Niksar’da Tarım Kredi Kooperatifi ülke genelinde olduğu gibi Niksar’da TARIM MARKET açarak halkın kaliteli ve daha ucuz ürün almaları sağlanacağı ifade edildi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Niksar Tarım Kredi Kooperatifini ziyaret ederek Kooperatif Müdürü Tayfun Yılmaz  ile bir süre sohbet etti.

Bilgin; “müdür bey ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı Gıda ürünlerinde ciddi bir yükselme görülüyor, özellikle ekonomik sıkıntılar olduğunda dikkatler Tarım Kredi Kooperatiflerine çevriliyor, satış yaptığınız ürünlerde fiyatlar ne durumda?” diye sorduğunda, Yılmaz; “ şu an satışlarımızda bir sıkıntı yok, bizler devlet kuruluşu olduğumuz için kaliteden asla taviz verilmiyor, şu an satış ürünlerimizde görüldüğü üzere ürünlerimiz kaliteli ve aynı zamanda piyaseyi  dengeleyecek durumdadır, bizler Kooperatif olarak satış fiyatlarımızı Bölge müdürlüğü belirlemekte satışlarda asla halkın aleyhine bir fiyat uygulaması söz konusu değildir” dedi.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifinde, halen kendi ürettikleri ürünlerin satışları devam ettiği, fiyat kıyaslaması için satış fiyatlarının resimleri çekilerek halkın bilgisine sunulmaktadır.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifinde Çiftçilere yönelik her ürünün satışının yapıldığı, Tohum, Gübre çeşitli iş makinaları malzemeleri ile birlikte  Gıda ve Temizlik ürünlerinde satışları devam etmektedir.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifinde satışı devam eden Ayçiçeği yağı konusunda Kooperatif müdürü Tayfun yılmaz şu önemli bilgiyi verdi; “bizim Ayçiçeği yağımızda koku yoktur, aynı zamanda kullanılan yağımızda tavada sıçrama yapmaz insanlarımıza zarar verecek bir sıkıntı söz konusu değildir, ürünleriz devlet garantilidir, kalitesiz ürün satışı yapmayız” diyerek piyasalarda satışı yapılan Ayçiçeği yağı konusunda halkın bilgi sahibi olmasına dikkat çekilmiştir.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifi geçen yıl Niksar’da üretimi yapılan Papates alımı yaparak piyaselerin dengeli olmasının sağlandığı , 2021 yılı dane Mısır alımı yaparak yine piyaselerdeki fiyat dengelerinin kurulduğu dikkat çekiyor.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifi 2022 yıl içinde Niksar’da “TARIM MARKETİ açarak  gıda konusunda halka daha fazla hizmet yapma çalışmalarının devam ettiği yakın zamanda TARIM MARKET’in Niksar’da faaliyete geçecek oluşu yüksek fiyatlarla halkı sömüren pek çok ulusal marketlerin önünü kesmesi bekleniyor.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçilerle iş birliği yaparak ürettiği ürünleri alarak borçlarının tahsil edilmesinde önemli bir işlem yapması, üreticiyi memnun etmektedir.

2021 yılında Mısır alımları yapan Kooperatif 2022 yılında da alımlarına devam edeceği, hatta Niksar’da Domates ekimi yapan çiftçilerle görüşerek mal alı garantisi vereceği, alı alım garantisi kapsamında çeşitli ürünler için çalışmaların devam ettiği dile getirildi.

Niksar’da Toprak veriminin her geçen gün düşmeye devam etmesi ürün alımı yapan Kooperatifi ve işletmeleri endişelendirirken, Niksar’da mutlaka Toprak Analizinin yapılması gerekli olduğu ifade ediliyor.

Çiftçilerin en büyük zafiyeti halen Niksar’daki arazilerin TOPRAK ANALİZLERİNİN yapılmayışıdır.

