Güzel dostlarımızla  önemli sohbetler yapıyoruz.

Sohbet esnasında öyle anlar yaşıyoruz ki “ÖN YARGILARI KIRMAK ATAM BOMBASINI PATLATMAKTAN ZORDUR” sözlerini yaşar oluyoruz!…

Aslında bir konuda çok iddialı olmak için o konuda bilgili olmak gerekir, elinde kesin veriler olması gerekir ki, kişiler ve kurumları acımasızca eleştiri hakkınız olsun!…

Ön yargılarla bazı konular öğreniliyor.

Özellikle ön yargılar, başkalarını sözleri ile öğrenilen konular hakkında oluyor.

İnsanlar bir konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı halde; şu şunu yapmış” diyor ve hatasında ısrarcı oluyor.

İNSANLAR KONUŞA KONUŞA, HAYVANLAR KOKLAŞA KOKLAŞA ANLAŞIR sözleri bizler için kıymetlidir.

Hangi şartlarda olursa olsun insan bir konuda kesin iddia sahibi olmak istiyorsa kesinlikle konuyu iyi anlamalı, öğrenmeli, eline bilgileri kesin ve belgeler elde etmelidir.

İnsanlarımızın çoğu, kulaktan duyma sözlerle karşı tarafı suçluyor ve iftira atarak sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor, hatta bazen iftiralar ve yanlış anlalar daha vahim sonuçların yaşanmasına neden oluyor.

Toplumun sağlıklı olması için kesinlikle “ön yargıların” kırılması gerekir, aksi taktirde ön yargıların çok olduğu toplum sağlıklı toplum değildir.

Öyle zamanlar yaşıyoruz ki!. Hükümetleri yıkıyor, yerine yensini kurmak için gayret sarf ediyoruz!!!!

Hükümetleri yıkmak üzere yola çıkanlar aslında etrafında iki koyunu alıp güdecek özelliklede olmadığını görüyoruz.

Hatta Hükümetleri yıkmak üzere yola çıkanlar, kendi aileleri içinde bile yeterli söz söyleme gücün sahip olmadığı halde bu ülkeye hizmet eden Cumhurbaşkanını ve Bakanları e acımasız bir şekilde eleştiriyor ve hatta iftira boyutunda sözler sarf ediyor.

Zaman zaman güzel sohbetler yapıyoruz.

Tarihin derinliklerinde yaşanan sıkıntılı siyasi düşünceleri paylaşıyoruz, o tarihlerde yaşamadığımız için belli bir noktaya gelince susuyoruz!…

Bugün yanında hata yapan insanı küçük menfaatlerinden dolayı eleştiremeyenler, ne yazık ki en acımasız bir şekilde  devletin tepesindeki hizmet eden insan eleştiriyor!…

Etrafımıza bakacağız, “biz gün içinde ne kadar kendimize, ailemize, şehrimize ve ülkemize hata yapmadan iş yapmışız?, faydalı hizmetler yapmışız?

Bizler ilk önce kendi işimizi en güzel bir şekilde yapmalıyız, sorumluluğumuzu en az hata yaparak yerine getirmeliyiz, sonra karşı tarafların ne yaptığına bakmak için sağlıklı zaman ayırmalıyız.

GÖRMEK VE BAKMAK ARASINDAKİ  FARKI FARK ETMEK İÇİN KİM NE YAPIYOR?

GÖRMEK VE BAKMAK ARASINDAKİ  FARKI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRENCİLERİNE ÖĞRETİYORMU?

İŞİN başı öğrencilerin en güzel eğitimi alması, en güzel bir şekilde öğrenmesini sağlamaktır.

Öğrencileriz arasında şu anket yapılmasını isteriz.

Öğrencilerin tümüne zaman zaman “GÖRMEK VE BAKMAK ARASINDAKİ  FARKI NEDİR?” sorusunu sormak onlardan gelecek cevaplarla eğitimin hangi seviyede olduğunu anlamak gerekir.

ÖN YARGILARIN KIRILMASI İÇİN, ÖĞRENCİLERİN GÖRME VE BAKMAK ARASINDAKİ FARKI ÖĞRENMİŞLERSE,  ARASINDAKİ FARKI BİLİYORLARSA, O ZAMAN BU ÜLKEDE SAĞLIKLI NESİLLERİN YETİŞMESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞ OLUR!!!!

Bizler bu düşüncelerimizi buraya yazarken ve siz değerli okuyucularımız okurken, bazı arkadaşlarımız bu yazının içeriğini tam okumadan bizlere farklı şekilde yakıştırma yapabilirler.

Bizlerin en değdi önemlidir tabiki ama, bizlerin ne dediği kadar, samimi olarak yazılan yazıyı sağlıklı bir şekilde okuyarak sonuca gitmek gerekir.

Bir toplumda ön yargılı insanlar çok ise, o toplumda hastalık belirtileri vardır, sağlıklı düşünmeyen toplumların sağlıklı yaşaması mümkün değildir.

Ne iş yaparsanız yapınız, ön yargısız olarak işe başlamak gerekir.

Ön yargıların olmaması için şu küçük örneği de vermek mümkün.

Bir yemek yiyeceksiniz, önünüze gelen yemeğin tadına bakmadan elinize TUZ alarak yemeğin üzerine döküyorsanız, kesinlikle siz önyargılar içinde debelenen düşüncede insansınız!!!!

İnsanların bir kısmı kendilerince dünya yaratmaya çalışıyor, yaratmak istediği dünyanın oluşması için, ön yargılı bir şekilde işe gidiyor, imtihana giriyor, bulunduğu yerdeki insanları öyle dizayn etmek istiyor!!!!

Sağlıklı toplu olmak istiyorsak, gittiğiniz yerlere ön yargılı olarak gitmeyelim.

Konuşacağınız, sohbet edeceğiniz insanlara ön yargılı bir davranışla yaklaşmayalım.

Size sunulan yemekleri ve imkanları ön yargısız bir şekilde kabul edelim, size sunulan yemeği ilk önce reddetmeden tadına ufacık bir şekilde tadarak karar verelim.

Bizler çeşitli toplantılara davet ediliriz.

Davetlere mutlaka katılırız, katıldığız toplantılarda ön yargılı olur isek sonuca gidemeyiz, ama aklımıza takılan soruların mutlaka sorulmasını ve cevaplarınıza sağlıklı bir şekilde almak isteriz.

Toplantılara gitmeden önce sağlıklı düşüncelerle katılım sağlarız, toplantıda soru cevap şartları uygun olacaksa hazırlığımızı yaparız, sorularımızı kenara koyarız, toplantıdaki konuşmacı konuşmasını tamamladıktan sonra sormamız gereken bir soru var ise sorumuzu muhatabına sorarız.

Toplumda bir hastalıklı taraf daha vardır, bazı insanlar, BEN YAPTIM OLDU BİTTİ, BEN YAPARSAM DOĞRU YAPARIM” diyerek ön yargılı bir şekilde kendisine iletilen sözleri asla dikkate almaz, hele birde sonradan görmelerden olursa, “eyvah” demekten başka çareniz kalmaz!!!.

Ön yargısız bir hayatın içinde, sağlıklı düşünenlerle birlikte olmak dileğiyle, sağlıklı kalın.

Günün Sözü; Bir kapı kapansa, bin kapı açılır. Allah cömerttir.