Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan’ın  düşünceleri doğrultusunda kurulan “Okul Güvenliği Komitesi” olarak okul ziyaretlerimize devam ediyoruz.

Okul Güvenliği Komitesi olarak her eğitim kurumunu ziyaret ederek, Yönetici, öğretmen ve öğrenciler ile imkanlar ölçüsünde sohbet ediyor, sağlıklı ve huzurlu bir eğitim yılı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Niksar Meslek Yüksek Okulu ve 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek okulunu ziyaret ettik. Niksar Meslek Yüksek Okulumuz 2 ayrı okul olarak eğitime devam ediyor, ayrıca 4 yıllık okul aynı binada eğitim yapıyor, okulun gelecek yıl Fakülteye dönüşmesi bekleniyor.

Niksar Uygulamalı Yüksek Okul ve Meslek okulunda 1500 civarında öğrenci bulunuyor, okulumuz 50. Yıl mahallesi ve Çengelli mahallesi bölgesinde bulunuyor, okul güzergahındaki yol sağlıklı olmasına rağmen yolun Kaldırımsız oluşu öğrencilerin tepkisine neden olduğunu görüyoruz.

Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Niksar teknik Bilimler Meslek Yüksek okulunda; Adalet bölümü, Bankacılık ve Sigortacılık, Yerel Yönetimler, Halkla İlişkiler, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Turizm bölümleri bulunuyor.

Teknik Bilimler Meslek Yüksek okulunda; Bilgisayar Programcılığı, Elektrik, Meka Tronik, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Sivil savunma ve İtfaiye  bölümü olarak eğitime devam ederken Uygulamalı Bilimler okulunda,  4 yıllık Halkla İlişkiler bölümü bulunmaktadır.

Niksar Uygulamalı Bilimler okulu ve yüksek okulların bulunduğu alanda güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış yapılan Göl öğrencilerin ilgisini çekiyor, çeşitli etkinliklerin yapıldığı  sosyal tesisler gayet güzel gözüküyor, okulun gelecekte daha fazla öğrenci kapasitesini yakalayacağını düşünüyoruz.

Niksar Yüksek Okulunun yol güzergahında mutlaka öğrencilerin emniyetli  bir şekilde okula gitmeleri için Yol Kaldırımın mutlaka yapılması şart, öğrencilerin kaldığı Yurt ile Okul mesafesi yakın olması dolayısı ile öğrenciler hava güzel olduğunda yürüyerek okula gidip gelme istekleri Yol kenarında hiçbir güvenlik tedbirinin olmaması nedeniyle sıkıntı yaşandığını görüyoruz. Ayrıca Okuldan çıkış yapan öğrencilerin yolcu minibüsünü beklerken yolcu durağının karşı tarafta olması öğrencilerin can güvenliği bakından sıkıntı yarattığını görüyoruz, hava şartlarının yağışlı olduğu ve soğukların başladığı günlerde yolcu durağının en kısa zamanda yapılması öğrencilerin can güvenliği bakımından çok önemlidir.

Yüksek Okuldan sonra Niksar Gazi Ahmet İlköğretim Kurumunu ziyaret ettik, ilk ziyaret ettiğimiz alan okul kantinleri oluyor, okul kantininde öğrenciye zararlı bir satışın yapılmadığını gördük, okulun bahçesine girdiğimizde Kedilerin ve köpeğin oluşu dikkatimizi çekti, okul müdürü Çetin kata müdürümüze sorduğumuzda Çetin hocam; abi “İyilik Düşün, İyilik Yap” kampanyası çerçevesinde çalışma başlattık okulumuzda kedilerimiz var, soğukta okula giriyorlar, onlar bizi sevdi bizde onları sevdik böyle devam ediyoruz” dedi.

