Okul ziyaretlerimize devam ediyoruz.

Bir önceki yazımızda genel bir değerlendirme yapma ihtiyacı duyduk ve kaldığımız okul ziyaretlerine devam ediyoruz.

Niksar Gazi Osman paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi, yani Ticaret Meslek Lisesi, bu okulumuzda 324 öğrenci eğitim görmektedir, 78 taşımalı sistemle eğitim görüyor.

Niksar Gazi Osman paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesinde 3 bölüm bulunmaktadır. Büro Yönetim alanı- Muhasebe Finansman alanı- Pazarlama ve Perakende alanında eğitim devam ediyor, öğrencilerin son sınıfta çeşitli kurum ve kuruluşlara kurs için gitmeleri öğrencilerin hayata başlarken önemli katkılar sağlamaktadır.

Niksar Gazi Osman paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Lisesi) uzun yıllar çeşitli binalarda eğitim görmüş sığıntı bir okul konumunda iken 4 yıldır okula tahsis edilen eski Ulucan İlk Okulunda eğitim görmektedir.

Yeri ve zamanı gelmişken bir önemli hususu ifade etmek gerekiyor, okulların isim değişimini bugüne kadar bizler anlamadık!, kim neden ve niçin ismi oturmuş oklarlın ismini değiştiriyor?. Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi” dendiğinde bu okulun “Ticaret Meslek Lisesi “olduğunu bilen var mı?, burada farklı şeyler yazmak gerekirdi ama işi fazla derinlere götürmeden yapılan hatayı yazmak gerekiyor.

Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi Ulu Cami’nin yanında bulunan eski Ulucan İlk Okulu binasında eğitim görmektedir, okulun ismi yine eskiden olduğu gibi Ulucan ismi verilmelidir, Ulucan ismi 2-3 TOKİ bölgesinde bulunan İlköğretim okuluna verilmiş, kurum ve mahalle isimleri ile oynanan Niksar’dan  başka bir şehir varmıdır?. Niksar’da mahalle ismi değiştirmek adeta moda haline gelmiş, mahalle halkının bildiği eski isim varken, yeni bir isim konuyor, öğrenene kadar Zaman geçiyor, halkın bildiği mahalle ismi ile, resmi kayıtlardaki isimler farklı aynı zamanda bazı kurumlardaki isimlerde farklı olan mahalleler var, bu isim değişiklikleri hatalı olduğunu düşünüyoruz.

Tarihi Ulu Caminin yanındaki okulun yeniden “Ulucan” ismi ile devam etmesi mahalle halkının en büyük arzusudur, bir insanın ismi mutlaka bir yere verilecek ise, yeni yapılan binalara, yeni caddelere veya sokaklara verilmelidir.

Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi çevre duvarında tehlike olduğu dış duvarın sallandığı mutlaka kısa zamanda çözüm bulunması gerektiğini gördük, okulun Güvenli elemanı bulunuyor, eskiden bu bölgeye öğrencileri rahatsız eden kişilerin olduğu biliniyordu son zamanlarda Emniyet Müdürlüğünün almış olduğu tedbirler sonucunda dış etkenlerin azaldığını görüyoruz, Güvenlik kuvvetlerimize teşekkür ediyoruz.

Dr. İsmet Sakarya İlk Okulu, eskinin en gözde okulları arasında idi, 8 yıllık kesintisiz eğitim darbe yiyen ilk okullar arasındadır, geçtiğimiz yıllarda okulların 4+4+4  sitemine geçmesi dolayısı ile bu okulumuz İlk Okul olarak hayatına devam ediyor, okul yeni yeni ilk Okul olarak ilgi çeken konuma gelmeye gayret ediyor.

Dr. İsmet Sakarya İlk Okulu 203 öğrenci ile eğitimine devam ediyor, şehrin merkezi yerlerinden bir bölgede Ulu Cami yan tarafında bulunuyor, bu bölgede asayiş biraz sıkıntılı gözüküyor, çevrede bulunan bazı olumsuzluklar velileri sürekli tedirgin ediyor, okulun her iki tarafında yol bulunuyor burada yeni bir küçük düzenleme ile öğrencilerin okula giriş çıkışları daha sağlıklı hale getirilebilinir.

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu, Aydınlık Evler mahallesi bölgesinde. Okul ilk önce İlk Okul olarak yapılıyor zaman içinde okul Ana Okulu olarak eğitime katkı sağlıyor.

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu 3-6 yaş grubu  80 ana sınıfı öğrencisi eğitim yapıyor, okulun konumu çok güzel bir alanda ancak Güvenlik personeli yok, mutlaka Güvenlik Personeli olmalı, Güvenlik personeli ile birlikte mutlaka personelin kalacağı küçük bir kulübe bahçeye konmalıdır, yapılması gereken sıkıntıları görünce ilgili bir arkadaşa; “okulda Güvenlik kulübesi yok bu konuda yardımcı olurmusunuz” demiştim, sonra bir veli geldiğinde; “Rıza beye bu işin yapılması yakışır” dedim, taktir velimizin artık.

