Okul Güvenliği Komitesi olarak Okul ziyaretlerimizi tamamladık.

Ziyaretimize  Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesinden başladık, okulun fiziki yapısı çok güzel, okulun girişinden okul içindeki tertip ve düzel dikkat çekiyor, okulun güvenlik elemanı var, Güvenlikçinin kalacağı özel bir kulübe yok, Okullarda  görev yapan pek çok Güvenlikçinin kalacağı kulübenin olmaması dikkatimizi çekti.

Niksar Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesinde öğrenci sayısı 170 olup Sağlık Hizmetleri bölümü olarak eğitim yapılıyor, Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyeni olarak eğitim devam etmektedir.

Okul ziyaretinde dikkatimizi şu husus çekti, eskiden Sağlı Memuru olarak isimlendirilen insanlar artık; bayanlara Hemşir, erkeklere Hemşin ismi ile hitap ediliyor, bu isim nerden geldi bilmiyoruz ama, şık olan ve halkımızın eskiden beri bildiği, bayanlara Hemşire ve Ebe, erkeklere Sağlık memuru olarak hitap edilmesi doğru olan isim olacaktır.

Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesi yanında bulunan Kireç Köprü ile çevre yolu bölgesinde bulunan Çanakçı deresinin ıslahını DSİ Müdürlüğü yapmıştı, bu alanın yürüyüş alanı ve aynı alanda çocuk parkı düzenlemesi yapılırsa insanlarımız için güzel bir alan olacaktır.

Özel Umut Işığı Rehabilatasyon Merkezini ziyaret ettik, 80 öğrenci ile eğitim yapılıyor, Bedensel ve Zihinsel eğitim verildiği ifade edildi, kurum sorulusu sayın Sedat Canik ile sohbet ederken ileriye yönelik önemli projeleri olduğunu, Niksar’da Sarıyazı bölgesinde çıkan sıcak Sudan faydalanarak eğitim vermek istiyorlar.

Özel Umut Işığı yetkilisi Sedat beyle sohbet ederken şu düşüncesini paylaştı; “eğitim merkezimiz GOP mahallesi mahalle içerisinde bulunuyor bahçemiz çocuk oyun alanı için çok müsayit buraya belediyemiz tarafından çocuk oyun alanı yapılırsa memnun oluruz” dendi, belediyemizin bu alanı değerlendirmesi uygun olacağı anaatindeyiz.

Ziyaretlerimiz Niksar Ahmet Altıkulaç Anadolu Lisesinde devam etti. Öğrenci sayısı 296, Kız pansiyonunda 155 öğrenci eğitim görmektedir, yurdun öğrenci kapasitesi 200 öğrenci.

Devlet yurdunda kalan öğrencilere 24 saat sıcak Su, 4 öğün yemek olmasına rağmen Yurtta 50 öğrencilik boşluk bulunmaktadır, okulda açılan Kurslara ise ilginin az olduğu kursa katılan öğrencilerin azlığı dikkat çekiyor, okul kantini tertipli ve düzenli, ancak okulun çevresinde alkol satılan yerlerin olduğu dikkat çekerken, Yurt ve okul güvenliği için özellikle Yurt Güvenliği  için, Güvenlik personelinin gece nöbet tutması daha uygun, öğrenci yurdunun ve okulun etrafında alkol satış yerlerinin olması umuma açık park bölgesi olması bakından Kız öğrencilerin güvenliği bakından Güvenlik personelinin gece nöbette kalması doğru karar olacaktır.

Ulvi Saime Kaya İlk Okulu; öğrenci sayısı 790 ilk okul 1-4 arası eğitim görüyor, Ana sınıfında 143 öğrenci ile dikkat çeken bir okulumuz, kalabalık okul olmasına rağmen okul bahçesinin en kısıtlı olan bir okulumuz.

Ulvi Saime Kaya İlk Okuluna öğrencilerin bir kısmı servislerle gelmektedir, okulun bulunduğu alanın dar olması öğrencilerin güvenli bir şekilde servis araçlarına binmelerini zorlaştırıyor, bu okulumuzun yan tarafında Belediyenin İmar yolu gözüküyor, belediye İmar yolunu açması halinde öğrenciler daha güvenli şekilde okula gelip gidecekler, araç tehlikesini yaşamayacaklardır. Öğrencilerin Güvenliği bakımından İmar yolunun bir an önce açılması gerekir.

