Niksar’a şehir dışından gelen 490 insan 14 günlük izole kapsamında evlerinde takip ediliyor.

Niksar İlçe Sağlık müdürlüğünde oluşturulan Sağlık çalışma grubu 490 kişiyi sürekli telefonla aranarak günlük gelişmeler hakkında bilgiler alarak evlerinde karantinada olan kişileri asla ihmal etmeden sağlık hizmetleri devam ediyor.

Niksar Sağlık İlçe Müdürü Dr. Burak Öztuğrul yapılan çalışmalar hakkında şunları ifade etti; “Biz Niksar İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Türkiye’de ilk Vaka görüldüğü zaman filyasyon ekibimizi kurduk. İlçemiz Kaymakamı ile koordineli bir şekilde çalışarak İlçemiz için süreç hazırlığımızı tamamladık. Bu bağlamda Valilik, Kaymakamlık, Emniyet, Jandarma, Belediye Başkanları, Kamu Kurumları ve Muhtarlar ile koordineli olarak çalışmamızı yürütmekteyiz. Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı rehbere uygun hareket ederek pozitif vakanın çevresindeki bütün kişilere ulaşıp yakın temaslılarını tespit etmekteyiz. Yakın temaslı olarak belirlediğimiz kişileri gerek telefon gerekse ev ziyaretleri ile semptom ve karantina sürecini 14 gün boyunca yakından takip ediyoruz. Hâlihazırda 490 vatandaşımızı arayıp takiplerini sağlıyoruz.  Bu süreç içerisinde semptom gelişenlerin 112 aracılığı ile Hastaneye naklini gerçekleştiriyoruz. İlçemize İl dışından gelen kişilerin ilk geliş muayenesi Otogarda tarafımızca yapılıp evlerinde 14 gün boyunca semptom takibini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca şehir dışına çıkan vatandaşlarımızın da sağlık açısından değerlendirilmelerini yapıyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse buradaki amacımız; filyasyon ve Pozitif vakalarımızın tüm temas ettiği kişileri bulup bütün vatandaşlarımızı bu salgından korumayı hedefliyoruz” dedi.

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan yapılan çalışmaları bizzat yakından takip ederek Niksar ve köylerinde sıkıntı yaratılacak herhangi bir sıkıntıya imkan verilmemesini sağlıyor.

490 kişi her gün sağlık ekipleri tarafından aranıyor, telefona ulaşılmadığı taktirde sağlık ekipleri söz konusu eve giderek karantina şartlarına uymayan kişilere derhal ekipler göz altına alarak resmi kurumda karantinaya alınıyor olması takipteki kişilerin karantina şartlarına uygun hareket ettikleri görülüyor.