NİKSAR ORGANİZE SANAYİSİNİN ALT YAPISI YAPILMADAN, NİKSAR’DA HÜKÜMET KONAĞINI İSTEMİYORUZ.

Niksar Organize Sanayi Kelkit

Niksar Organize Sanayi Kelkit Vadisinde ilk Organize Sanayi Bölgesi olarak Sanayi Bakanlığı tarafından tespit edilen ve izni verilen bir bölgedir.

1997 yılında yapılması planlanan Organize Sanayi  bölgesinin yer tespiti yapılırken, birkaç öncelik ortaya çıktı, 1. öncelik bölgeye hakim bir alan, 2. Öncelik Hazine arazisinin yoğun olduğu bölge, 3. öncelik 1. Sınıf  Tarım alanı olmaması, bu 3 öncelik sonrasında Niksar Organize sanayi Bölgesine en uygun yer olarak Gürçeşme kasabası bölgesi seçilmiştir

1997 yılında başlayan serüven, 1998 yılında çalışma başlatılmış, uzun süreler parselasyonlar çalışmaları devam etmiş 15 sene önce ilk yatırı yapılmış sonrasında KV Gıda, Üzüm Pekmezi Fabrikası, Tekstil fabrikaları derken bugün birkaç yatırımcı bina yapımına devam ediyor.

Niksar Organize Sanayisi bugüne kadar sağlıklı çalışmalar yapamamış, dolayısı ile sağlıklı çalışmalar yeterli olmadığı için zaman zaman yerli ve yabancı firmalar işyeri yapmak için yer taleplerinde bulunmuşlar, ama iyi yönetimler oluşturulup sağlıklı çalışmalar yapılamadığı için Niksar’a gelen yatırımcılar yer bulamadıkları için başka şehirlere yatırım yapmışlardır.

Niksar’ın en büyük problemi iş alanlarının azlığıdır, iş alanları az olunca Niksar’dan sürekli göçler başlamış, çalışanların sayısı azalırken, kalifiye eleman bulmakta işletmeler zorluklar yaşamaya başlamış ve halen çalışanların azlığı işletmelerin personel bulmakta en büyük sıkıntıları arasındadır.

Niksar’ın gelişmesi ve büyümesi için, geleceğe ışık olması için Niksar Organize Sanayisinin birkaç sıkıntısı vardır onlar mutlaka çözülmelidir, aksi taktirde Niksarlı yetkililer ve STK yetkilileri yaptıkları toplantıda insan sayısı azalan bir şehre kuru binalar yaparak, kendisini avutmuş olacaktır.

STK lar zaman zaman toplanmaktadır, STK ların toplanması doğru ve anlamlıdır ancak, Niksar’ın büyümesi ve gelişmesi için ekonomisinin daha önceki yıllardaki güçlü yapısına kavuşması için mutlaka işletmelerin çoğalmasına katkı sağlayacak çalışmalar yalpamıdır.

Geçen günlerde STK lar toplanmış Niksar’ın hayati meseleleri içinde Organize Sanayisinin  sıkıntıları konuşulması yerine, Niksar için çok acil ihtiyaç olmayan Niksar hükümet Konağı meselesi için uzun uzun konuşmalar ve tartışmalar gerçekleşmiştir.

Niksar’ın 1. önceliği Niksar’a gelecek yatırımcıların önlerinin açılmasıdır, yatırım gelmeyen hiçbir şehir asla kalkınamaz, Niksar kısır çekişmelerden kurtulmalı, kısa, orta ve uzun vade de yatırımların önü nasıl açılır ona bakmalıdır.

Niksar Organize Sanayi Bölgesinin sıkıntıları devam ederken, Niksar’ın Hükümet Konağına ihtiyacı yoktur, İş, Aş olmayan bir şehirde yeni Hükümet Konağına harcanacak her kuruş bu ülke için zayi edilmiş ekonomik kayıptır.

Niksar Organize Sanayisinin alt yapısındaki sıkıntılar olarak;  yeterli Su yoktur, Atık suların sağlıklı şekilde Doğayı kirletmeyecek tedbirlerin alınması, 1-2 kişinin kaldığı konutlara Doğal Gaz giderken binlerce insanın çalıştığı Organize Sanayi Bölgesine Doğal Gaz hizmetinin kısa zamanda giderilmesi şarttır.

AK Parti Tokat Milletvekilleri sayın Av. Özlem Zengin AK Parti Grup Başkan Vekili, sayın Av. Yusuf Beyazıt’a,  sayın Av. Mustafa Aslan’a, CHP Milletvekili sayın Kadim Durmaz’a, MHP Milletvekili  Av. Sayın Yücel Bulut’a ve yetkililere önemle duyurulur.

Niksar artık kaybetmemelidir. 

Cemalettin Bilgin

Yeşil Niksar Gazetesi ve

Yörenin Ses Canik gazeteleri