Niksar gazi Ahmet İlköğretim Kurumunda İlk Okulda 235 öğrenci Orta Okul kısmında  300 öğrenci ve Ana sınıfında 30 öğrenci bulunuyor, Destek Eğitimi için 6 öğrenci eğitim görüyor, Taşımalı Sistem ile 185 öğrenci okulda eğitim yapıyor, 14 bölgeden öğrenci taşıması yapılıyor, okulun güvenliği bulunuyor, okulda dikkatimizi çeken bir husus, mahallede bulunan gençler gece okulun bahçesine oturuyor orada zaman geçiriyorlar, okulun çevresi güvenli görülüyor ancak Emniyet Müdürlüğünün kadrosunda bulunan Mahalle Bekçileri 50. Yıl mahallesinin Güvenliğini sağlarken Okulun da güvenliğine sahip çıktıkları ve Okulun Güvenlik Kulübesinden  yararlandıklarını öğrendik, bu uygulamanın her bölge için yapılması okulların gece güvenliği bakımından önemli.

Niksar Sevgi Evleri ziyaretimiz gerçekleşti. Sevgi evlerinin kapasitesi 60 öğrenci, halen 43 çocuk barınmaktadır, çocukların çoğu kısa süreli barınma yaptıkları için okul öğrencisi sayısı az, yönetici arkadaşlarla sohbet yaparken şu düşüncemi paylaştım; burada Sigara alışkanlığı olan çocuklar var ise bu konuda Yeşil Ay derneği ile işbirliğine gidilip tedbirler alınabilinir, bu konuda çalışma yapmanızı tavsiye ederim” dedim, Sevgi Evlerinde barınan çocuklar aile sevgisinden mahrum kaldıkları için çevrenin etkisi ile  çeşitli bağımlılığa başlamaları kaçınılmaz oluyor, inşallah devletin imkanlarına toplum olarak bu çocuklara sahip çıkılması halinde bu çocuklar normal birey olarak millete ve devlete faydalı insanlar olarak bu önemli kurumda yetişmesi sağlanacaktır.

Devletin Sevgi Evlerinde çalışan personelleri çok özel insanlardan oluşması, o kurumun sağlıklı ve verimli olmasını sağlıyor, burada görev yapan insanlar fedakarlığın ne demek olduğunu bilen insanlardan oluşması gerekir, bu kurumumuz “iş bulma kurumu” olmamalıdır, devletin bütün imkanlarının seferber edildiği bu kuruma halk olarak katkı sağlamamız gerekiyor, sevgisiz yetişen çocuklar, topluma saygısız hale geleceğini unutmamak gerekir, bu kurum toplum için çok kıymetlidir, fedakarca çalışan personeli kutluyoruz, başarılar diliyoruz.

Tokat’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çok önemli ve kıymetli kurumlar bunmaktadır, bu kurumların sağlıklı devam etmesi için mutlaka “İLK KABUL MERKEZİ” kurulmalıdır, bu kabul merkezi kurumların sağlıklı yol alması bakımından önemlidir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde  kurulacak olan İLK KABUL MERKEZİ için Reşadiye ilçemizde Yol Üstü köyünde çok kullanışlı bir hizmet binasının olduğunu biliyoruz, bu hizmet Reşadiye ilçemize yakışır ve devlet kurumları daha sağlıklı hale gelir.

Özel İlgim Rehabilatasyon Merkezi; Niksar GOP mahallesi Ayvaz Park  bölgesinde bulunmaktadır, 140 öğrenci 15 personel ile eğitim görmektedir, haftada 2 saat eğitim gören çocuk ve gençler Bedensel ve Zihinsel eğitim almaktadırlar.

Eğitim merkezinde güzel çalışmaların olduğunu görüyoruz. Rehabilatasyon merkezi yetklileri, eğitim merkezinden destek alan öğrencilerin daha sağlıklı hayata tutunmaları için özel fizik tedavileri uyguladıklarını, ilerleyen süreçte Bedensel ve Fiziksel engel olan insanlara daha güzel hizmet verebilmeleri için bölgemizdeki Sıcak Su kaplıcalarından faydalanacak çalışmalar yapacaklarını ifade ettiler.

Bedensel ve Zihinsel eğitim alan insanların daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için Rehabilatasyon merkezlerinin kendilerini sürekli yenileyerek eğitim vermeleri aileler için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Niksar’da 3 adet Rehabilatasyon merkezi yanında devletin kurumu olan Özel Eğitim Kurumunun bulunması Niksar’daki aileler için çok önemli kuruluşlardır.

Günün Sözü: HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR