Niksar’da eğitim hizmetleri yapan okullarımızı ziyaret etmeye başladık.

Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan okullarla ilgili Okul müdürleri, Okul Aile Birliği yöneticileri ile yaptığı toplantıda; “arkadaşlar Okullarımızın sağlıklı eğitim yapmaları benim için çok önemli, bu güzel toplantıda Okullarımızın Güvenliği ve sağlıklı bir eğitim yapılması konusunda destekleyici bir çalışma komitesinin kurulmasını istiyorum, bu konuda bir çalışma grubu kurulsun ve okullarımızı bizler dışında ziyaret yapsınlar, güzel bir çalışma olacağına inanıyorum” dedi.

Kaymakam beyin teklifi üzerine toplantıya iştirak eden STK ve Okul Müdürlerinin ortak kararı ile Şakir Bolat, Cemalettin Bilgin, Aydın Güney, Kenan Yeteroğlu, Ahmet Unat’tan oluşan bir komite kurulmuş oldu.

Bizler Okul Güvenliği Komitesi olarak ilk ziyaretlerimizi gerçekleştirdik, inşallah yapılan çalışmaların güzel sonuçlarını almış olacağız.

Bizler gazete olarak her yıl okullarımızı ziyaret ederek okul yönetimlerine ve eğitim camiasını ziyaret ederek yeni yılda başarılar diliyor idik, kurulan komiteye dahil olunca grup arkadaşlarımız ile okul ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladık.

Okul ziyaretlerimizi ilk olarak Niksar Şehit Bülent Ay (Niksar ortaokulu) Orta okulundan başladık.

Niksar Orta okulu bilindiği şehit Polis memurumuz Bülent Ay ismini aldı, okulun yeni yapılması her şeyin tertipli ve düzenliği olmasını sağlamış, gerçekten okula ne zaman gitmiş olsak tertemiz pırıl pırıl bir okul ile eğitim devam ediyor, yeni okulumuzda olmaması gereken bir hata yapım sonrasında ortaya çıkmış, okulda yapılan asansör alanında nereden geldiği bilinmeyen su birikintisi meydana geldiğini görmüş olduk, inşallah okulu yapan hangi firma ise yaşanan sıkıntıyı gidermesi gerekiyor, bizlerin ziyaretinde karşılaştığımız sıkıntı Asansör hattındaki sıkıntıdır, Asansöre ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaması yeni yapılan bir  kayıptır, Asansörün kullanılması halinde ise en alt kısımda meydana gelen Su birikintisi Elektrik kısmında sıkıntı yaratacağı için okul yönetimi tarafından kullanılması yasaklanmıştır.

Okulun Kantininde sağlıksız ürünlerin satılmadığı okul temiz ve düzenliği olduğu, ancak daha önce Okul bahçesinde yapılan bir şehidimizin ismini taşıyan çeşmenin mutlaka yenilenmesi gerekiyor.

Niksar Şehit Bülent Ay Orta okulundan sonra Danişment Gazi Lisesini ziyaret ettik ilk önce kantin bölümünü ziyaret ettik, kantin okulun yan ek binasında bulunuyor, temiz ve sıcak bir alan, ancak öğrenci sayısına göre dar bir alanda hizmet veriyor, bu düşüncemizi okul müdürümüz ile paylaştık, okulun fiziki yapısı gayet güzel ama, Yangın merdiveninin olmaması, dikkat çekti okulda eğitiminin güzel olduğunu gördük, inşallah 2. Yarı yeniden ziyaretimizde eğitim konusunda detaylı bilgi vermek mümkün olacaktır.

Niksar Danişment gazi Lisesi bahçesinde bahçenin alt kısmına bir Kapalı Spor Salonu yapılması bölgedeki okullar bakımından önemli, okulun etrafında güvenlik zafiyeti geçmiş yıllara göre gözükmüyor, Danişment Gazi Lisesinde Taşımalı sistem ile öğrencilerin geldiği ve öğrencilerin yemeklerinin Niksar öğretmen Evi tarafından yapılıp servis edildiği 347 öğrenci ile eğitimin devam ettiği, 110 öğrenci taşımalı sistem içinde eğitim desteği aldığını gördük.

Okul ziyaretlerini iki gün üst üste yaptık. Niksar Anadolu Lisesi eski özelliğini yeni sistemden dolayı kısmen kaybetmesine rağmen okulun eğitim kalitesi gayet güzel.

Niksar Anadolu Lisesi bütün okulların Anadolu Lisesi olması dolayısı ile hak ettiği yerde olmadığını söylemek zorundayım.

Niksar Anadolu Lisesi 284 öğrencinin eğitim yaptığı önemli bir eğitim kurumu, okulda okuyan öğrenciler adrese dayalı sistemden faydalanmış, okulda okuyan öğrencilerin çoğunluğu taşımalı sistemden faydalanıyor, okul yanında aynı zamanda Kız Öğrenci Yurdu bulunuyor, Yurtta halen 74 öğrenci yurt imkanlarından faydalanıyor, öğrenci kapasitesi 88 olarak tespit edilmiştir.

Niksar Anadolu Lisesine taşımalı sistem içinde taşıma yapan araçların okul çıkışında sıkıntı yaşadığı giriş çıkışların bulunduğu bölgede Trafik güvenliği zafiyetinin olması Allah korusun olası bir kazaya neden olacağı için bu bölgede bir düzenleme gerekiyor.

Niksar Anadolu Lisesinin Kantini temiz ve düzenli, sağlıksız ürünlerin satılmadığını gördük.

Niksar Anadolu Lisesinin Z Kütüphanesini ziyaretimiz bizleri mutlu etti gerçekten Devletimizin sunmuş olduğu imkanlar mükemmel, böyle özel bir okulda özel imkanlardan faydalanan öğrenciler çok şanslı olduğunu düşünüyoruz.

Daha sonra TOKİ Ulucan İlköğretim kurumunu ziyaret ettik, 645 öğrenci kapasitesi eğitim yapıyor, Ana sınıfı 1 tane Sabahçı ve öğlenci olmak üzere iki aşamalı eğitim veriliyor.

Toki Ulucan İlköğretim Okuluna taşımalı sistemle öğrenci sayısı çok fazla, fiziki alanı gayet güzel, okul bahçesinde Halı sahanın iki ayrı yerde olması okula zenginlik katmış, Z Kütüphanesi mükemmel, okulun içinde Santranç takımının olması okula bir başka zenginlik katmış, Okulun yan tarafında atıl kalan bina okula katılırsa okul bölgede bir bütünlük sağlayacaktır.

TOKİ  Ulucan Okulu bölgesinde bulunan TOKİ  Melik Gazi Ana Okulunu ziyaret ettik. 120 öğrenci kapasiteli okulda öğrenci kapasitesi tam dolu, okulun fiziki alanı küçük ama okul binası olarak mükemmel, öğrencilerin yemek yediği salon tertipli ve düzenli okula girdiğinizde temizlik tertip dikkat çekiyor, öğrencilere sabah Kahvaltısı, öğlen yemeği öncesinde ara öğün verildiğini gördük, okulda Güvenlik zafiyeti bulunuyor, okulun çevre düzenlemesi mutlaka çözüme kavuşmalı, 3. TOKİ bölgesinde bulunan okulun hemen önünden araç yolunun geçmesi öğrencilerin güvenliğini tehlikeye sokuyor, her gün konutlara servis hizmeti yapan halk Minibüsleri okulun önündeki tek yolu kullandıkları için her an Trafik kazasının olma ihtimali dikkat çekti, okula ait olan bahçe kullanılır hale gelmeli, okulun önünden geçen yolun belli kısmı mutlaka genişletilmelidir, her an kaza olması kaçınılmazdır.

TOKİ Melik Gazi Anaokulu bölgesel olarak doğru bir bölgede hizmet veriyor, 2 ve 3 TOKİ bölgesinde yaşayan aileler için mükemmel bir eğitim yuvası.

Okul ziyaretlerini yazmaya deva edeceğiz.

Günün Sözü: ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİSLERİN ESERİ OLACAKTIR.