NİKSAR’DA ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

Niksar’da 30 Ağustos Zafer

Niksar’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yıl dönemi düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet konağı önünde  Tokat Vali Yardımcısı Niksar Kaymakam V. Dr. Mehmet Gödekmerdan  ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ahmet Altıkulaç Lisesi Öğrencilerinden şiirlerin okunmasından sonra Jandarma Ast Sb. Çvş. Müslüm Emrullah ŞAŞOĞLU tarafından  günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Şaşoğlu konuşmasında’’               Bugün; Asil Türk Milleti ve onun Bağrından Çıkan Kahraman Türk Ordusunun En Şanlı Zaferlerinden Biri Olan 30 Ağustos Zaferinin 97’inci Yıldönümünü Kutluyoruz.

Bu Büyük Zafer; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Önderliğinde, Hürriyet Ve Bağımsızlık Aşkı İle Yanan Bir Milletin Bağrından Çıkan Kahraman Türk Ordusunun Sarsılmaz Azim Ve  İnancının Zaferidir.

Bu Büyük Zafer; Güzel Yurdumuzu Parçalamak, Hatta Yok Etmek İsteyen Dahili Ve Harici Düşmanlar Tarafından Sinsice Hazırlanan Planların Bozguna Uğratıldığı,

Yüce Türk Milletinin Ve Kahraman Türk Ordusunun Hürriyeti Ve Bağımsızlığı Söz Konusu Olduğunda Nasıl Şahlandığının Tüm Dünyaya Gösterildiği,

Türk Birlik Ve Beraberliğinin, Kudret Ve Kabiliyetinin Nelere Nüktedir Olduğunun Tüm İnsanlığa Öğretildiği Tarihte Benzeri Olmayan Eşsiz Bir           Destandır.

Türk Milletinin Mukadderatını  Belirleyen 30 Ağustos Zaferi Türk           Ulusu İçin Tarihte Bir Dönüm  Noktasıdır.

Düşmanlar Ve Onların Ülke İçindeki İşbirlikçileri Tarafından Yok Edilmeye Ve Paylaşılmaya Karar Verilerek Toprakları İşgal Edilmiş, Ordularının Elinden Silahları Alınıp Askerleri Terhis Edilmiş, Yıllardır Devam Eden Savaşlarda Bütün Kaynakları Harcanmış Ve Yetişmiş İnsan Gücünü Kaybetmiş Bir İmparatorluğun Yıkıntılarından, Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, Milli Bir Devlet, Kahraman Bir Ordu Çıkarmayı Başararak 30 Ağustos 1922’de Anadolu’daki Yüzlerce Yıllık Türk Varlığına Kastedenleri Tarihe Gömmüştür.

Bu Muharebede Türk Ordusu “Dört-Beş Ayda Düşürülemez” Denilen Düşman Mevzilerini Altı Günde Çökertmiş Afyon-İzmir Arası 400 Kilometrelik Takip Harekâtını Da On Günde Gerçekleştirmiştir.

Bu Yıldırım Harbi İle Zalim Ve Mağrur Düşman Ordusu Ağır Bir Yenilgiyle, Bir Daha Dönmemek Üzere Topraklarımızdan Def edilmişlerdir.

Bu Müthiş Zafere Ulaşmak İçin Türk Milleti Katlanılmaz Olana Katlanmış,  Dayanılmaz Acılara Dayanmıştır.

Mazisi Şan Ve Şerefle Dolu Aziz Türk Milletinin Çocukları Olarak Bu Zaferle Ne Kadar Öğünsek azdır.

Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk    Büyük    Taarruz    İçin;       “Her   Evresi Düşünülmüş Hazırlanmış, Yönetilmiş Ve Zaferle Sonuçlan dirilmiş      Olan     Bu     Savaş,               Türk Ordusunun,            Türk        Subaylarının         Ve Komutanlarının Yüksek Güçleri ve Yiğitliklerini Tarihte Bir Defa daha ortaya Koyan yüce bir eserdir. bu eser, Türk Ulusunun Özgürlük Ve Bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır. Bu eseri yaratan bir Ulusun çocuğu, Bir Ordunun Başkomutanı olduğum için Sevincim Ve Mutluluğum Sonsuzdur” diyordu.

Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyetini korumak için gerektiğinde Nice 30 Ağustos’lar Yaratacak Güçte Ve Kabiliyettedir. Bugün de Ülkemizin bütünlüğüne El uzatmaya Kalkan Hainlere Gereken dersi vermekte, Cumhuriyetimizi yıkmak isteyen Dahili Ve Harici Düşmanların karşısında olmaya devam etmektedir . Atatürk’ün Ordusu, Türk Vatanının Bölünmez bütünlüğüne Kastedecek, Milletinin Huzur ve Refahının Sağlanmasının Önüne Çıkabilecek Tehditlere Karşı, Sarsılmaz Bir Kale Olarak Sonsuza  Dek  Dim Dik Ayakta Durmaya  Devam Edecektir.

Bu Duygu Ve Düşüncelerle, Güzel İlçemiz Niksar’ın Yiğit İnsanlarını Selamlıyor, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ve Silah Arkadaşları İle Türk Vatanı Uğruna Canlarını Feda Eden Aziz Şehitlerimizi Rahmet Ve Saygı İle Anıyor, Kahraman Gazilerimize Şükranlarımızı Sunuyorum.Ne Mutlu, Bu Denli Hatırlanmaya Layık Zaferleri Yaratan  Türk Ulusuna Ne Mutlu,  O Ulusun Silahlı Kuvvetlerine ,  Ne Mutlu Sizlerin Bağrından çıkan Bizlere!  Ne Mutlu Türküm Diyene!’’dedi

Jandarma Ast Sb. Çvş. Müslüm Emrullah ŞAŞOĞLU tarafından yapılan konuşmanın ardından Tokat Vali Yardımcısı Niksar Kaymakam Vekili  Dr. Mehmet Gödekmerdan’ın kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle tören sona erdi.