Çiftçiler “GÜBRE PAHALI” derken aslında kendi topraklarındaki fazla olan Gübrenin hem kendilerinin ekonomik olarak sıkıntıya soktuğu aynı zamanda fazla gübreden dolayı Toprağın verimin düştüğü mutlaka Toprağın daha çok verim vermesi için mutlaka TOPRAK TAHLİLLERİNİN yapılması gerekliliği ifade ediliyor.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifi çiftçiler için önemli bir kuruluş olmasına rağmen halen Çiftçilerin Kooperatif ile yakın çalışmalara yeterince girmemeleri hem tohum alımlarında, hem zararlı canlılarla mücadelede önemli bir kurum olarak dikkat çekiyor.

Niksar Tarım Kredi Kooperatifi, halen çiftçilerin kullandığı her türlü Tohum, İlaç, Gıda ve Tarım aletlerinin satışının yapıldığı ve ayrıca 2022 yılında bölgedeki Mısır alımlarında nemli Mısırların kurutulması için önemli bir tesisin hizmete gireceği dile getirildi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Niksar Tarım Kredi Kooperatifini ziyaretinde Kooperatif Müdürü Tayfun Yılmaz’a; “Niksar’da yapılmasını arzu ettiğimiz TARIM ÇALIŞTAYI konusunda destekleriniz olurmu?, nasıl bir destek verebilirsiniz?, Çiftçilerimizin gelecek yılda ekiminin yapılması düşünülen ürünler hakkında katkılarınız olur mu?” sorusu üzerine Yılmaz; “ tabiki olur bizler yapılacak olan Çalıştay hakkında bilgimiz olur ise konuyu Bölge Müdürlüğümüze iletiriz her desteğin verilmesine katkı sağlarız, her zaman bizler üreten Çiftçilerin yanın da ve destekçileriyiz” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Niksar Tarım Kredi Kooperatifini ziyaretinde satışı yapılan ürünlerden örnek resimler çekerek halkın bilgi sahibi olması ve halkın fiyat karşılaştırmalarını rahatlıkla yapması için ziyaretlere devam edeceği dile getirildi.

2022 yılında Niksar’da her bölgedeki Toprağın işlenmesi ve ülke geneline üretimim artması için NİKSAR’DA TARIM ÇALIŞTAYININ YAPILMASI İÇİN ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDUKLARINI DİLE GETİRDİ.

NİKSAR’DA YAPILACAK OLAN TARIM ÇALIŞTAYINDA ÇİFTÇİLERİN KISA VE ÖZ BİLGİLERLE ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELMESİ VE 2022 YILINDA ÜRETİCİLERİN KAR EDECK ÜRÜNLERİ EKEREK GIDA SIKINTISININ YAŞANMAMASI İÇİN KATKILARIN SAĞLANMASI AMAÇLANMALIDIR.

NİKSAR’DA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN TARIM ÇALIŞTAYINDA;

-ÇİFTÇİLERİN MUTLAKA TOPLANTIYA KATILMALARI SAĞLANMALI

-ÇALIŞTAYDA ÜRETİCİLERİ YORMADAN KISA VE ÖZ DÜŞÜNCELER PAYLAŞILMALI

-2022 YILINDA HANGİ ÜRÜNLERİN EKİLMESİ GEREKTİĞİ KISA VE ÖZ DİLE GETİRİLMELİ.

-NİKSAR BÖLGESİNDEKİ TOPRAKLARIN MUTLAKA ANALİZ YAPILMASI SAĞLANMASI İÇİN GEREKLİ DESTEKLERİN VERİLMESİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ.

-YAPILAN ÇALIŞMALAR İÇİNDE NİKSAR TOPRAK HARİTASININ ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI

YORGUN TOPRAĞIN KISA SÜRDE KENDİSİNİ TOPARLAMASI İÇİN ACİLEN NASIL BİR UYGULAMA YAPILMASI GEREKTİĞİ YAPILACAK ÇALIŞTAYDA DİLE GETİRİLMESİ GEREKEN KONULAR OLARAK DİKKAT ÇEKMEKTEDİR