin kopmadan mutlu yaşamasını sağlamaktır.

Günün Sözü; Sabret çay bile demini almadan içilmiyor.