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulunda personel açığının da olduğunu gördük, Kız Meslek Lisesi özellikle iki ana okula staj öğrenci desteği vermelidir, 10-20 öğrencisi olan okula da 1 stajyer öğrenci, 80 öğrencinin okuduğu Ana Okullarına da 1 öğrenci verilmesi adil değil, bu okulun güvenliği diğer okullardan önemli olduğunu ifade etmek isterim.

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu bölgesinde yani Aydınlık Evler mahallesinde Doğal Gaz olmasına rağmen neden okula Doğal Gaz verilmiyor?, bu sıkıntı mutlak giderilmelidir, personel açığı İş-Kur vasıtası ile çözülmelidir, bazı okullara fazla personel verildiği, elleri ceplerinde insanlar okul bahçesinde beklerken 80 minik çocuğun bulunduğu okul ihmal edilmemelidir.

Aysel Nadide Başar YİBO; 227 öğrenci ile eğitime devam ediyor,O; 227 öğrenci ile eğitime devam ediyor, YİBO nun yurdunda 192 öğrenci barınıyor 1 ve 8 sınıf öğrencileri eğitim yapıyor. Okulda Güvenlik yok, Güvenliğin olması gereken önemli okullardan bir tanesi, Kantinde pek fazla gıda çeşidi yok ama, özel bir malzeme ile para yükleme şeklinde öğrenciler ödeme yapıyor, Kantin yeniden düzenlenmelidir.

Aysel Nadide Başar YİBO da güzel çalışmalar gördük, okulun salon kısmında 1 den fazla Masa Tenisi konmuş çocuklar boş zamanlarında Masa tenisi oynuyor, bir başka güzellik ise okulun kapalı bir salonunda Voleybol sahası düzenleniş çocuklar Kış aylarında kapalı alanda Voleybol oynuyor, güzel bir uygulama, okulun ve Yurdun bahçesindeki Beton mutlaka yeniden yapılmalı berbat bir  saha görünümünden kurtulmalıdır.

Aysel Nadide Başar YİBO da Yurt kısmında mutlaka BAKICI Anne özelliği taşıyacak personele ihtiyaç var, küçük yaştaki öğrencilere ve özellikle Kız Çocuklarının sıkıntısı olduğunda bunlara Anne şefkatinde bakacak Bayan personelin olması şart, bugün bu sıkıntılar giderilmediğinde ileride doğacak sıkıntılardan kimler sorulu olacak?

Aysel Nadide Başar YİBO okulun şehirden uzak oluşu çocukların sık sık rahatsız olduklarında Ambulans hizmeti yapan personel biraz daha fedakar olmalı, birden fazla öğrenci rahatsızlandığında çözümsüzlük yaşanmamalıdır. Okulun Yangın merdiveni sıkıntısı deva ediyor, çok sayıda öğrenci gece Yurtta barınıyor olası bir Yangında  felaket yaşanmamalıdır.

Aysel Nadide Başar YİBO pansiyonunun etrafında göçükler bulunuyor bunun nedeni araştırılmalıdır, Niksar’ın 1. derece Deprem bölgesi olduğu unutulmamalıdır. 27 öğretmenler eğitim gören okulun Yurdunda başka okullardan nöbet tutmak için gelen öğretmenlerin olduğunu gördük, bu fedakarlığı yapan öğretmenlerimizi kutluyoruz.

Niksar İmam Hatip Orta Okulu; 153 öğrenci ile eğitimine devam ediyor, aynı binada Şehit Ferhat Kaya İlk Okulu da 150  öğrenci eğitim görüyor.

Niksar İmam Hatip Orta Okulu 24 derslik yeni bir okul, şehrin dışına yapılması dolayısı ile İmam Hatip Orta Okulunda öğrenci sayısının az olduğu ifade ediliyor, 90 tane öğrenci taşımalı sistemle eğitim görüyor, yeni pırıl pırıl bir okulda Asansörler çalışmıyor, Asansörlerin çalışmamasının nedeni, binayı yapan firmanın teslim de sıkıntı yaratması olarak dikkat çekiyor.

 

Kırkkızlar Mesleki Anadolu Lisesi, Makbule Ölçen Rehabilatasyon Merkezi, Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi ve aynı binada ikinci bir İmam Hatip Orta Okulu ve öğrenci yurdu.

Okullarımız ile ilgili notlarımızı yazmaya devam edeceğiz.

Günün Sözü: ÖĞRETMENLER YENİ NESİLLER SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR.