Son günlerde ülke genelinde Deprem sarsıntıları devam ediyor.

19 Kasım 2021 tarihinde akşam saatlerinde Erzurum ilinde meydana gelen 5.2 lik Deprem vatandaşları tedirgin ederken, bazı köylerde hasarlara neden oldu.

Erzurum’da “Deprem oldu” haberini duyunca, içimden geçen duygu; sağımız sallandı, solumuz sallandı, Niksar 1939-42 depreminden sonra geçen 79 yıllık süreç oldu, inşallah bizler sıkıntı yaşamayız” diye kendi kendime söylendim, hatta şu da aklımdan geçti; “NİKSAR DİKKAT!”  dedim.

“Niksar Deprem Gerçeği”  ile yaşamayı bilmelidir.

Yıllarca yazıyoruz, söylüyoruz, illaki bir şehrin imarı onlarca can kaybı yaşandıktan sonramı yapılmalı?

Bizler küçük hatırlatmalar yapıyoruz, insanlara bazı hatırlatmaları yapmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Niksar Ovasının Depremler sonrasında oluştuğunu yazdık, yine yazıyoruz, bu neyin göstergesidir?

DEPREMLER OLDUKÇA NİKSAR OVASI DAĞLARDAN AYRIŞARAK DÜNYANIN EN VERİMLİ TOPRAKLARININ OLUŞMASINA SEBEP OLUYOR.

YANİ NİKSAR OVASI EN HAREKETLİ DEPREM KUŞAĞINDADIR.

1939-42 DEPREMLERİNDE NİKSAR KELKİT IRMAĞINDAKİ SU TAMAMEN KAYBOLMUŞ, UZUN ZAMAN SONRA SULAR TEKRARDAN ORTAYA ÇIKMIŞ.

BU NEYİN GÖSTERGESİDİR?

NİKSAR OVASININ KALBİNDEN, TAM ORTASINDAN KELKİT IRMAĞI AKMAKTADIR, IRAK YATAĞI KUZEY ANADOLU FAY HATTININ EN MERKEZİ VE TEHLİKELİ BÖLGESİNDE OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

Şimdi yani 20 kasım 2021 tarih ve saat 10.02 de  günebakan köyünde 4.2 lik, saat 10.03 de Kümbetli köyünde 3.6 lık iki deprem oldu bunu haber yaptık, başka insanlarda sosyal medyadan paylaşınca onlarca “geçmiş olsun” dilekleri geldi.

Geçmiş olsun dilekleri çok güzel, Allah herkesten razı olsun, zorlu sınavlarda birlik olmanın bir göstergesidir, inşallah daha büyük bir sıkıntı yaşamadan, 3-4-5 lik sarsıntılar ile riskli zamanları atlatırız ama!, sanmıyorum!….

Niksar’da insanlar ne zaman rahat bir hayat yaşar?

Niksar ne zaman ki KENTSEL DÖNÜŞÜME KAVUŞURSA o zaman insanlar gönül rahatlığı ile ev ve işyerlerinde gönül rahatlığı ile yaşamaya başlar. Niksar o zaman  sallansa da, çok küçük kazalarla süreci atlatacağını düşünüyorum.

Niksar’da uzun zaman önce bir toplantı yapılmış idi, toplantıya zamanın  Tokat Valisi sayın Ayhan Nasuhbeyoğlu gelerek kısa Niksar değerlendirmesi yaptı ve Vali bey; “arkadaşlar burası Niksar’ın kalbi sayılır her yetkili burada STK larda burada  bir küçük Niksar değerlendirmesi yapalım” demişti, pek çok insan kendi düşüncesini ortaya koydu, ama hiç kimse 15 gün önce Niksar’da bir Fırtına sonrasında Küçük Sanayi Sitesinde  bulunan işyerlerinin çok büyük hasar gördüğünü” söylemedi.

Sözü son olarak ben aldım ve dedim ki; “sayın valim ben son sözlerden başlamak istiyorum, Niksar’da 15 gün önce bir fırtına oldu, belediye başkanı da, kaymakam beyde Niksar’da yoktu, yaşanan felakette Niksar kendi kaderine bırakıldı, büyük maddi kayıplar yaşandı ve insanlar mağdur oldu, buna rağmen insanlar kendi kaderi ile baş başa kaldı, burada şunu ifade etmek istiyorum, Niksar küçük bir fırtına felaketi yaşadı ve kendi kaderine bırakıldı, Allah korusun Niksar 1. Derece Deprem bölgesinde  7-8 şiddetinde bir Deprem olur ise, karşınıza 10-15 bin ölü ile çıkarız, şayet burası Niksar’ın kalbi ise gerçekleri konuşacak sek gerçekler budur, Deprem konusunda hiçbir tedbir yoktur, buna dikkat çekmek istedim” dedim ve bazı hususları daha dile getirmeden , sayın Nasuhbeyeoğlu biraz kızgın bir şekilde bana cevap verdi; “ne demek Niksar yalnız kaldı, biz görevimiz başındayız” dedi bazı açıklamalarda bulundu, resmi kurumlarda ve okullarda gerekli tedbirlerin alınması talimatı verdi.

Burada şunu anlatmaya çalıştık, Niksar girişleri köprülerle  çevrili böyle olması bir şehrin zenginliğini göstermektedir ama, var olan tehlikeler karşısında gerekli tedbirleri almak gerekir.

Eleştiri insanları canlı tutar özellikle makam sahiplerini, iş insanlarını ve tabi ki halkı.

Gerçekleri ortaya koymaz isek, her sıkıntıyı Halının altına süpürmeye devam eder isek, sıkıntıları büyür tedbirler alınmaz ve felakete doğru yol alınmış olur!.

NİKSAR VE DEPREM GERÇEĞİ ni yazarken kimsenin kırılmasını, incinmesini tabi ki istemeyiz, amma lakin var olan gerçeği ortaya koyar isek tedbirler alınır, insanlar daha huzurlu ve mutlu yaşar.

Niksar tarihin derinliklerinden gelen önemli bir şehirdir.

Niksar Ovasının Depremler neticesi on binlerce yıl içinde oluştuğunu bilim insanları ifade etmektedir, dolayısı ile Niksar 1. derece Kuzey Anadolu Fay hattının en hareketli bölgelerinden birisidir.

Bizler bu gerçekleri zaman içinde ortaya koymakla sorumluyuz, gerçekler Halının altına süpürüldükçe felakete doğru yol almakla yüz yüze kalıyoruz.

Bir noktayı daha ortaya koyak gerekir.

Niksar-Tokat yolu çok şükür hızla yapılıyor.

Hamidiye Köprüsü de daha önce yenisi yapılmak üzere başlanmış idi, sonradan yapımı durduruldu.

Kuzey Anadolu Fay hattının en tehlikeli kısmı Kelkit vadisi ve Kelkit Irmağı olduğuna göre, Kelkit Irmağı üzerinde bulunan ve en yoğun trafiği olan Hamidiye Köprüsünün kısa zamanda yenisinin yapılması gerekiyor.

Hamidiye Köprüsü yenilenecek  olduğuna göre kısa zamanda yenisinin yapılması, zaten yol planlaması içinde olduğuna göre yarım kalan yapılaşma devam etmelidir.

Deprem insanların ÖLÜMÜNE NEDEN OLMAZ, ÖLÜMLER İNSANLARIN HATALARINDAN KAYNAKLIDIR!.

Hiçbir mazeret üretmeden yapılması gereken işler yapılırsa olabilecek depremlerden dolayı en az sıkıntı yaşanacaktır.

Zaman zaman bölgemizde yaşanan 3-4 şiddetindeki sarsıntıların faydalı olduğuna inanıyoruz.

Zamanla yaşanan küçük ölçekli sarsıntılar, yüksek enerji ile meydana gelecek sarsıntıların azalmasına neden olacaktır inşallah.

NİKSAR ACİLEN KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMALIDIR.

NİKSAR’IN KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMASI SIKINTILARIN BÜYÜMESİNE MANİ OLACAKTIR.

Bugün KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMAK İSTENSE BİLE BU SÜRECİN UZUN ZAMAN ALACAĞINI HESAP EDEREK, EN KISA ZAMANDA BAŞLAMASI DİLEĞİMİZDİR.

Depremler öncesinde önlemler alınmadığında vatandaşlarımız, yaşadığı sıkıntı sonrasında “devlet nerede” diye feryat etmemesi için ön tedbirlerin mutlaka alınması gerekmektedir.

BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN İYİDİR sözünü hatırlatıyoruz.

Niksar’da yapılaşma KOŞAR ADIMLA Niksar Ovasına gitmesi artık durdurulmalıdır!.

Birileri dünyalık RANT kazansın diye en verimli Topraklar BETON YIĞINI haline gelmekten vazgeçilmelidir!.

İnsanların KOŞAR ADIMLARLA DEPREM RİSKİ ÇOK YÜKSEK BÖLGELERE KONUT YAPMALARI ARTIK ÖNLENMELİDİR!.

Günün Sözü; DEPREMLER İNSAN ÖLDÜRMEZ, İNSANLARIN HATASI ÖLÜMLERE NEDEN OLUR.