Niksar Belediyesi tarafından Niksar şehir merkezinin %80 inin Su ve Kanalizasyon hizmeti çözülüyor.

Niksar Belediyesi, İller Bankası ve AB destekli proje ile Su ve kanalizasyon meselesi çözülme çalışmaları yapılırken, alt yapı çalışmalarını yapan firma, düzensiz çalışma yapmaları vatandaşları canlarından bezdirdikleri görülüyor.

Yapılan hizmet Niksar için hayati önem taşırken, alt yapı çalışmalarını çok noktada yapmaya devam eden firmanın bir bölgede 3-5 değişik alanda çalışma yapması bölge halkını bezdirmeye yetmektedir.

Cadde ve sokaklara girişte 3-4 değişik yerden girilecek alan varken, alt yapı çalışması yapan firmanın her giriş alanını kazarak yolların tıkanmasına ve yapılan alanların kısa zamanda düzeltmesi yapılmadığı içinde yolun günlerce ve aylarca kapalı kalmasına neden olduğu görülüyor, Niksar haklı yapılan çalışma için teşekkür ederken, alt yapı çalışmasını düzensiz ve kontrolsüz yapılmasından dolayıda adeta isyan ediyor.

Niksar Belediyesinin prestij projesi olan Su ve Kanalizasyon çalışması düzenli, planlı, sağlıklı organizeli yapılmış olsa vatandaşların mağduriyeti en az seviyeye düşecektir.

Alt yapı çalışmasını yapan firmanın yolun altındaki Elektrik, Telefon şebekelerine de dikkat etmediği, kullanılan iş makinalarının yer altında var olan Elektrik, Telefon şebekelerine ciddi zararlar verdiği, Niksar’da son zamanlarda sık sık Elektriklerin kesilme nedeninin alt yapıyı yapan firmanın düzensiz ve programsız çalışmasından kaynaklı, yer altındaki kabloların zarar görmesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

Niksar Belediyesinin prestij projesi yapılırken, alt yapının yapılmasını üstlenen firmanın daha dikkatli ve düzenli çalışması bekleniyor.

Niksar halkı şunu ifade ediyor; “çok bölgede çok sayıda iş makinasının çalışması neyin göstergesidir?, bir bölgede çalışma yapılırken, çalışma tamamlanmadan bir başka alanın kazılması ve ilk kazılan bölgenin günlerce kazılmış şekilde bekletilmesi ne anlam ifade ediyor, iş makinasının çokluğu bizim mağdur olmamıza neden oluyor, artık bu şehirde yaşamaktan yorulduk, belediyenin prestij  hizmeti artık çileye dönüştü, yetkililerin yapılan çalışmaları kontrol ederek halkın daha fazla mağdur olmaması sağlanmalıdır” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Niksar Belediyesinin prestij projesinin en önemli özelliği 1986-87 yıllarında yapılan Su şebekesindeki Su borularının ASPES Boru yapılması, Aspes Su borularının kanser yapan özelliği taşıması yapılan çalışmayı daha da anlamlı hale getirmektedir.

Niksar Belediyesinin önemli çalışması yapılırken, halkın daha fazla canının yanmaması için Belediyenin yapımcı firmayı kontrol etmesi, kazılan bölgeler kazılmadan önce Elektrik ve Telekom yetkililerini bilgilendirmeleri ilerleyen zamanlarda doğacak sıkıntıların önüne geçecektir.

Şehirlerin alt yapısı yenilenirken, mutlaka sıkıntı yaşanası kaçınılmazdır, Niksar’a yapılan çalışma normal bir mağduriyet değil, işin sağlıklı yapılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.