Kaya İsmet Özden Orta Okulu ve Yurdu; ilk ziyaretimiz okulun Yurdu oldu, yurt 168 öğrenci kapasitesinde iken yeni düzenleme yapılarak ranza sisteminden  tek kişilik Karyola sistemine geçilmiş, yurt kapasitesi 105 öğrenciye düşmesine rağmen 25 öğrenci yurtta barınıyor, bu kapasitenin dolmaması üzücü, devlet öğrencinin Kitaplarını bedava veriyor, bedava Kurs açıyor, bedava sınav yapıyor ama öğrenci velileri bu kadar imkana rağmen öğrencilerinin sağlıklı bir eğitim yapması için biraz gayret göstermiyorlar, Yurt içinde yapılan düzenleme gayet güzel öğrencilerin her birisine özel çalışma alanları yapılmış ve hatta öğrencinin ayrıca dinlenme alanları bulunmaktadır!. 24 saat sıcak su imkanı varken öğrenci sayısının az oluşu düşündürücüdür.

Kaya ismet Özden Orta Okulunda 625 öğrenci okumaktadır, Taşımalı sistem yok, 7-8 sınıflara Kurs açılmış kurslara 470 öğrenci katılıyor. Kantin ziyareti yapıldı, herhangi bir sıkıntıya rastlanmadı.

  1. Yıl Cumhuriyet İlk Okulu; Niksar’ın en kalabalık okulları arasında olan bu okulumuzda 65 öğrenci eğitim yapmaktadır, 35 Anasınıfı bulunuyor, okulda 65 öğrencinin eğitim gördüğünü öğrenince şaşırdım, en kalabalık mahalle olduğunu bildiğimiz okulda 65 öğrencinin bulunması düşündürücü, okulun Güvenlik personeli bulunuyor.

Şehit Halis Demir, RAM; Rehberlik Araştırma Merkezi önemli bir kurum, Niksar’da bulunan bütün bedensel ve zihinsel öğrencilerin incelendiği bir kurum 60. Yıl Cumhuriyet İlk Okulunun yan tarafına taşınması uygun olmamış, bu kurum engelli çocukların eğitim görmelerine uygun değil, bu kurum için şu anda en uygun bina Danişment Gazi Lisesi yanında bulunan ek binadır, ailelerin bu bölgeye engelli çocuklarını taşıması biraz zordur gerekli tedbirler alınmalıdır.

Niksar İhsan Karaya Orta Okulu; “eski Albayrak” İlk Okulunun bulunduğu alana yapılan Orta Okul bir Kolej gibi. 171 öğrenci eğitim yapmaktadır, başarılı öğretmenlerin görev yaptığı okulumuzda mahalledeki velilerin okula ilgisinin azlığı okulun öğrenci sayısının azalmasına neden oluyor, okulun Güvenli elemanı bulunuyor ama Güvenlik personeline kalabileceği Kulübenin olması gerekiyor.

Özel Eğitim Uygulama Okulu;  Eğitim Merkezinde  58 öğrenci eğitim görmektedir, Eğitim Kurumunun kurulması çok doğru ve anlamlı ancak bu bina Kuru için uygun değildir, Kurumun Güvenlik görevlisi bulunmaktadır, bu kurum ile İhsan Karatay Orta Okulu aynı bölgede hizmet vermektedir, her iki kurum ortasında bulunan alana mutlaka bir Güvenlik Kulübesi yapılmalı, her iki kuruma 1 Güvenlik görevlisi hizmet yapabilir, Güvenlik personeli olmayan kurumlara mutlaka Güvenlik personeli verilmelidir.

Niksar Yavuz Selim İlk Okulu; öğrenci sayısı 119, Ana sınıfı 24 öğrenci ile eğitim yapılıyor,özel eğitim sınıfında 10 öğrenci bunmaktadır, Güvenlik ihtiyacının olmadığı ifade edildi, gayet temiz ve düzenli bir okul olarak dikkat çekti.

Büyük Ata İlk Okulu; Niksar’ın en eski İlk Okulları arasında, çocukluğumuz bu okulda geçmişti, geçen zaman içinde okulun sağlıksız bir yapı içinde eğitim yapması dikkat çekiyor, bu okulumuz mutla yeniden yapılmalı, Okulun bulunduğu mahalle büyük bir alana hitap etmektedir. 187 öğrencisi ve 33 Ana sınıfı öğrencisine hizmet verdiğini gördük bu okul mutlaka yeniden yapılmalıdır.

Okul ziyaretlerimiz son bulmuştur ilerleyen günlerde, imkanlar ölçüsünde ziyaretler devam edebilecektir.

Günün Sözü: ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZLERİN ESERİ OLACAKTIR.