Kovid19 hastalığı bütün hızı ile can almaya devam ediyor.

AK Parti iktidarının Covid19 hastalığı mücadelesi devam ederken, ülke genelinde Okulların ne zaman açılacağı?, henüz tam olarak netleşmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı öncelikle Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile sürekli istişarede bulunarak Eğitimin aksaması için yoğun bir çalışmaya girmesi, okulların açılması ile birlikte İlk Okul, Orta Okul ve Lise dengi okullarından kaynaklanacak sıkıntıların ortaya çıkmaması için yoğun mesai harcadığı görülüyor.

Okulların açılması için yoğun çalışma içinde olan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin özellikle sınıf içinde  MESAFE konusunda sıkıntıya düşmemesi için okul binaları haricinde devletin uygun olan binalarını okula dönüştürerek, okullardaki öğrenci sayısının azaltma çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ülke genelinde okullardaki öğrencilerin sayısının düşmesi için yeni hizmet binası arama çalışması yaparken, Niksar’da  Büyük Ata İlk Okulu, Yavuz Selim Okulu ve son günlerde Ulvi Saime Kaya ilk okulunun kapatılma isteği, Covid19 mücadelesi çalışmalarına sıkıntı yaratacaktır.

Büyük Ata İlk Okulunun Covit 19 hastalığı öncesinde yıkılıp yeniden yapılacağı, Yavuz Selim Okulunun ise yıkıldıktan sonra yerine okulun yapılmayacağı yetkiler tarafından dile getirilmişti, bu iki okula Hastalığın yoğunlaştığı dönemde Ulvi Saime Kaya Okulunun da kapatıldıktan, sonra ya yıkılıp yapılmasına veya güçlendirme çalışması yapılacağı ifade edilmektedir.

Niksar’ın 1. Derece Kuzey Anadolu Fay hattında olduğu bilinmektedir, Niksar’daki bütün okullar, Niksar Orta Okulu, İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Orta okulu, TOKİ Ulucan İlköğretim okulu dışında her okulun yapım konusunda sıkıntı olması mümkündür. Niksar’da Deprem olması halinde zaten şehir merkezinde büyük hasar olacaktır, Niksar mutlaka KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışmasına acilen girmesi gerekir, Niksar Kentsel Dönüşüme girdiğinde mahallelerde bulunan Okullarda kendiliğinden yenilenmiş olacaktır, bugünlerde Covid19 mücadelesi yapılırken 3 Okulun kapanması ve öğrencilerin Sabahçı, Öğlenci olarak aynı okulda sıkışık şekilde eğitim yapması sıkıntı yaratacaktır.

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan’ın Covid 19 mücadelesindeki başarısı yapılacak gereksiz çalışmadan dolayı sıkıntıya düşecektir.

Niksar 1. Derece Deprem bölgesindedir, Deprem gerçeğini ortaya koyarken, halen yaşanan Covid19 hastalığını asla göz ardı etmemek gerekir