İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile 81 ilde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan uygulama Niksar’da da yapıldı.

Kaya İsmet Özden YİBO önünde düzenlenen programa Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Köklüce Jandarma Tabur Komutanı Jandarma Binbaşı Halil KESKİN, İlçe Emniyet Amiri Nurettin SAÇKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer BOLAT, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda bir açıklama yapan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan; “Bütün illerimizde ilçelerimizde yaya geçitleriyle ilgili tören düzenleniyor. Yaya geçitlerinin kullanılmasıyla ilgili konulan kuralların uygulaması bugün yapılıyor. Yaya geçitlerimizin olduğu yerde eğer trafik ışıkları yoksa ya da görevli bir memur yoksa bu yaya geçitlerinde öncelik yayalara verilecektir araçlar tarafından. Bakanlığımız bunu ‘öncelik hayatın, öncelik yayanın’ diye bir slogan geliştirerek bugün itibariyle uygulamaya koydu. Amaç tabi yayalarımızın vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak, trafikte yaya geçitlerinde öncelik her zaman yayaların olacaktır. Bütün sürücü vatandaşlarımızın bu konuyu dikkatle uygulamalarını istiyoruz. Tabi trafikte çok acı olaylar yaşandı insanlarımızı kaybettik, insanlarımızı sakat bırakan üzücü olaylar yaşandı. Çok büyük maddi zararlar meydana geldi, dolayısıyla bu üzücü tecrübelerin ışığında bu kuralların konulması zaruri olmuştur. Bu kuralların uygulanması gerek bugünkü tanıttığımız yaya öncelikli geçitlerin uygulaması gerekse bütün trafik kurallarının uygulaması vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından çok büyük önem arz etmektedir. Tabi özellikle de öğrencilerimize, çocuklarımıza gençlerimize bu trafik bilincinin trafik kültürünün verilmesi gerekmektedir. Bunu da çok önemsiyoruz. İnşallah bu kurallar uygulandıktan sonra üzücü olaylarımız yaşanmayacaktır. Yaya geçitlerini kullanan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde bu geçitlerden geçmesi sağlanacaktır Bu kuralların uygulanması sonucu inşallah bu üzücü olaylar yaşanmayacaktır. Bu vesile ile bütün sürücü vatandaşlarımıza, yayalarımıza bu kuralların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah güzel bir uygulama ile ilçemizde ve ülkemizde bu trafik kültürü trafik bilinci yerleşecektir. Emeği geçen bütün emniyet personeli arkadaşlarımıza jandarma personeli arkadaşlarımıza belediyeden trafikte görevli arkadaşlara yaptıkları görevden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Niksar Kaymakam İlhami DOĞAN daha sonra öğrencilerle birlikte sürücülere broşür dağıtarak yaya geçidinde önceliğin yayalara ait olduğu bilgisini verdiler.