2021 yılının 2. ama yoğun Kar yağışı 15 Şubat 2021 Pazartesiyi Salıya bağlayan gece başlamıştı, 3. Kar yağışı 19 Şubat 2021 Cuma günü tekrar başladı.

Uzun zamandır Niksar merkezde beklenen Kar yağışı nihayet yağmaya başladı, haberinden sonra şehir emrkezine, Niksar Ovasına ve yüksek bölgelere çok yoğun Kar yağışı gerçekleşti, Perşembe gününe kadar zaman içinde yağan Kar, Perşembe günü Güneşli havaya dönüşmüştü.

Kar yağışı Perşembe günü duruş Güneşli havayı yaşayan Niksar halkı, Cuma sabahı yine Kar yağışı ile uyanmış oldu.

Niksar şehir merkezine Kar yağışının yoğun oluşu olumsuzluklar yaratmamış olsa da, şehir merkezindeki alt yapı çalışmalarından dolayı sürücüler sıkıntı anlar yaşıyor.

Niksar merkez ve bölgeye 3. Kar yağışının olması 2021 yılında yaşanması muhtemel olan Kuraklık korkusunun da atlatılmasına neden olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışına alışan bölgenin Toprak yapısı, uzun zamandır Kar yağmaması ve Yağmur yağışının da yeterli olmaması nedeniyle Çiftçiler tarlalarını kuru kuruya sürmek ve tohumu tarlaya atmak zorunda kalmışlardı.

2021 yılının 3.  Kar yağışı Cuma sabahı 1 gün sürmesi beklenen Kar yağışından sonra Cumartesi ve Pazar günü havanın Güneşli olması bekleniyor.

Havaların ısınması ile birlikte çiftçiler, arazide ilk Bahar ürünlerini ekerek 2021 yılında bereketli bir hasat dönemine geçmiş olacaklar.

Kar yağışı ile birlikte Suların Donarak çelmelerde donmaların olduğu, don olayına karşılık çeşmelerin uygun malzemelerle korunması bekleniyor, aynı zamanda Su saatlerinin de, don olayına karşı korunarak arızalanmamasına dikkat edilmesi isteniyor.

Baharın ve yaylaların müjdeleyicisi

Koyunlar kuzular yaylaya çıkmaya az kaldı.

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.