Niksar Belediyesi  Su, Kanalizasyon ve atıkların kontrol altına alan alt yapı çalşmalarına devam ediyor.

Niksar Belediyesi ve AB fonlarının desteklediği alt yapı çalışmalarına devam ediyor.

32 milyon Evro luk alt yapı çalışmaları Sulugöl bölgesindeki Su havzası, Ağpınar bölgesindeki Su havzası ve Zera bölgesi kaynar Su bölgesindeki çalışmalar devam ediyor.

Yapımı devam eden alt yapı çalışmaları devam ederken şehir içi Trafiğinde zaman içinde aksamalar meydana gelmektedir, alt yapı çalışmaları devam ederken yapımı üstlenen yapımcı firmanın yaptığı çalışmada daha organize olması bekleniyor, çalışmalarda sağlıklı organize yapılmadığında şehir içinde ciddi sıkıntılar meydana geldiği dikkat çekiyor.

Alt yapı çalışmalarının sağlıklı olması ve yapılan çalışmanın en az 50 yıllık zamana hizmet etmesi için yapılan çalışmanın iyi yapılması ve kontrolünde doğru yapılması gerekiyor.

Alt yapı çalışmasını yapan firmanın iş makinaları bölgeyi kazıp sonra alt yapıdaki boruları döşedikten sonra iş makinalarının uzun zaman yapılan sanat yapının kapanmaması dikkat çekiyor, alt yapı kazma ve malzeme döşeme çalışması tamamlandıktan sonra bölgenin uzun zaman kapanmaması dikkat çekerken, akıllara şu geliyor; yapımı üstlenen firma ile, alt yapıyı kontrol eden firma yetkilileri arasında bir uyumsuzlukmu varda, hizmetin yapıldığı bölge uzun zaman açık kalıyor?” diye düşünceler ortaya atılıyor.

Şehirlerin alt yapı çalışmalarında mutlaka aksamalar ve Trafikte sıkıntıların yaşanması kaçınılmazdır, ancak her bölge için geçerli olmakla birlikte Hastane bölgesinde yapılan kazıdan sonra Hastane yolunun uzun zaman kapanmaması halkın tepkilerine neden olmuştur.

Niksar’ın alt yapısını yapan firma ile alt yapıyı kontrol eden firma arasında uyumsuzluğun olması dolayısı ile aksaklıkların yaşandığı tahmin ediliyor, bu aksaklıkların giderilmesi için Belediye yetkililerinin çalışmaları yakından takip etmesi bekleniyor.

Niksar’da 1986 yıllarında yapılan içme Suyu çalışması ile içme Suyu boruları AB ülkeleri ve ABD nin kullanmadığı, kullanması halinde kanser hastalığı riskinin ortaya çıkacağı düşüncesinden dolayı kullanmadıkları Aspes borular Niksar’a içme suyu borusu olarak kullanılmış 35 yıldır Niksar halkı Aspesli borulardan Su içmek mecburiyetinde bırakılmıştır.

Aspes borularının içme suyunda kullanımının yasaklandığını internet üzerinden araştırıldığı görülecektir.

Niksar’da içme suyu borularının yenilenmesi, kanser üreten borulardan içilen sudan kurtulması çok kıymetlidir.

Alt yapı çalışmaları yapılırken mutlaka trafikte aksamalar olacaktır, aksamaların en aza indirilmesi için, Niksar Belediyesi hizmeti devrelacak kurum olarak yapımı üstlenen ve kontrol hizmetini üstlenen firmalar arasında uyumlu çalışma yapması bekleniyor.

Alt yapı için Proje finansmanının yüzde 85’inin Avrupa Birliği, yüzde 6’sı bakanlık, yüzde 9’unun ise Niksar Belediyesi adına İlbank katkısıyla gerçekleşeceği belirtildi.

Proje ile Niksar’ın altyapı sıkıntıları tümden çözeceklerini belirten Başkan Özdilek Özcan  “en büyük bütçeli projesi olan ve içerisinde arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarını barındıran Entegre Su Projemizindir, Niksar’ın alt yapı problemini çözüyoruz” dedi.

Yapılan çalışma ile,  Keltepe (Seher) su kaynağının rehabilitasyonu ve iletim hattının yenilenmesi 21 km iletim hattı, Sulugöl toplama yapısının ve iletim hattının yenilenmesi 8 km iletim hattı, Yeni Ağpınar Pompa İstasyonu Yapımı, Mevcut Ayvaz Depo Pompa İstasyonu, Yeni pompa temin ve montajı, Ağpınar pompa istasyonundan iki ayrı depoya iletim hattı 6 km, Tüm kaynaklardan depolara tüm iletim hatlarının yenilenmesi 14.5 km, İçmesuyu depoları ve depolar arası isale hatlarının inşaatı 12 km iletim hattı, 8.000 m3 4 adet yeni depo yapımı ile mevcut 3 deponun rehabilitasyonu, depo çıkışlarına debimetre temini, SCADA Sisteminin Kurulumu, İLERİ Atıksu Arıtma tesisi yapımı, hedef yılı 2032, toplam 10 km atık su kollektör hattı ve ev bağlantıları ile beraber 76 km atık su şebeke hattının yenilenmesi, 2 adet terfi merkezi yapımı ile çalışmalar tamlanmış olacaktır.